WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

piękny uśmiech

Piękne zęby odmładzają – jak zapobiegać starzeniu dentalnemu

Wiesz, że przez zaniedbane zęby możesz wyglądać starzej niż koleżanki ze szkolnej ławki? Jeśli chcesz zachować młodość, uważaj na starzenie dentalne. Jak działa ten wróg urody, wyjaśnia stomatolog Iwona Gnach-Olejniczak z Unident Union Dental Spa. 

dr Iwona Gnach-OlejniczakNasz ekspert: dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog, ekspert medycyny estetycznej, twórca Dental Face Liftingu®, klinika Unident Union Dental Spa Medycyna Estetyczna we Wrocławiu. www.unidentunion.pl

Co to jest starzenie dentalne?

Występuje wtedy, kiedy uśmiech ma zdecydowanie więcej lat niż twoja metryka. Wpływa na wygląd twarzy, kiedy się uśmiechasz oraz postarza jej rysy. Atakuje na kilku poziomach. Na szczęście zawsze możesz pokonać starzenie dentalne, a nawet odmłodzić się na fotelu u dentysty.

Dlaczego żółty kolor uzębienia postarza?

Fizjologicznie jest tak, że z wiekiem szkliwo zmienia kolor z bieli o odcieniu niebiesko-szarym w stronę pomarańczowego. To dlatego żółte zęby mają babcie i dziadkowie, ale nie pasują 20-30 latce. Gdy zęby pacjenta są zbyt ciemne do jego wieku, rekomenduję wybielanie gabinetowe. Można to porównać do maskowania przedwczesnej siwizny. Każdy z nas ma zapisaną w genach granicę wybielenia zębów. Tak więc nie ma obaw o nienaturalny efekt. Zanim zaczniemy się wybielać, usuwamy kamień oraz osady na zębach, które także wpływają na odcień uzębienia. Może się okazać, że po profesjonalnej higienizacji, zakończonej polerowaniem, uśmiech będzie tak jasny, że wybielanie nie będzie konieczne.

metamorfoza uśmiechu
Efekty metamorfozy uśmiechu w Unident Union

Dlaczego polerujemy zęby?

Gładkie szkliwo lepiej odbija światło, jest jak błyszcząca karoseria nowego samochodu, dzięki niemu uśmiech optycznie jest jaśniejszy. Poza tym wypolerowane szkliwo nie jest tak podatne na powtórne, szybkie odkładanie się osadów i płytki nazębnej.

Czy to prawda, że ortodoncja odmładza?

Postarzają nie tylko zmarszczki. Do złego wyglądu przyczynia się również zły zgryz związany ze zaniżającą zwarcie protetyką, brakiem zębów trzonowych oraz za niskimi wypełnieniami ubytków. Wszystkie te sytuacje pogłębiają zgryz, przez co ścierają się zęby przednie. Dolne piętro twarzy skraca się, powstaje tzw. babciny profil z wąskimi ustami, opadającymi kącikami ust, pogłębionymi bruzdami nosowo-wargowymi i liniami marionetki. Braki zębowe wywołują efekt zapadania się policzków. Skóra bez właściwego podparcia kostnego szybciej wiotczeje i opada.

Stomatologiczny lifting polega na odbudowie fundamentu kostnego twarzy w rejonie szczęki i żuchwy z jednoczesnym zagęszczaniem skóry za pomocą zabiegów medycyny estetycznej. W zakresie stomatologii nieoceniona jest implantologia (czyli uzupełnienie braków w uzębieniu za pomocą implantów, które pobudzają kości szczęk do utrzymania objętości), sterowana regeneracja kostna oraz ortodoncja. Ortodoncja nieekstrakcyjna, która zrywa z powszechnym do niedawna usuwaniem zębów (głównie czwórek i piątek) i koncentruje się na poprawie rysów całej twarzy. Podniesienie wysokości zwarcia oraz rozszerzenie łuków zębowych wpływa znacząco na poprawę rysów twarzy. Po zdjęciu aparatu uwypukla się okolica podnosową, zmienia położenie brody, usta stają się pełniejsze, a skóra środkowego i dolnego piętra twarzy mniej podatne na zmarszczki takie jak bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki, zmarszczki palacza itd. Bonding, stosowany już na etapie zakładania aparatu i potem w trakcie terapii, odtwarza prawidłową architekturę zębów, co także daje efekt anti-aging.

Unident Union

Leczeniem ortodontycznym można powiększyć usta?

Za mało wyeksponowana czerwień wargowa to bardzo często nie cecha urody, ale konsekwencja wady zgryzu. Zmiana wysokości zwarcia za pomocą leczenia ortodontycznego nadaje ustom właściwy rozmiar. To nagroda za doprowadzenie zgryzu do ładu. Co ważne, przywrócenie ustom właściwego wieku i rozmiaru jest trwałe i bardzo naturalne w efekcie.

Na czym polega odmładzające działanie implantów?

Jeśli nie wstawiłaś brakujących zębów bocznych, będziesz się złościć, że starzejesz się szybciej niż rówieśniczki. Gdy usunie się ząb, szczęka staje się w miejscu ubytku węższa i mniej wypukła. Wystarczy, że brakuje 2 zębów w strefie bocznej, a już skóra bez podparcia szybciej wiotczeje i opada. Pogarsza się owal, policzki zapadają się kształt policzków. Mogą pojawić się tzw. chomiki, czyli nadmiary obwisłej skóry oraz pionowe zmarszczki na policzkach. Dlatego tak ważna jest wczesna implantacja. Tytanowa śruba, która naśladuje naturalny korzeń zęba, stale pobudza kość do utrzymania objętości. Cieszysz się odzyskanym zębem i atrakcyjnym wyglądem.

Coraz więcej mówi się w Polsce o bruksizmie. Jak to schorzenie wpływa na wygląd twarzy?

Pacjenci cierpiący na bruksizm nawykowo zgrzytają i zaciskają zęby, najczęściej w nocy, ale także podczas wysiłku fizycznego, w trakcie pracy, stresującej sytuacji. Zgrzytanie jest związane z czynnikiem prowokującym, którym mogą być: stres, zła dieta, alergie i nietolerancje pokarmowe, braki witamin, pasożyty w układzie pokarmowym. Ale zawsze współistnieje tutaj jakaś, mniejsza lub większa anomalia zgryzowa. Pacjent zgrzytający ma z reguły zacięty wyraz twarzy, napiętą mimikę, rozbudowane mięśnie żwacze, wygląda na przemęczonego i zestresowanego. Narzeka na migreny, bóle głowy, szumy uszne, bóle oczu, karku, pleców. W obrębie uśmiechu często ma starte zęby przednie, co także wpływa niekorzystnie na urodę. Zastosowanie szyny ruchomej, przypominającej aparat stały ortodontyczny, hamuje odruch zgrzytania. Leczenie idealne polega na połączeniu dobrej ortodoncji ze zmianami w trybie życia. Efekty są nie do przecenienia – i dla zdrowia i dla urody. Ustają dolegliwości bólowe, twarz staje się zrelaksowana, mimika spokojna, mniej napięte żwacze tracą na objętości, dzięki czemu rysy twarzy przestają być tak masywne.

metamorfoza uśmiechu
Efekty metamorfozy przeprowadzonej w Unident Union

Jeśli zdrowy uśmiech jest podstawą pięknego wyglądu, i mamy już proste zęby w komplecie. Regularnie zgłaszamy się na przegląd, usuwamy kamień 2 razy w roku… Co jeszcze możemy zrobić dla urody uśmiechu?

Wielu pacjentów decyduje się na założenie licówek porcelanowych, które zapewniają metamorfozę uśmiechu tzw. dental makeover. Ponieważ są wykonane z niezwykle wytrzymałego materiału, możemy je nosić nawet 8-15 lat. Licówki poprawiają kolor, kształt i strukturę zębów. Nadają się idealnie na przykład do ich wydłużenia, ukrycia diastemy lub zamaskowania nierówności szkliwa, a także rozjaśnienia uśmiechu odpornego na wybielanie. Licówki wyglądają jak naturalne uzębienie, ponieważ porcelana pochłania i odbija światło zupełnie tak samo jak ząb naturalny. Ważne jednak, by zostały spersonalizowane. Pracownie protetyczne, uzbrojone w mikroskopy i całą gamę materiałów efektowych, są w stanie odtworzyć dziesiątki cech osobniczych. Takie na pozór niezauważalne detale powodują, że intuicyjnie odbieramy licowany ząb jak naturalny. Dlatego na przykład do personalizacji zębów młodych brzegi sieczne licówek wykańcza się niebieską masą efektową. Po wypaleniu licówki w piecu niuanse kolorystyczne stają się prawie niewidoczne. Ale to prawie robi właśnie największą różnicę. Wykonywane z mistrzowską precyzją licówki porcelanowe są szczytowym osiągnięciem stomatologii estetycznej – dziedziny z pogranicza nauki i sztuki.

Dziękujemy za rozmowę. 

ZOBACZ EFEKTY UZYSKANE METODĄ DENTAL FACE LINFTINGU® >>>

piękny uśmiech

Dodaj komentarz

Podobne tematy

poprawa uśmiechu, Unident Union

Metamorfozy metodą Dental Face Lifting®

Ta innowacyjna technika poprawy wyglądu twarzy – łącząca interdyscyplinarną stomatologię (ortodoncja, implantologia, protetyka, periodontologia, stomatologia estetyczna) z medycyną estetyczną – pozwala […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki