WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

odmładzanie skóry

Usuwanie zmarszczek – zabiegi medycyny estetycznej

W gabinetach medycyny estetycznej czeka na nas wiele zabiegów ukierunkowanych na walkę ze zmarszczkami. Te najpopularniejsze? Bez wątpienia kwas hialuronowy, toksyna botulinowa i ich laserowe usuwanie. Dlaczego warto się na nie zdecydować i czy krem „na zmarszczki” może być równie skuteczny?

Zmarszczki to nieuchronny znak czasu, który odbija się na naszej twarzy. Dlatego od setek, a nawet tysięcy lat, kobiety starały się robić wszystko, by pionowe i poziome bruzdy były jak najmniej widoczne. Jeszcze kilka dekad temu w tym temacie królowały domowe sposoby, potem triumfy świeciły innowacyjne kosmetyki na czele z kremami i maseczkami (i obowiązkowo serum), teraz palmę pierwszeństwa dzierży medycyna estetyczna. I nic w tym dziwnego – czasami wystarczy jeden, praktycznie bezbolesny zabieg, by pozbyć się (na kilka miesięcy, a nawet lat) niechcianych zmarszczek z dowolnej partii twarzy, czego nie zagwarantuje nam nawet najlepszy krem.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to najpopularniejszy z tzw. wypełniaczy zmarszczek. Swoją sławę zawdzięcza m.in. temu, że sam w sobie kwas ten jest składnikiem ludzkiego organizmu. Dlatego nie uczula i iniekcje z niego akurat mają najmniej przeciwwskazań. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym polecane jest m.in. w przypadku zmarszczek mimicznych na czole czy kurzych łapek, chociaż obecnie dostępne na rynku kwasy (w zależności od usieciowania) poradzą sobie z każdym rodzajem zmarszczek, bez względu na ich głębokość, utrwalenie i umiejscowienia. Cena wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym zależy od ilości zużytego preparatu i zaczyna się od ok. 800 zł za całą twarz.

Ostrzykiwanie zmarszczek toksyną botulinową

Wygadzanie zmarszczek to także domena toksyny botulinowej. Działa on jednak na innej zasadzie niż kwas hialuronowy, chociaż często jest razem z nim wrzucany do jednego zabiegowego worka. Likwidacja zmarszczek botuliną to bowiem nie tyle ich dosłowne wypełnianie, a paraliżowanie mięśni. Gdy mięśnie nie mogą się marszczyć, nie może powstać zmarszczka. Dlatego w tym wypadku powinniśmy raczej użyć określeni „rozprasowanie”. To metoda na usuwanie m.in. zmarszczek pod oczami (idealne dla osób często mrużących oczy) czy lwiej zmarszczki (przy silnej mimice czoła). Podobnie jak w przypadku kwasu hialuronowego, efekty botuliny są widoczne od zaraz, ale nie są wieczne, choć przy regularnym powtarzaniu zabiegu można de facto zapomnieć o nieestetycznych bruzdach. Gdy zaś uznamy, że na chwilę mamy dość iniekcji z botuliny czy kwasu, zmarszczki powoli „wrócą” na swoje miejsce. Za wypełnienie zmarszczek toksyną botulinową zapłacimy średnio od 200 do 1500 zł, w zależności od ilości zmarszczek i wybranego preparatu.

Laserowe usuwanie zmarszczek

Laserowy resurfacing twarzy to metoda na likwidację zmarszczek bez użycia wypełniaczy i botuliny. Poprawa jakości skóry jest możliwa dzięki wiązce światła, które wykonuje w skórze wiele mikroskopijnych uszkodzeń (są ich tysiące!). Są one niezbędne, ponieważ w ich miejscu organizm wytwarza nową tkankę. Inaczej niż w przypadku wypełniaczy, przy laserowym usuwaniu zmarszczek na efekty należy poczekać nawet kilkanaście tygodni, za to są bardziej naturalne, bo wygląd skóry nie zmienia się w ciągu godziny a „spokojnie” przez kilka tygodni. Na jak długo „wystarcza” laserowy resurfacing? Efekty zabiegu są długotrwałe, choć naturalne jest, że z czasem grawitacja znów będzie górą, tak jak nie unikniemy negatywnego wpływu promieniowania UV. Ale wtedy znów będzie można sięgnąć po laser. Ceny, podobnie jak w przypadku kwasu i toksyny botulinowej, zależą od obszaru skóry, np. resurfacing czoła to koszt między 900 a 1200 zł.

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki