
Mezoterapia: igłowa, mikroigłowa czy bezigłowa?
Mezoterapia to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Niweluje oznaki upływu czasu, skutecznie przywracając skórze świeży młody wygląd. W zależności od osobistych preferencji i potrzeb skóry, możemy zdecydować się na mezoterapię igłową, mikroigłową albo bezigłową. Poznajcie jedną z najskuteczniejszych metod pielęgnacji skóry twarzy, ciała oraz owłosionej skóry głowy.
Mezoterapia to zabieg ukierunkowany na poprawę jakości i wyglądu skóry. Najczęściej wykonywana jest w obrębie skóry twarzy w celu jej rewitalizacji i odmłodzenia. Mezoterapia pozwala bowiem na zredukowanie drobnych zmarszczek czy cieni pod oczami, dzięki czemu skóra odzyskuje zdrowszy i młodszy wygląd. Seria mezoterapii może także pomóc rozwiązać problem nadmiernej utraty włosów lub ujędrnić skórę, choćby po kuracji odchudzającej. Głębokość przenikania stosowanych substancji, a co za tym idzie szybkość uzyskiwanych efektów, zależą od wybranego rodzaju zabiegu.
Co to jest mezoterapia?
Zadaniem mezoterapii jest wtłoczenie w skórę konkretnych substancji, odpowiadających na jej indywidualne potrzeby. Mezoterapia może być więc stosowana jako metoda na dogłębne nawilżenie skóry, uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów, zwiększenie napięcia i elastyczności czy redukowanie oznak starzenia. Dlaczego mezoterapia jest tak skuteczna? Ponieważ jedynie około 0,3% substancji odżywczych dostarczanych z zewnątrz, np. w postaci kremów, przenika do skóry przez warstwę naskórka. Preparaty wtłaczane za pomocą urządzeń do mezoterapii wnikają znacznie głębiej, przez co o wiele szybciej i skuteczniej realizują swoje zadania: nawilżają, rewitalizują, regenerują.
Rodzaje mezoterapii
Wyróżniamy trzy główne rodzaje mezoterapii: bezigłową, mikroigłową i bezigłową. Jak nazwa wskazuje, jedna z nich jest całkiem bezbolesna, ponieważ nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry, przy dwóch pozostałych nie obędzie się bez iniekcji.
- Mezoterapia bezigłowa – to jeden z najnowocześniejszych nieinwazyjnych systemów odmładzania skóry. Może być stosowany do redukcji oznak starzenia, ale także w celu pozbycia się cellulitu i nadmiernej tkanki tłuszczowej. To alternatywa dla klasycznej mezoterapii igłowej, która wykorzystuje w swoim działaniu zjawisko elektroporacji oraz fale ultradźwiękowe (substancje odżywcze wtłaczane są za pomocą wysokonapięciowego jednokierunkowego prądu impulsowego o częstotliwości radiowej). Spokojnie, to tylko tak groźnie brzmi – impulsy elektryczne i ultradźwiękowe nie bolą (ewentualnie łaskoczą), za to docierają nie tylko do głębokich warstw skóry, ale także do wnętrza komórek. Jest to proces całkowicie bezpieczny, ponieważ błony komórkowe nie pękają, a komórki zostają pobudzone do aktywności, dzięki czemu jeszcze lepiej wchłaniają składniki preparatów.
- Mezoterapia mikroigłowa – podczas mezoterapii mikroigłowej substancje aktywne wprowadzane są do głębokich warstw skóry poprzez wiele mikronakłuć. W zależności od długości igły, nakłucie sięga od warstwy powierzchniowej aż do warstw głębokich. Takie mikronakłucia mają właściwości regeneracyjne, ponieważ pobudzają skórę do produkcji kolagenu i uruchamiają procesy naprawcze skóry. Dzięki temu w naturalny sposób skóra staje się jędrniejsza, a efekty starzenia mniej widoczne.
- Mezoterapia igłowa – odbywa się za pomocą iniekcji czyli przy użyciu strzykawki i igły lub kaniuli. Jest to terapia celowana, ponieważ substancje aktywne (witaminy, aminokwasy, mikroelementy, peptydy biomimetyczne) trafiają bezpośrednio w miejsce przeznaczenia. Pokonanie bariery naskórkowej przyspiesza procesy rewitalizacyjne i regeneracyjne skóry, dzięki czemu efekty zabiegu widoczne są o wiele szybciej niż przypadku mezoterapii bezigłowej.
Mezoterapia – wskazania do zabiegu
Ponieważ podczas zabiegu mezoterapii mogą być wykorzystane rozmaite substancje aktywne, lista wskazań jest naprawdę szeroka i obejmuje m.in.:
- Twarz – zasinienia pod oczami, drobne zmarszczki, np. kurze łapki, przebarwienia, blizny potrądzikowe, cienka i wiotka skóra, przesuszona skóra.
- Ciało – likwidacja tkanki tłuszczowej, rozstępów i cellulitu, usuwanie przebarwień.
- Owłosiona skóra głowy – stymulowanie wzrostu włosów. Liczne drobne nakłucia skóry głowy, które dostarczą jej odżywiające koktajle lub wskazane przez lekarza środki farmakologiczne (np. sterydy lub minoksidil), potrafią skutecznie hamować wypadanie włosów.
Przeciwwskazania – mezoterapia bezigłowa: metalowe elementy w ciele, choroby serca i żył, rozrusznik serca, epilepsja, aktywny stan zapalny skóry, alergia na składniki kosmetyków, ciąża i okres karmienia piersią, cukrzyca, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, gorączka, choroba nowotworowa.
Przeciwwskazania – mezoterapia igłowa: cukrzyca, ciąża i karmienie piersią, choroba nowotworowa, opryszczka, aktywny stan zapalny skóry, choroby krwi i choroby autoagresyjne, epilepsja, wirusowe zapalenie wątroby.
Mezoterapia – widoczne efekty
Na pełne efekty zabiegów mezoterapii trzeba trochę poczekać – od kliku tygodni do kilku miesięcy. Co prawda już jeden zabieg sprawi, że skóra będzie lepiej nawilżona, a przez to będzie wyglądać bardziej świeżo i promiennie, ale aby zniwelować zmarszczki czy cellulit potrzebna będzie seria.
Mezoterapii bezigłowa może być wykonywana raz w tygodniu, a w serii jest z reguły 5-10 zabiegów. Mezoterapia igłowa i mikroigłowa wymagają zaś większych przerw, a seria obejmuj 4-6 zabiegów co dwa tygodnie/miesiąc.
Korzyści z mezoterapii: odmłodzenie i rewitalizacja skóry, regeneracja skóry, redukcja oznak starzenia, poprawa mikrokrążenia, zwiększenie napięcia i elastyczności skóry, uzupełnienie niedoborów witamin i składników mineralnych, stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu, dogłębne nawilżenie naskórka i głębiej położonych warstw skóry.
Mezoterapia – cennik
Ceny mezoterapii zależą od tego, czy decydujemy się na wersję igłową, mikroigłową czy bezigłową oraz od tego, czy jest to zabieg pojedynczy czy wykonywany w ramach serii. Na koszty ma także wpływ oczywiście wybór gabinetu medycyny estetycznej i sam preparat. Należy liczyć, że koszt jednego zabiegu zaczyna się od 250 zł za 1 ml preparatu i może sięgać nawet dwóch tysięcy za 5 ml.