
Resurfacing laserowy
Zabieg resurfacingu laserowego cieszy się coraz większą popularnością – jego celem jest odmłodzenie skóry poprzez jej głęboką przebudowę. Technologie frakcyjne pozwalają uzyskać spektakularny efekt wygładzenia zmarszczek, redukcji blizn, poprawę struktury, gęstości i ujędrnienia skóry – bez wyłączania z codziennego życia. O czym pamiętać, decydując się na resurfacing laserowy?
W zależności od rodzaju i długości fali energia lasera może być pochłaniana przez melaninę (tak działają urządzenia do rozjaśniania przebarwień czy epilacji włosków) bądź hemoglobinę (lasery na naczynka). W resurfacingu laserowym chromoforem jest woda zawarta w tkankach – po jej podgrzaniu dochodzi do termolizy i uszkodzenia tkanek. Lasery frakcyjne wytwarzają w skórze kolumnowe, mikroskopijne uszkodzenia, nie naruszając skóry dookoła, dzięki czemu szybciej zachodzi proces gojenia, a pacjent praktycznie od razu może wrócić do codziennych aktywności. Efektem tych uszkodzeń jest pobudzenie produkcji nowego, zdrowego kolagenu w skórze, co prowadzi do jej przebudowy i odmłodzenia.
Rodzaje laserów
W zabiegach resurfacingu zwykle stosuje się dwa rodzaje laserów:
- CO2 – silnie pobudzający odnowę skóry i produkcję kolagenu, polecany osobom z objawami starzenia – w celu redukcji zmarszczek i ujędrnienia skóry,
- Er:YAG – o działaniu lekko złuszczającym naskórek (tzw. peeling laserowy), polecany także osobom młodym celem odświeżenia skóry, redukcji rozszerzonych porów i zmian potrądzikowych, świetny też dla palaczy o szarej, zmęczonej cerze.
Jeśli chodzi o skuteczność, można powiedzieć, że frakcyjny laser CO2 przewyższa skuteczność lasera erbowo-yagowego jedynie w trudnych przypadkach (np. przerosłe blizny, keloidy), jednak jego zastosowanie wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji i wyłączeniem pacjenta z aktywnego życia towarzyskiego i zawodowego na kilka dni. Laser Er:YAG powoduje mniejsze uszkodzenie termiczne, więc jest łagodniejszy dla skóry. Można go dzięki temu powtarzać np. co 4 tygodnie – i uzyskać podobny efekt do tego, jaki daje laser CO2.
Ponadto w zależności od tego, jak mocno laser oddziałuje na skórę, można wykonywać zabiegi:
- nieablacyjne – podgrzewające tkanki bez ich odparowania, działają bardziej powierzchownie, wymagają większej ilości powtórzeń,
- ablacyjne – związane z odparowaniem tkanki (zabieg robiony jest w znieczuleniu miejscowym), wymagają 5-7-kilkudniowej rekonwalescencji, ponieważ skóra jest zaczerwieniona („spalona”) i obrzęknięta, radzą sobie z głębokimi bliznami i poprawiają wygląd bardzo zniszczonej skóry, a efekt jest spektakularny już po jednym zabiegu; nowoczesne lasery ablacyjne CO2 są jednak dużo bardziej bezpieczne niż lasery tego typu stosowane kiedyś, które wiązały się z jeszcze dłuższą rekonwalescencją i wysokim ryzykiem pojawienia się przebarwień bądź blizn.
Efekty resurfacingu laserowego
Pierwsze efekty są widoczne ok. tygodnia po zabiegu – cera ulega odświeżeniu i rozjaśnieniu, ma lepszą fakturę, jest wygładzona i promienna. Następnie, przez 3-6 miesięcy, na jej lepszy wygląd pracują fibroblasty pobudzone do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Tyle czasu trwa pełen proces jej przebudowy – dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Zabieg:
- poprawia elastyczność i jędrność skóry, dając wrażenie soft liftingu
- spłyca zmarszczki
- wyrównuje strukturę skóry
- zwęża pory i normalizuje pracę gruczołów łojowych
- zmniejsza przebarwienia
- ujednolica i wyrównuje koloryt
- redukuje blizny różnego pochodzenia i rozstępy
Pielęgnacja po zabiegu
- Należy ją intensywnie nawilżać i natłuszczać (np. zwykłą wazeliną), nawet kilkakrotnie w ciągu dniu, można ją też bardzo delikatnie myć bez pocierania.
- Wielu lekarzy odradza stosowanie w tym czasie kremów pozabiegowych o działaniu przeciwzapalnym (np. na bazie cynku), ponieważ hamują one stan zapalny celowo wywołany laserem frakcyjnym. Lepiej, gdy skóra wygoi się sama!
- Przez pierwsze dni odradza się też przykrywać skóry makijażem, który może zaburzać kontrolowany stan zapalny.
- Pamiętaj, aby po zabiegu przez minimum 4 tygodnie unikać słońca i chronić skórę kremem z filtrem SPF 50.
- Ponieważ laser pobudza produkcję naturalnego kolagenu w skórze, dla wzmocnienia tego efektu zaleca się suplementację i pielęgnację z witaminą C.