WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

laseroterapia

Resurfacing laserowy

Zabieg resurfacingu laserowego cieszy się coraz większą popularnością – jego celem jest odmłodzenie skóry poprzez jej głęboką przebudowę. Technologie frakcyjne pozwalają uzyskać spektakularny efekt wygładzenia zmarszczek, redukcji blizn, poprawę struktury, gęstości i ujędrnienia skóry – bez wyłączania z codziennego życia. O czym pamiętać, decydując się na resurfacing laserowy? 

W zależności od rodzaju i długości fali energia lasera może być pochłaniana przez melaninę (tak działają urządzenia do rozjaśniania przebarwień czy epilacji włosków) bądź hemoglobinę (lasery na naczynka). W resurfacingu laserowym chromoforem jest woda zawarta w tkankach – po jej podgrzaniu dochodzi do termolizy i uszkodzenia tkanek. Lasery frakcyjne wytwarzają w skórze kolumnowe, mikroskopijne uszkodzenia, nie naruszając skóry dookoła, dzięki czemu szybciej zachodzi proces gojenia, a pacjent praktycznie od razu może wrócić do codziennych aktywności. Efektem tych uszkodzeń jest pobudzenie produkcji nowego, zdrowego kolagenu w skórze, co prowadzi do jej przebudowy i odmłodzenia.

Rodzaje laserów

W zabiegach resurfacingu zwykle stosuje się dwa rodzaje laserów:

  • CO2 – silnie pobudzający odnowę skóry i produkcję kolagenu, polecany osobom z objawami starzenia – w celu redukcji zmarszczek i ujędrnienia skóry,
  • Er:YAG – o działaniu lekko złuszczającym naskórek (tzw. peeling laserowy), polecany także osobom młodym celem odświeżenia skóry, redukcji rozszerzonych porów i zmian potrądzikowych, świetny też dla palaczy o szarej, zmęczonej cerze.

Jeśli chodzi o skuteczność, można powiedzieć, że frakcyjny laser CO2 przewyższa skuteczność lasera erbowo-yagowego jedynie w trudnych przypadkach (np. przerosłe blizny, keloidy), jednak jego zastosowanie wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji i wyłączeniem pacjenta z aktywnego życia towarzyskiego i zawodowego na kilka dni. Laser Er:YAG powoduje mniejsze uszkodzenie termiczne, więc jest łagodniejszy dla skóry. Można go dzięki temu powtarzać np. co 4 tygodnie – i uzyskać podobny efekt do tego, jaki daje laser CO2.

Ponadto w zależności od tego, jak mocno laser oddziałuje na skórę, można wykonywać zabiegi:

  • nieablacyjne – podgrzewające tkanki bez ich odparowania, działają bardziej powierzchownie, wymagają większej ilości powtórzeń,
  • ablacyjne – związane z odparowaniem tkanki (zabieg robiony jest w znieczuleniu miejscowym), wymagają 5-7-kilkudniowej rekonwalescencji, ponieważ skóra jest zaczerwieniona („spalona”) i obrzęknięta, radzą sobie z głębokimi bliznami i poprawiają wygląd bardzo zniszczonej skóry, a efekt jest spektakularny już po jednym zabiegu; nowoczesne lasery ablacyjne CO2 są jednak dużo bardziej bezpieczne niż lasery tego typu stosowane kiedyś, które wiązały się z jeszcze dłuższą rekonwalescencją i wysokim ryzykiem pojawienia się przebarwień bądź blizn.

Efekty resurfacingu laserowego

Pierwsze efekty są widoczne ok. tygodnia po zabiegu – cera ulega odświeżeniu i rozjaśnieniu, ma lepszą fakturę, jest wygładzona i promienna. Następnie, przez 3-6 miesięcy, na jej lepszy wygląd pracują fibroblasty pobudzone do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Tyle czasu trwa pełen proces jej przebudowy – dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Zabieg:

  • poprawia elastyczność i jędrność skóry, dając wrażenie soft liftingu
  • spłyca zmarszczki
  • wyrównuje strukturę skóry
  • zwęża pory i normalizuje pracę gruczołów łojowych
  • zmniejsza przebarwienia
  • ujednolica i wyrównuje koloryt
  • redukuje blizny różnego pochodzenia i rozstępy
Jednym słowem – sprawia, że skóra wygląda jak nowa! – Widoczne efekty po laserze frakcyjnym sprawiają, że zabieg ten jest chętnie wybierany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, którzy chcą odzyskać atrakcyjny wygląd lub pozbyć się problemu estetycznego – poleca dr Franciszek Strzałkowski, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Strzałkowski w Warszawie, gdzie można wykonać zabieg laserem frakcyjnym CO2. – Dużą popularnością cieszy się usuwanie blizn laserem frakcyjnym, które pozwala na bezbolesne przywrócenie skórze gładkości i jędrności. Innym, często wybieranym zabiegiem jest laser frakcyjny pod oczy, który usuwa cienie oraz nadaje spojrzeniu wypoczęty wygląd.
Przeczytaj też: 10 pytań o laser frakcyjny CO2>
odmładzanie

Pielęgnacja po zabiegu

Jeśli zabieg jest wykonywany laserem nieablacyjnym, rekonwalescencjanie jest uciążliwa i trwa krótko – wiąże się z zaczerwienieniem i delikatnym obrzękiem skóry przez 1-3 dni. Po tym czasie skóra może się zacząć delikatnie łuszczyć (łuszczenie drobnopłatkowe). Jeśli robisz zabieg w wersji maksymalnej, czyli laserem ablacyjnym CO2, nastaw się na 5-7-dniowy okres gojenia, który wymaga pozostania w domu. W tym czasie skóra jest mocno zaczerwieniona („poparzona”) i obrzęknięta.
  • Należy ją intensywnie nawilżać i natłuszczać (np. zwykłą wazeliną), nawet kilkakrotnie w ciągu dniu, można ją też bardzo delikatnie myć bez pocierania.
  • Wielu lekarzy odradza stosowanie w tym czasie kremów pozabiegowych o działaniu przeciwzapalnym (np. na bazie cynku), ponieważ hamują one stan zapalny celowo wywołany laserem frakcyjnym. Lepiej, gdy skóra wygoi się sama!
  • Przez pierwsze dni odradza się też przykrywać skóry makijażem, który może zaburzać kontrolowany stan zapalny.
  • Pamiętaj, aby po zabiegu przez minimum 4 tygodnie unikać słońca i chronić skórę kremem z filtrem SPF 50.
  • Ponieważ laser pobudza produkcję naturalnego kolagenu w skórze, dla wzmocnienia tego efektu zaleca się suplementację i pielęgnację z witaminą C.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

dr Dominik Ludew

Najlepsze zabiegi odmładzające

Eksperci Ruczaj Clinic przedstawiają kilka zabiegów odmładzających, które należy rozważyć, gdy zauważamy utratę jędrności naszej skóry.

Zbliżenie na piękne usta

Piękne usta? Tak, ale bez przesady!

Kaczorki, parówki, kiełbasy – tak mówi się o źle zrobionych ustach. Dlaczego zabiegi estetyczne wokół ust wzbudzają tak wiele emocji?  […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki