
Pielęgnacja zamiast botuliny
Kosmetyki o działaniu „botox-like” podbijają rynek kosmetologiczny. Oczywiście, nie zastąpią iniekcyjnie podanej toksyny botulinowej, ale mogą być dla niej alternatywą, gdy potrzebujesz natychmiastowego wygładzenia zmarszczek np. wokół oczu. Można też stosować je profilaktycznie, aby przeciwdziałać pogłębianiu się zmarszczek mimicznych.
Miostarzenie
Zmarszczki mimiczne są jednym z objawów starzenia się skóry. Mówi się nawet o tzw. starzeniu mimicznym (miostarzeniu), związanym z mimiką – obok starzenia chronologicznego, hormonalnego i fotostarzenia. U osób o nasilonej mimice objawy szybciej się pogłębiają i utrwalają, co często nadaje twarzy niepożądany wyraz, np. wiecznie zdziwionej, groźnej bądź smutnej. Zmarszczki mimiczne wokół oczu często są nazywane „zmarszczkami śmiechu” – niestety, gdy się utrwalą, nie dają powodów do radości, ponieważ postarzają całą twarz.
Plastry na zmarszczki
Niestety, trudno jest zahamować powstawanie zmarszczek mimicznych – przecież nasze mięśnie odpowiedzialne za mimikę cały czas się ruszają! Od dawna szukano sposobu, który bez większych wyrzeczeń pozwoliłby ograniczyć ekspresję, tak aby nie dochodziło do pogłębiania zmarszczek mimicznych. Ponad 100 lat temu w Stanach Zjednoczonych powstały popularne także dziś plasterki Frownies, stosowane przez gwiazdy Hollywood. Naklejane na noc „prasują” zmarszczki, unieruchamiając mięśnie. Moda na plasterki tego typu rozkwita też w Azji, zwłaszcza w Korei i Japonii. Można powiedzieć, że plasterki są takim mechanicznym odpowiednikiem botuliny. Problem polega jednak na tym, że zwykle nakłada się je na noc (najwygodniej), a wtedy mimika „śpi”. Ich działanie jest więc ograniczone i o ile mogą być pomocne profilaktycznie, raczej nie poradzą sobie z lwią bruzdą czy mocno widocznymi kurzymi łapkami.
Botulina, czyli jad kiełbasiany
Botulina to nic innego jak toksyna botulinowa wytwarzana przez beztlenowe bakterie jadu kiełbasianego Clostridum botulinum. W dużych dawkach wywołuje groźne dla życia zatrucie pokarmowe (jad kiełbasiany rozwija się głównie w produktach nieodpowiednio mrożonych lub chłodzonych, np. w mięsie). W latach 60. ubiegłego wieku naukowcy zauważyli jednak, że rozcieńczony jad kiełbasiany, podany w formie zastrzyku, blokuje skurcze mięśni. Tak zaczęła się jej kariera w medycynie, najpierw w okulistyce (do leczenia zeza, tików i kurczu powieki), potem w innych dziedzinach (np. neurologii, ortopedii), a w końcu w medycynie estetycznej. W latach 80. zauważono, że „skutkiem ubocznym” wstrzyknięcia toksyny botulinowej w okolicę powiek (celem leczenia kurczów) jest wygładzenie skóry. Podana w bardzo małym stężeniu hamuje bowiem uwalnianie acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami. Nie dochodzi wtedy do skurczów porażonego mięśnia i powstawania zmarszczek. Botox jest nazwą handlową pierwszego preparatu zarejestrowanego do użycia w medycynie estetycznej, wyprodukowanego przez firmę Allergan 25 lat temu. Nazwa ta jednak upowszechniła się i dziś tak nazywa się każdy zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej.
Peptydy „botox-like”
Kremy imitujące działanie botuliny cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób, które nie są jeszcze gotowe na zabieg, a widzą u siebie nasilający się problem zmarszczek mimicznych. Wiele kobiet obawia się też botuliny ze względu na ryzyko „zamrożenia” twarzy (do charakterystycznych cech tzw. botox stygmata należą m.in. nienaturalnie uniesione brwi, nadające twarzy diaboliczny wygląd). Dobrze wykonany zabieg (zawsze u lekarza!) powinien dawać naturalny efekt i nie „wyłączać” całkowicie mimiki, jednak jeśli masz takie obawy, kosmetyki a la botoks mogą być dobrą alternatywą. Do substancji mających zdolność zapobiegania kurczeniu się mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych należą przede wszystkim neuropeptydy, w tym arginelina czy innowacyjny neuropeptyd Biogenetic G3, zastosowany w kuracji błyskawicznie liftingującej Less4Age.
Peptydowy składnik aktywny Less4Age przypomina działanie zabiegów medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej, jednak w sposób nieinwazyjny i bez skutków ubocznych. Bezpieczeństwo oraz najwyższą jakość preparatów Less4Age potwierdzają rygorystyczne 3-etapowe testy, przeprowadzone pod kontrolą lekarza dermatologa i okulisty. Wykazały one:
- Spektakularny lifting, redukcję zmarszczek oraz „worków” pod oczami w ciągu zaledwie 2 minut.
- Długotrwałą poprawę stanu skóry – już po 14 dniach widoczne jest wygładzenie zmarszczek i efekt odmłodzenia.
Czytaj więcej o Less4Age >
Aplikacja krok po kroku:
- Oczyść i osusz skórę twarzy.
- Nałóż Hydrożel wypełniający zmarszczki na całą twarz i okolice oczu, poczekaj do wchłonięcia.
- W miejsca wymagające korekty nałóż punktowo niewielką ilość Koncentratu błyskawicznie liftingującego. Dokładnie wklep.
- Odczekaj 2 minuty, zachowując neutralną mimikę twarzy.
- Ciesz się natychmiastowym efektem!