WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

zmarszczki mimiczne

Zmarszczki śmiechu warte, czyli cała prawda o zmarszczkach

Zmarszczki są podstawowym i najwcześniej widocznym objawem starzenia się skóry. Jakie rodzaje zmarszczek wyróżniamy? Jak sobie z nimi radzić w gabinecie i w domu? Wyjaśniamy!

Skąd się biorą zmarszczki?

Za odpowiednie napięcie i gładkość skóry odpowiadają włókna kolagenowe i elastynowe. Kolagen swoją nazwę zawdzięcza greckiemu słowu „kolla” – „klej”. Jest to główne białko tkanki łącznej, zbudowane z aminokwasów, które tak jak klej łączy komórki. Jest odporne na rozciąganie, dzięki czemu stanowi podstawowy składnik nie tylko skóry, ale też ścięgien, kości, stawów i naczyń krwionośnych (w sumie ok. 30% całkowitej masy białka ludzkiego). Skóra właściwa aż w 70-85% składa się z kolagenu, z czego aż 80% stanowi najpowszechniejszy kolagen typu I (spośród 28 znanych typów kolagenu, jakie występują w ludzkim organizmie,). Tylko 2% skóry właściwej tworzy elastyna, a 0,03-0,09% kwas hialuronowy. Wydaje się, że to niedużo – tym bardziej jednak zachodzące wraz z wiekim ubytki są szybko widoczne na skórze, która traci elastyczność i nawilżenie. To właśnie dzięki tej strukturze skóra jest gładka, jędrna i bez zmarszczek. Do czasu!

Od ok. 25. roku życia produkcja kolagenu i elastyny przez fibroblasty spowalnia i włókna ulegające naturalnemu rozpadowi nie są już tak sprawnie zastępowane nowymi. W efekcie w naszej skórze ubywać kolagenu – średnio jego poziom spada o 2% rocznie, najwięcej w okresie menopauzy – nawet o 30-35%. Nie sprzyjają temu czynniki zewnętrzne, takie jak stres, zanieczyszczenia, promienie UV – to wszystko przyspiesza ten proces. Poza tym produkowane włókna są gorszej jakości – są krótsze, bardziej skręcone, szybciej ulegają rozciąganiu i degradacji. Pojawiają się zmarszczki, a skóra traci jędrność i sprężystość. Najszybciej widoczne są tzw. kurze łapki w kącikach oczu, ponieważ skóra w tym miejscu jest cienka i delikatna, podlega też ciągłemu ruszaniu pod wpływem mimiki.

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki mimiczne

To tzw. zmarszczki dynamiczne, związane z mimiką twarzy, które pojawiają się już ok. 25. roku życia, głównie w kącikach oczu (od śmiechu!) i na czole (linie poziome, lwia bruzda). Z wiekiem utrwalają się one i pogłębiają. Mogą nadawać twarzy groźny bądź zdziwiony wygląd.

Jak je wygładzić? Kiedyś panie próbowały ograniczać mimikę twarzy poprzez naklejanie plasterków (w Hollywood modne były tzw. frownies). Od lat 90. najlepszym sposobem na redukcję zmarszczek mimicznych jest toksyna botulinowa, która blokuje impulsy między nerwem a mięśniem odpowiedzialnym za powstawanie zmarszczki. To powoduje, że skóra wygładza się w tym miejscu na 4-5 miesięcy. Dobrze wykonany zabieg nie powinien jednak wygładzać skóry „na blachę” ani unieruchamiać mimiki – twarz ma wyglądać naturalnie! Dostępne są też kosmetyki inspirowane działaniem botuliny, z tzw. neuropeptydami.

Zmarszczki statyczne

To wszystkie zmarszczki, które pojawiają się na skutek naturalnego procesu starzenia się skóry, a także działania czynników zewnętrznych, takich jak np. „odgniecenia” senne. Z czasem pogłębiają się i utrwalają.

Jak je wygładzić? Ważna jest przede wszystkim profilaktyka anti-aging, a więc unikanie czynników sprzyjających przyspieszonemu starzeniu się skóry, takich jak zanieczyszczenia czy promienie UV. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja dopasowana do potrzeb wieku: nawilżanie i regeneracja skóry w młodości, a potem działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. W gabinetach medycyny estetycznej najszybszą metodą na wygładzenie zmarszczek jest podanie wypełniacza kwasu hialuronowego. Pomocne są też metody hi-tech (np. lasery frakcyjne, fale radiowe, HIFU), które pobudzają w skórze produkcję kolagenu, przyczyniając się do jej wygładzenia i ujędrnienia. I jeszcze jedno – staraj się spać na plecach, aby nie „zagniatać” skóry podczas snu, ewentualnie polecane są specjalne jedwabne poszewki.

starzenie się skóryZmarszczki grawitacyjne 

To zagniecenia wynikające z opadania skóry wraz z wiekiem na skutek działania grawitacji. Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale też na szyi, dekolcie, dłoniach.

Jak je wygładzić? Podobnie jak w wypadku zmarszczek statycznych – tutaj najważniejsza jest profilaktyka i wzmacnianie skóry. Ponieważ szyja, dekolt i dłonie najszybciej zdradzają oznaki upływającego czasu (a mniej się na nich skupiamy niż na twarzy), pamiętaj, aby już od młodych lat dbać i o te obszary. Z zabiegów bardzo dobre będą tzw. biostymulatory (np. preparaty z hydroksyapatytem wapnia, aminokwasami czy atelokolagenem), które silnie pobudzają produkcję kolagenu, zagęszczając skórę od środka. Gdy wzmocnimy „szkielet podporowy” skóry, będzie ona mniej podatna na opadanie.

Zmarszczki posłoneczne 

Często pojawiają się po lecie – skóra ma wtedy charakterystyczny wygląd, jest pergaminowa, przesuszona i pocięta siateczką drobnych linii. Jeśli korzystasz ze słońca w nadmiarze, z czasem takie objawy utrwalają się. Do tego zwykle dochodzą przebarwienia, szorstkość skóry, matowy, niejednolity koloryt. A wtedy nawet wypełnienie wszystkich zmarszczek na twarzy – nie przywróci ci świeżego i młodego wyglądu!

Jak je wygładzić? Przede wszystkim – staraj się w ogóle nie dopuszczać do ich powstawania. Ze słońca korzystaj ostrożnie, latem zawsze stosuj kremy z wysoką ochroną. Promienie UV nie tylko szkodzą urodzie, ale też zdrowiu skóry, niszcząc DNA i zwiększając ryzyko zachorowania na czerniaka. Poza tym uszkadzają one kolagen i elastyny, więc przyspieszają procesy starzenia się skóry. Może nie widzisz tego, gdy jesteś młoda, ale w wieku 40-50 lat zauważysz różnicę w wyglądzie kobiet kochających słońce i tych, które korzystały z niego z umiarem. Wprowadź też do codziennej pielęgnacji kosmetyki bogate w antyoksydanty, ponieważ promienie UV są źródłem dużej ilości wolnych rodników, które bardzo szkodzą naszej skórze.

Które zmarszczki najbardziej nas postarzają?

Okazuje się, że to przede wszystkim tzw. kurze łapki i pojawiające się z wiekiem drobne zmarszczki pod oczami, zwłaszcza gdy towarzyszą im cienie i tzw. worki. Niestety, ta okolica jest najtrudniejsza estetycznie i mało jest zabiegów, które skutecznie sobie radzą z tym problemem. W sytuacji, gdy potrzebujesz ekspresowo odmłodzić wygląd tej okolicy, sprawdzi się innowacyjna kuracja liftingująca Less4Age. Tylko 2 produkty i tylko 2 minuty wystarczą, aby okolica oka wyraźnie się wygładziła i odświeżyła:

  • Najpierw na oczyszczoną skórę twarzy i okolic oczu nałóż Hydrożel wypełniający zmarszczki.
  • Odczekaj 1-2 minuty do całkowitego wchłonięcia.
  • Na wybrane miejsca – np. pod oczy – zaaplikuj Koncentrat błyskawicznie liftingujący Ampułki peptydowe.
  • Odczekaj 2 minuty, nie wykonując grymasówmimicznych.
  • Ciesz się spektakularnym wygładzaniem skóry i redukcją worków pod oczami oraz wypełnieniem zmarszczek.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy w pielęgnacji

Kwas hialuronowy to podstawowy składnik naszej skóry, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie, jędrność i sprężystość. Jak go uzupełniać?

zmarszczki mimiczne

Pielęgnacja zamiast botuliny

Kosmetyki o działaniu „botox-like” podbijają rynek kosmetologiczny. Na czym polega ich działanie? Czy są w stanie zastąpić zabiegi?


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki