WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki to jeden z najbardziej popularnych powodów wizyty w salonie. Dlatego pojawiają się coraz to efektywniejsze zabiegi, takie jak mikrodermabrazja diamentowa czy peeling kawitacyjny. Wciąż jednak dużym powodzeniem cieszy się manualne oczyszczanie twarzy.
Zaskórniki to problem, który dotyczy większości kobiet. Wbrew pozorom, nie jest to przypadłość jedynie młodych dziewcząt, borykających się z trądzikiem związanym z wiekiem. Zaskórniki, w przeciwieństwie do zmian ropnych, które najczęściej powodowane są zmianami hormonalnymi, powstają pod wpływem zanieczyszczeń z zewnątrz. Kolorowe kosmetyki, smog, pot, dotykanie twarzy w ciągu dnia i niedostateczne oczyszczanie skóry sprzyjają powstawaniu tzw. wągrów. Jak sobie z nimi radzić?

Domowe oczyszczanie twarzy to podstawa

Przede wszystkim, w przypadku zaskórników bardzo istotna jest codzienna pielęgnacja. Oczyszczanie twarzy w domu powinno odbywać się rano i wieczorem. W tym celu powinno stosować się kosmetyki dopasowane do rodzaju cery. Rytuał pielęgnacyjny może przebiegać wedle dwóch schematów, w którym wykorzystujemy wodę lub płyny micelarne.
Schemat I – oczyszczanie twarzy z wodą
● przemycie twarzy żelem dostosowanym do rodzaju cery i zmycie kosmetyku wodą (oczyszczanie twarzy szczoteczką przynosi dodatkowy efekt peelingu)
● osuszenie twarzy ręcznikiem
● zastosowanie toniku naniesionego na wacik
● zastosowanie kremu na dzień / na noc
Schemat II – oczyszczanie twarzy bez wody
● przemycie twarzy wacikiem nasączonym płynem micelarnym
● zastosowanie toniku naniesionego na wacik lub w formie mgiełki
● zastosowanie kremu na dzień / na noc
Dokładne usuwanie pozostałości makijażu i sebum, które mogą powodować zaczopowanie porów, jest niezbędnym elementem profilaktyki zaskórników. Warto pamiętać, że bogate kremy stosowane na noc także wymagają zmycia ze skóry rano – w przeciwnym wypadku mogą blokować pory.

Oczyszczanie twarzy kwasami

Oprócz codziennej pielęgnacji warto wprowadzić cykliczne rytuały dogłębnie oczyszczające. Domowe oczyszczanie twarzy jest możliwe z wykorzystaniem specjalistycznych drogeryjnych i aptecznych kosmetyków. Wśród tych ostatnich bardzo modne są ostatnio kosmetyki zawierające naturalne kwasy, np. migdałowy. Ich skuteczność jest bardzo duża, przy jednoczesnym delikatnym działaniu (kwas migdałowy może być stosowany nawet przez kobiety w ciąży i osoby z wrażliwą cerą). Kosmetyki do stosowania w domu mają jednak mniejsze stężenie kwasów niż profesjonalne preparaty stosowane w salonach kosmetycznych. Ich działanie polega na tej samej zasadzie: kwasy złuszczają naskórek, przy okazji pozbywając się z cery zanieczyszczeń. Skóra jest wyraźnie wygładzona i promienna.

Domowy intensywny zabieg oczyszczania twarzy

Oczyszczanie twarzy z wągrów w domowym zaciszu może być przeprowadzane także z pomocą maseczek z glinki oraz klasycznych parówek. Warto jednak wiedzieć, że wyciskanie zaskórników przeprowadzone w nieodpowiedni sposób może prowadzić do powstawania nieestetycznych blizn i co więcej, powodować powstawanie zmian ropnych. Dzieje się tak, kiedy skóra nie została prawidłowo oczyszczona, a zabieg nie był wykonany w sterylnych warunkach. Dlatego na zabieg oczyszczania twarzy najlepiej przeznaczyć odpowiednią ilość czasu, aby nie dopuścić skutków ubocznych.

Oczyszczanie twarzy krok po kroku

Oczyszczanie skóry z zaskórników i wągrów należy rozpocząć od oczyszczenia twarzy żelem lub innym preparatem, usuwającym sebum, zabrudzenia i makijaż. Aby rozpulchnić i otworzyć pory na twarzy, można wykonać parówkę: najlepiej pochylić twarz nad miską z gorącą  wodą i nakryć głowę ręcznikiem (najlepiej odczekać ok. 5-10 minut po wlaniu wody, aby nie była parząca). Do wody nie należy dodawać olejków, które mogą podrażnić naszą skórę – sama para wodna wystarczy. Jeszcze lepszym – i na pewno bezpieczniejszym sposobem – jest stosowanie wapozonu (przenośne urządzenie tego typu można kupić już za ok. 200-400 zł). Wydzielają chłodną parę oraz ozon, który działa antybakteryjnie. 
Po ok. 5 minutach skóra gotowa jest do zabiegu. Kosmetyczki stosują przyrząd do wyciskania wągrów, wykonany ze stali nierdzewnej, łatwej do dezynfekcji. Obecnie można taki przyrząd kupić w dobrych drogeriach i sklepach ze specjalistycznym sprzętem kosmetycznym. Oczyszczanie twarzy z wągrów najlepiej wykonywać w jednorazowych rękawiczkach, ewentualnie bardzo dokładnie umytymi dłońmi. Nigdy nie wyciskamy wagrów z pomocą paznokci! Powoduje to powstawanie blizn i zaognienie się zmian skórnych. Oczyszczanie twarzy w domu powinno się zakończyć zastosowaniem toniku kojącego i ściągającego pory oraz maseczki z glinki o łagodnym działaniu. Na koniec należy zastosować krem nawilżający. Zabieg najlepiej wykonywać wieczorem, aby skóra miała czas na regenerację i nie nakładać po nim makijażu.

Peeling kawitacyjny czy mikrodermabrazja diamentowa?

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki może być przeprowadzone na kilka sposobów, w zależności od naszych potrzeb, rodzaju cery i zasobności portfela.
Jednym z najczęściej wykonywanych obecnie zabiegów jest mikrodermabrazja diamentowa. Zabieg ten charakteryzuje się bardzo dużą skutecznością i jest polecany kobietom w każdym wieku. Jest to metoda mikropeelingu, w trakcie której złuszczanie naskórka następuje pod wpływem strumienia mikrokryształków. Zabieg ten wzmacnia skórę, powoduje, że produkuje ona więcej kolagenu i pozwala efektywnie pozbyć się nie tylko wągrów, ale także cellulitu, drobnych blizn potrądzikowych i ujednolicić koloryt skóry. Już po pierwszym zabiegu widoczny jest efekt poprawy, ale zaleca się wykonanie serii co najmniej 3 mikrodermabrazji.
Z kolei peeling kawitacyjny polega na złuszczaniu martwego naskórka oraz zabrudzeń przy pomocy ultradźwięków. Jest to zabieg zupełnie bezbolesny i w odróżnieniu do mikrodermabrazji diamentowej, jest znacznie bardziej łagodny dla skóry. Dlatego oczyszczanie twarzy ultradźwiękami jest odpowiednie dla pań z pękającymi naczynkami i cienką skórą. Zabieg można ponawiać co miesiąc, dzięki czemu skóra pozostaje promienna, dogłębnie oczyszczona oraz nawilżona przez cały czas.
Zarówno w przypadku kawitacji, jak i mikrodermabrazji niewskazane jest poddawanie się zabiegowi przy ostrych stanach zapalnych, zażywaniu antybiotyków i leków sterydowych. Oczyszczanie twarzy w ciąży tymi dwoma metodami nie jest możliwe, jednak nie ma przeciwwskazań do ich wykonania w okresie połogowym.

Warto pytać

Jeśli nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji, jaka metoda oczyszczania będzie dla nas odpowiednia, warto skonsultować się ze specjalistą. Oceni on stan naszej cery, zada pytania dotyczące trybu życia i rytuałów pielęgnacyjnych i podpowie, jakie metody okażą się dla nas najbardziej efektywne.

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki