WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

nawilżanie skóry

Nawilżanie, podstawa pielęgnacji

Często mówi się, że to młode osoby powinny nawilżać skórę, a później ważna już jest tylko pielęgnacja przeciwzmarszczkowa. Pamiętaj jednak, że nawilżanie to podstawa w pielęgnacji skóry – każdego rodzaju, w każdym wieku! Bez tego nie można zachować młodości skóry. 

Co dokładnie oznacza nawilżanie skóry?

Woda stanowi ok. 60% wagi ciała. Jej ilość zależy od wieku, zawartości w ciele tkanki tłuszczowej oraz typu tkanki. Jest ona czynnikiem niezbędnym do życia – bez niej człowiek może przeżyć jedynie 3 dni. Zapotrzebowanie na wodę u dorosłej osoby wynosi 2 litry na dobę, a niedobór będzie szybko widoczny – także na skórze, która stanie się szorstka, matowa, pozbawiona jędrności, pogłębią się na niej zmarszczki.

Dlatego mówi się, że najlepszy kosmetyk to woda – jednak nie ta podawana z zewnątrz na powierzchnię skóry! Woda obecna w naskórku pochodzi bowiem ze skóry właściwej. Przenika ona ze środka poprzez głębsze warstwy naskórka na powierzchnię na zasadzie różnicy stężeń osmotycznych, skąd w ciągły sposób odparowuje z szybkością zależną od warunków zewnętrznych i sprawności działania skórnych mechanizmów hamujących parowanie.

nawilżanie skórySkąd się bierze suchość skóry?

Prawidłowo nawilżony naskórek zawiera od 10 do 13% wody. Nawet niewielkie obniżenie tych wartości doprowadza do widocznych zmian. U niektórych osób przesuszenie skóry stanowi przejściową dolegliwość, lecz najczęściej pojawia się w pewnym wieku lub okresowo, np. w czasie zimowych mrozów lub letnich upałów – i z czasem się utrwala. Następuje to najczęściej około trzydziestego roku życia, niekiedy jednak u osób ze skórą delikatną może wystąpić wcześniej, nawet w wieku dwudziestu lat. Cera sucha może być cechą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, związaną z niską czynnością wydzielniczą gruczołów łojowych. Czasami suchość skóry może też być efektem zaniedbań w pielęgnacji – najpierw pojawia się częściowo, a potem utrwala. Bardzo niekorzystne działanie ma np. stosowanie agresywnych wysuszających kosmetyków przeciwtrądzikowych w trądziku ludzi dorosłych.

sucha skóraPrzesuszenie związane też jest ze starzeniem się skóry (na skutek obniżenia poziomu estrogenów nasila się szczególnie w okresie menopauzy). Zawartość wody w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem (na skutek  m.in. ubytku kwasu hialuronowego i kolagenu) – dlatego nawet cera tłusta czy mieszana może z czasem stać się sucha, a nawet przesuszona. Staje się cienka, zazwyczaj zaczerwieniona na skutek prześwitywania naczyń krwionośnych, matowa, szorstka, mało elastyczna, może towarzyszyć jej uczucie ściągania, pieczenia, mrowienia i swędzenia. Na suchej skórze szybciej pojawiają się zmarszczki i dochodzi do wiotkości skóry. Jej kolor jest niejednolity, często występuje też stan zapalny, co z kolei nasila starzenie się skóry (błędne koło). Często towarzyszy temu także zwiększona wrażliwość na czynniki zewnętrzne – ze względu na większą przepuszczalność bariery hydro-lipidowej.

Jak zahamować uciekanie wody z naskórka?

Działają tutaj dwa mechanizmy – zatrzymywania wody (higroskopijności) oraz wzmacniania bariery hydro-lipidowej. Wykorzystują je kosmetyki nawilżające stosowane w pielęgnacji.

Zatrzymywanie wilgoci 

Według mechanizmu higroskopijności działa na przykład często stosowany w kosmetykach naturalny czynnik nawilżający (NMF), w skład którego wchodzą aminokwasy, kwas piroglutamionowy, mocznik, kwas moczowy, kreatynina, sole kwasy mlekowego, mikroelementy, fosforany i inne. Jego uzupełnianie poprzez stosowanie kosmetyków z odtworzonym NMF-em jest jednym z bardziej wartościowych sposobów nawilżania skóry. Zdolność zatrzymywania wilgoci ma też kwas hialuronowy – podstawowy składnik stosowany np. w zabiegu mezoterapii oraz w wielu kosmetykach.

Wzmacnianie bariery ochronnej

Barierę nieprzenikliwą dla wody stanowią lipidy naskórka: ceramidy, fosfolipidy i kwasy tłuszczowe (tzw. cement międzykomórkowy). To one decydują o tym, jaka objętość wody „ucieknie” ze skóry, a także o tym, ile szkodliwych substancji z zewnątrz przeniknie do naskórka. Lipidy znajdujące się w kremach „wbudowują” się w naturalną barierę hydro-lipidową, wpływają na stopień nawilżenia cery, decydują o elastyczności i gładkości naskórka. Sprawnie działający płaszcz ochronny dla wody naskórka stanowią także kremy zawierające oleje roślinne i inne tłuszcze. Substancje te tworzą na powierzchni naskórka nieprzepuszczalny dla wody film ochronny.

Ochrona przed „wyciąganiem” wody

Poza pielęgnacją ważna też jest ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mocno nagrzane lub klimatyzowane powietrze, promienie UV, mrozy czy długie przebywanie w samolocie (panuje tutaj wilgotność taka jak na Saharze – nawet 10 proc.!). Gdy wilgotność powietrza spada poniżej 40 proc. (uznawanych za dolną granicę dobrego „samopoczucia” skóry) na skutek różnicy ciśnień osmotycznych zachodzi efekt „wyciągania” wody z naskórka.

Powinnaś też uważać na nawyki pielęgnacyjne – np. zwilżenie skóry wodą termalną i pozostawienie do wyschnięcia jeszcze bardziej przesuszy skórę, powodując odparowanie z niej wilgoci. Po kąpieli powinnaś jak najszybciej osuszyć skórę i w ciągu 3 minut posmarować ją balsamem lipidowym.

Dieta uszczelniająca naskórek

Dla utrzymania wilgotności skóry niezwykle ważna jest też dieta. Postaw na zdrowe tłuszcze roślinne i rybie, które uszczelniają naskórek, zapobiegając utracie wilgoci.

kosmetyki nawilżające
Kosmetyki intensywnie nawilżające skórę: Intensive Hyaluronic Cream (Instytut Esthederm, 50 ml, 269 zł), Hyalurogel (Mixa, 50 ml, 24,99 zł), booster nawilżający Mineral 89 (Vichy, 50 ml, 80 zł), Skin Perfusion Hydra-Booster (Filorga, 3 x 10 ml, 591 zł), Hydro Sensitia (Iwostin, 50 ml, 43 zł), woda termalna SPF 30 (Uriage, 50 ml, 39,90 zł), Active Moist (Dermalogica, 100 ml, 226 zł), Rebalancing Light Cream (Neauvia, 50 ml, ok. 300 zł), Krem intensywnie nawilżający (Tołpa Estetic, 40 ml, 45,99 zł), Podwójne serum rewitalizujące Confort Supreme (Galenic, 30 ml, ok. 249 zł), chłodzący Moisturizing Cool Gel Cream (La Mer, 30 ml, 660 zł), Moisture Surge Hydrating Supercharged Concentrate (Clinique, 48 ml, 119 zł).

Główne składniki zapobiegające utracie wody z naskórka:

  • Hyaluronian sodu (kwas hialuronowy) – czynnik nawilżający działający na zasadzie zatrzymywania wody (higroskopijności).
  • Witamina E – chroni przed uszkodzeniami lipidów naskórka.
  • Masło Shea –  długo pozostaje w warstwach skóry, nie pozostawiając na skórze tłustej warstwy, zmiękcza skórę, chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i przedwczesnym starzeniem się.
  • Olej awokado – bogaty w witaminy A, E, K i PP oraz chlorofil i nienasycone kwasy tłuszczowe, wykazuje dużą biozgodność z substancjami tłuszczowymi zawartymi w skórze. Znakomicie nawilża i natłuszcza skórę oraz stanowi naturalny filtr słoneczny.
  • Woski roślinne – mieszaniny związków o różnym charakterze chemicznym. Tworzą warstwę na liściach i owocach, chroniąc przed uszkodzeniami mechanicznymi i nadmiernym parowaniem wody. Na skórę działają kondycjonująco, natłuszczają ją i nawilżają, nie powodując świecenia.
  • Squalan – główny węglowodór wchodzącym w skład łoju o naturalnym powinowactwie do skóry; doskonale adsorbuje się na skórze, zapobiega utracie wody, nadaje skórze miękkość i elastyczność, wygładza ją, nie pozostawia tłustego filmu.
  • Wosk z oliwek chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiska i zbyt dużą utratą wody.
  • Mocznik – związek biogenny, element NMF-u. Stanowi również część składową naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Jest powszechnie stosowany przede wszystkim w minimalizowaniu dysfunkcji skóry związanych z nadmierną suchością.
  • Gliceryna – w naturalny sposób osłania skórę, przenikając do przestrzeni międzykomórkowych, gdzie wiąże ilość wody niezbędną do zachowania prawidłowego nawilżenia skóry.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

pielęgnacja twarzy

Sprawdzone sposoby pielęgnacji twarzy

Codzienna pielęgnacja twarzy to różnego rodzaju rytuały, które mają sprawić, że cera będzie zdrowsza, piękniejsza, a także na dłużej zachowa młodzieńczy wygląd.

zabieg na twarz

Zabiegi pielęgnacyjne na wiosnę

Polecamy wiosenne hity z gabinetów kosmetologicznych! Oto zabiegi idealne dla skóry, która potrzebuje intensywnego nawilżenia, odżywienia i regeneracji.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki