Jak dbać o skórę na nartach?
Pielęgnacja skóry zimą wymaga stosowania kosmetyków nawilżających, regenerujących i odżywczych. A gdy wybierasz się w góry na narty – dodatkowo powinnaś pamiętać o przygotowaniu skóry do spotkania z mrozem, wiatrem i mocnym słońcem. Jak dbać o skórę na nartach? Co spakować do kosmetyczki? Przedstawiamy krótki przewodnik specjalnie dla narciarek.
# 1 Przygotowanie do wyjazdu
Warto jeszcze przed wyjazdem na narty wzmocnić właściwości ochronne skóry i intensywnie ją nawilżyć. Polecamy przede wszystkim mezoterapię – najlepiej wykonać ją w serii 3-4 zabiegów co 3-4 tygodnie, ale już jeden poprawi jakość twojej skóry i przygotuje ją do spotkania z mrozem i mocnym słońcem. Zrób go najpóźniej na tydzień przed wyjazdem. Ponadto warto skorzystać z zabiegów odżywczych i regenerujących w gabinecie kosmetycznym, a w domu wspomóc pielęgnację suplementacją, np. kwasów Omega, witamin A+E oraz witaminą C, która uszczelnia naczynka krwionośne.
# 2 Krem zimowy
Zabierz ze sobą bogaty krem lipidowy lub o formule tzw. cold cream, który ma bogatą, dosyć tłustą konsystencję i stanowi ochronę przed wiatrem i mrozem. Taki krem warto mieć zawsze pod ręką i nakładać na twarz w razie potrzeby, gdy czujesz, że skóra ulega przesuszeniu i podrażnieniu. Pij też dużo wody (i uważaj z alkoholem!), aby nawilżać skórę od środka. Zwróć szczególną uwagę na pielęgnację i ochronę cery naczynkowej, bo mróz i nagłe zmiany temperatury nasilają jej objawy i przyczyniają się do pękania naczynek i rumienia. Pod krem zimowy możesz nałożyć specjalne serum wzmacniające naczynka.
# 3 Kremy z wysokim SPF
W słoneczny dzień bezwzględnie powinnaś chronić skórę przed mocnym słońcem – to ważne, bo im wyżej, tym mocniej operuje słońce (uważa się, że na każde 1000 m wysokości natężenie promieniowania UV wzrasta o 8%). Łatwo więc o poważne poparzenia skóry. Możesz nałożyć warstwę kremu ochronnego na krem pielęgnacyjny albo zastosować 2w1, czyli krem o zimowej, natłuszczającej formule wzbogacony w wysoki filtr.
# 4 Ochronne pomadki do ust
Wystawione na działanie zimna i mrozu usta szybko pierzchną i ulegają przesuszeniu – wrzuć więc do kieszeni pomadkę ochronną, najlepiej z filtrem UV. Warto też rozważyć wcześniejsze wykonanie zabiegu rewitalizacji ust kwasem hialuronowym (niekoniecznie od razu je powiększając) – nie później niż 2 tygodnie przed wyjazdem. Lekarze mówią, że ostrzykiwanie ust kwasem hialuronowym to taki „balsam do ust od środka”.
# 5 Naprawa uszkodzeń
Pamiętaj, aby po powrocie z nart dokładnie umyć twarz, a na noc nałożyć kosmetyki, które wspomogą regenerację skóry i złagodzą powstałe pod wpływem czynników zewnętrznych podrażnienia i zaczerwienienie. Warto wrzucić w tym celu do kosmetyczki serum, regenerujący krem na noc albo odżywcze olejki do twarzy, np. arganowy lub awokado.
# 6 Ochrona oczu
To zarówno ochrona narządu wzroku (okulary lub gogle z filtrem UV 400), jak i delikatnej skóry wokół oczu (krem z SPF 50+, okulary tzw. lodowcowe z bocznymi osłonami). Duże powierzchnie śniegu odbijają słońce nawet w 80%, co oznacza, że prawie drugie tyle promieniowania UV dociera do twoich oczu i skóry. Patrząc na zalaną słońcem biel bez osłony oczu możesz nawet narazić się na powstanie tzw. ślepoty śnieżnej.
# 7 Regeneracja dłoni
Staraj się chronić dłonie przed zmarznięciem na stoku – jeśli rękawice narciarskie nie są wystarczające, włóż dodatkowo rękawiczki termoizolacyjne. Jeśli jednak zmarzną, staraj się je ogrzewać powoli, a nie gwałtownie, np. polewając gorącą wodą – to sprzyja ich przesuszeniu. Stosuj bogaty krem do rąk – przed wyjściem na narty i po powrocie.