WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

okulary przeciwsłoneczne

Jak chronić oczy przed słońcem?

Promienie UV szkodzą nie tylko naszej skórze, ale również oczom. Poza tym eksponowanie tej okolicy na słońce zwiększa ryzyko pojawienia się czerniaka na delikatnej – i rzadko chronionej kremem z filtrem – skórze powiek. Jak chronić oczy przed słońcem? Dlaczego to tak ważne?

Promieniowanie ultrafioletowe dzielimy na trzy zakresy:

 • UVA – od 380 nm do 320 nm,
 • UVB – od 320 nm do 290 nm,
 • UVC – od 290 nm do 200 nm.

Film łzowy, rogówka i ciecz wodnista pochłaniają promieniowanie poniżej 290 nm i częściowo z zakresu 290-315 nm, a to oznacza, że do soczewki dociera część promieniowania UVB i cały zakres szkodliwego i „podstępnego” (bo przenikającego przez chmury i szyby) UVA.

Jak promienie UV szkodzą oczom?

 • Promienie UVA mogą uszkodzić plamkę żółtą znajdującą się w tylnej części siatkówki, przyczyniając się do jej zwyrodnienia, co jest głównym powodem problemów ze wzrokiem u starszych osób.
 • Z kolei częsta ekspozycja oczu na promienie UVB może zwiększać ryzyko pojawienia się zaćmy, czyli zmętnienia soczewki – poważnej choroby prowadzącej do problemów z widzeniem.
 • U osób często przebywających na otwartych, mocno nasłonecznionych przestrzeniach – bez odpowiedniej ochrony oczu – zwiększa się też ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej – skrzydlika (pterygium). Polega ona na zgrubieniu spojówki gałkowej w obrębie szpary powiekowej, w kształcie trójkąta zwróconego wierzchołkiem do rogówki, i może prowadzić do poważnych problemów z widzeniem. Uważa się, że nadmierna ekspozycja na słońce jest główną przyczyną rozwoju tej choroby.
 • Nadmiar światła słonecznego może też być powodem tzw. ślepoty śnieżnej, czyli świetlnego zapalenia spojówki i rogówki (photokeratitis). Zwykle pojawia się po krótkiej, ale intensywnej ekspozycji na mocne słońce (a dokładnie promieniowanie UVB), zwłaszcza w górach lub gdy promienie UV są odbijane od dużej powierzchni śniegu lub jasnego piasku. Objawy to: uczucie piasku pod powiekami, bolesność, opuchlizna, zaczerwienienie, a nawet przejściowe problemy z widzeniem.
 • Wiadomo też, że częsta ekspozycja skóry na słońce bez należytej ochrony zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, w tym przede wszystkim czerniaka – dosyć często diagnozowanego na powiekach (uważa się, że to 5-10% wszystkich nowotworów skóry). A mało kto smaruje kremem z wysokimi filtrami skórę wokół oczu i powieki!

jak chronić oczy przed słońcemJak chronić oczy przed słońcem?

 • Zainwestuj w dobre okulary przeciwsłoneczne – te kupowane u optyka na pewno posiadają filtry, czego nie możesz na 100% powiedzieć o okularach kupowanych z leżaka (choć zawsze możesz pójść z takimi okularami do optyka i tam je sprawdzić). Czarne szkła nie są równoznaczne z posiadaniem filtrów UV! Na okularach, które całkowicie blokują promieniowanie UVA i UVB, znajdziesz oznakowanie UV 400.
 • Duże białe powierzchnie, takie jak jasny piasek na plaży czy pustyni albo śnieg, odbijają promienie UV nawet w 80%, co oznacza, że prawie drugie tyle dawki promieniowania dociera do twoich oczu i skóry. W takich warunkach bezwzględnie powinnaś być wyposażona nie tylko w krem z najwyższą ochroną UV, ale też okulary z filtrami – najlepiej specjalne tzw. okulary lodowcowe z bocznymi osłonami, które zatrzymują 100% promieniowania UV i większość światła dziennego (patrz: kategorie soczewek niżej).
 • Podobnie, gdy wybierasz się w góry – im wyżej bowiem nad poziomem morza, tym większe natężenie promieniowania UV. Uważa się, że na każde 100 m wzrasta natężenie promieniowania wzrasta o 8%, więc nawet w trakcie wycieczki w Tatry można się bez problemu poparzyć, jeśli nie stosujesz odpowiedniej ochrony.
 • Zauważono też, że choć typowe okulary przeciwsłoneczne chronią gałkę oczną, nie zapobiegają ekspozycji skóry wokół oka – promienie UV docierają do powieki poprzez wolną przestrzeń między okularami a skórą. Dlatego w wypadku przebywania w mocno nasłonecznionym terenie konieczne jest stosowanie okularów z bocznymi osłonami, a na plaży – np. kapelusza z szerokim rondem, który dodatkowo ochroni skórę powiek od góry.
 • Na rynku dostępne są też specjalne kremy z wysokimi filtrami przeznaczone do smarowania delikatnej i wrażliwej skóry wokół oczu, np. Anthelios Ultra Cream SPF 50+ (La Roche-Posay, 64,90 zł), który zawiera aż 12 składników mniej niż poprzednie formuły i został przetestowany na wrażliwej skórze pod nadzorem dermatologa, a także po raz pierwszy na osobach z wrażliwością oczu oraz noszących szkła kontaktowe pod nadzorem okulisty, czy Sun Control Eye Contour Cream SPF50+ (Lancaster, ok. 80 zł), który ma też działanie przeciwstarzeniowe i zapobiega przebarwieniom posłonecznym.

krem pod oczy z filtrem, jak chronić oczy przed słońcemKategorie soczewek stosowanych w okularach

Kupując okulary przeciwsłoneczne lub w specjalistycznym sklepie, zwróć też uwagę na kategorie zastosowanych w nich soczewek – oznaczenie to związane jest z przyciemnieniem soczewek i przepuszczalnością światła dziennego:

 • 0 – przepuszczają 80-100% światła i chronią bardziej przed wiatrem lub piaskiem, można ich używać w warunkach złego oświetlenia;
 • 1 – przepuszczają 43-80% światła, poprawiając kontrast widzenia, lecz nie przyciemniając zbytnio obrazu; są idealne np. do jazdy na rowerze w pochmurny, ale jasny dzień;
 • 2 – przepuszczają 18-43% światła, są wskazane przy niewielkim zachmurzeniu;
 • 3 – przepuszczają 8-19% światła, wskazane przy bardzo mocnym słońcu, np. w górach lub na nartach;
 • 4 – przepuszczają zaledwie 3-8% światła, są przeznaczone do użycia w warunkach bardzo silnego i oślepiającego nasłonecznienia, na lodowcach, w wysokich górach itp. Uwaga! Nie wolno stosować ich w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

pielęgnacja skóry na nartach

Jak dbać o skórę na nartach?

Pielęgnacja skóry zimą wymaga stosowania kosmetyków nawilżających, regenerujących i odżywczych. A gdy wybierasz się w góry na narty – dodatkowo […]

ochrona skóry przed słońcem

Ochrona skóry przed słońcem

Słońce jest niezbędne do życia, wspaniale poprawia samopoczucie, stymuluje powstawanie tak ważnej dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu witaminy D. Niestety, […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki