WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

trądzik

Jesień, czas na… nasilony trądzik!

Słońce poprawia stan skóry trądzikowej. Niestety, jesienią problem powraca ze zdwojoną siłą, bo „wysuszone” gruczoły otrzymują sygnał, że trzeba nadrobić zaległości. Dotyczy to zarówno osób z trądzikiem nastolatków, jak i wieku dorosłego. Co wtedy?

Dlaczego niedoskonałości nasilają się jesienią?

Promienie UV mają działanie przeciwzapalne, dlatego często latem stan skóry trądzikowej się poprawia. To wtedy wielu pacjentów odstawia leki, sugerują się podawanymi powszechnie informacjami, że leki na trądzik mają działanie fotouczulające. Tak rzeczywiście jest, dlatego dermatolodzy zalecają, aby latem stosować je tylko na noc i dodatkowo w ciągu dnia chronić skórę kremami z wysokimi filtrami o lekkiej konsystencji (są nawet specjalne dermokosmetyki do skóry trądzikowej, które nie zatykają porów). Pamiętajmy też, że wystawianie skóry na promieniowanie UV powoduje jej nadmierne rogowacenie, a wszelkie krostki i blizny stają się ciemniejsze – więc skóra wygląda gorzej.  Jej stan może też pogorszyć „śmieciowa” wakacyjna dieta – jedzenie nie wywołuje trądziku, ale może go nasilić!

Jak leczyć trądzik?

W wypadku nasilonego problemu konieczne jest zastosowanie terapii izotretynoiną, która od lat 70. uznawana jest za najlepszy lek na tę chorobę. Dodatkowo warto wspomóc terapię laseroterapią, pilingami chemicznymi czy naświetlaniem lampą LED. Bardzo ważna jest też odpowiednia pielęgnacja skóry – ustawiona przez lekarza.

Przegląd zabiegów i produktów wspomagających leczenie trądziku:

Oczyszczanie skóry – to podstawowy zabieg pozwalający poprawić wygląd skóry. Wraca się do oczyszczania manualnego, ale pamiętaj, że zabieg ten powinien być wykonywany przez doświadczonego kosmetologa, z zachowaniem najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa.

Laser Isolaz – laser przeznaczony do leczenia trądziku zaskórnikowego, krostkowego i pospolitego. Łączy energię pneumatyczną ze światłem szerokopasmowym – w efekcie prowadzi do rozerwania pęcherzyków zapalnych pod wpływem próżni i uszkodzenia bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku oraz szoku cieplnego dla gruczołów łojowych. Rezultaty? Leczy zmiany trądzikowe, rozjaśnia zmiany pozapalne i rumień, działa prewencyjnie. Zabieg wykonasz m.in. w Instytucie Bella.

Peelingi chemiczne – przede wszystkim takie, które złuszczając naskórek jednocześnie regulują wydzielanie sebum, przede wszystkim peelingi pirogronowy oraz salicylowy. Mają one też działanie odmładzające – redukują przebarwienia, poprawiają koloryt i napięcie skóry.

Acnelan – kompleksowa terapia przeciwtrądzikowa, składająca się z profesjonalnej terapii w gabinecie (zwykle to 3 sesje zabiegowe wykonywane w odstępach 15-21 dniowych) oraz pielęgnacji domowej.

Usuwanie blizn po trądziku

Trądzik dorosłych zwykle przebiega łagodniej niż wieku młodzieńczego, ale niestety trudniej się leczy i często zostawia na skórze blizny i ślady. Jak można je zredukować?

Lasery frakcyjne – w wypadku dużych blizn najlepiej sprawdza się laser frakcyjny CO2. „Dziurkuje” skórę tysiącami mikroskopijnych i niewidocznych gołym okiem kolumn, o głębokości kontrolowanej przez lekarza. Wokół tych kolumn pozostaje zdrowa skóra, dzięki czemu uszkodzenia szybciej się goją.

Peelingi chemiczne – szczególnie na bazie kwasu trójchlorooctowego, które złuszczają i przebudowują skórę. Dr n. med. Ewa Chlebus, dermatolog, opracowała zabieg IcePEEL na bazie kwasu TCA, tzw. chemiczną odbudowę blizn. Doskonale sprawdza się on usuwaniu blizn potrądzikowych typu Icepick (w kształcie litery V, o nierównych krawędziach).

Mikronakłuwanie – np. Dermapenem lub specjalnym mezorollerem. Mikronakłuwanie skóry pobudza w niej procesy odnowy.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

depilacja dla dzieci

Zabiegi dla dzieci i nastolatków

Zastanawiasz się, kiedy twoja córka może zacząć korzystać z zabiegów np. laserowej epilacji? A może wstrzymujesz się z wysłaniem syna na operacją odstających uszu, mimo że bardzo cierpi z tego powodu? Zobacz, jakie zabiegi są wskazane dla dzieci i nastolatków. 


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki