WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

depilacja dla dzieci

Zabiegi dla dzieci i nastolatków

Zastanawiasz się, kiedy twoja córka może zacząć korzystać z zabiegów np. laserowej epilacji? A może wstrzymujesz się z wysłaniem syna na operacją odstających uszu, mimo że bardzo cierpi z tego powodu i jest wyśmiewany przez kolegów? Zobacz, jakie zabiegi (i w jakim momencie dojrzewania) są wskazane dla dzieci i nastolatków. 

W Polsce powoli zwiększa się oferta usług beauty skierowanych do najmłodszych klientów. Tęczowy manikiur, truskawkowy peeling, czekoladowy masaż rączek czy waniliowy masaż plecków to pozycje, które coraz częściej znajdziesz w cennikach SPA. Dziś dzieci dojrzewają jednak wcześniej niż kiedyś, co oznacza, że wcześniej też interesują się zabiegami estetycznymi. – Dzieci statystycznie dojrzewają dziś 2 lata wcześniej niż kilkanaście lat temu. Głównym powodem są hormony dostarczane wraz z jedzeniem, przede wszystkim z kurczakami z masowych hodowli. Dostają one całą masę hormonów steroidowych, aby uzyskać szybki przyrost masy mięśniowej – wyjaśnia dr Elżbieta Deptuła-Krawczyk, endokrynolog z Ce-Ce Beauty Clinic. – Czasami już samo odstawienie kurzego mięsa może powstrzymać przedwczesne dojrzewanie u dziecka. Drugą przyczyną są zaburzenia układu hormonalnego wskutek rozregulowania funkcji szyszynki. Jest to organ, który zbiera bodźce z oczu i reaguje na jasno-ciemno. Długie oglądanie telewizji, siedzenie nocą przy komputerze, zasypianie z komórką w ręku – to wszystko zaburza funkcje szyszynki. Zaczyna ona nadmiernie hamować bodźce hormonalne, dając organizmowi sygnał, że już czas dojrzewać. A to tylko bodziec świetlny!

Szybkie dojrzewanie powoduje, że nawet u 8-10-letnich dziewczynek zaczynają rosnąć piersi, pojawiają się zmiany trądzikowe, zapach potu, pierwsza miesiączka, a także owłosienie pod pachami i w miejscach intymnych. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mam pyta o możliwość wykonania u swoich córek zabiegów, które pomogą im gładko wejść w okres kobiecości.

matka i córkaEpilacja laserowa

Coraz więcej nastolatek jest zainteresowanych wykonaniem zabiegu epilacji laserowej, aby trwale pozbyć się owłosienia. – Teoretycznie nie ma przeciwwskazań medycznych do robienia zabiegów u nastolatek 
(po rozpoczęciu miesiączkowania), u osób niepełnoletnich wymagana jest jednak zgoda rodziców – wyjaśnia Katarzyna Lewandowska, kosmetolog z Kliniki Strzałkowski. – Trzeba jednak pamiętać, że na skutek zachodzących w tym okresie zmian hormonalnych w sposób nieprzewidziany mogą się zachować włoski w miejscu epilacji, 
np. szybciej odrosnąć.
Dziewczynki coraz częściej też korzystają z zabiegów usuwania owłosieniem woskiem – tutaj zdecydowanie polecamy bardziej łagodną dla skóry depilację pastą cukrową czy tzw. metodą bezpaskową.
Poznaj prawdy i mity na temat epilacji laserowej>

Oczyszczanie skóry

To jeden z pierwszych zabiegów dla wielu młodych kobiet i mężczyzn. Związany jest z pojawieniem się trądziku – skóra dosłownie z dnia na dzień może stać się zanieczyszczona, przetłuszczająca się, pojawiają się na niej krostki i wypryski. Trądzik występuje nawet u 95% nastolatków, statystycznie o 1-2 lata wcześniej u dziewczynek niż chłopców (choć to u nich problem jest częstszy). Szczyt zachorowań dla kobiet przypada między 14. a 17. rokiem życia, u mężczyzn – między 16. a 19. r.ż. Ze względu na przedwczesne dojrzewanie zmiany trądzikowe obserwuje się dziś już nawet u 10-letnich dzieci. Na pewno niezwykle ważna jest nauka prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych, a także wprowadzenie zmian w diecie. W gabinetach dostępne są zabiegi oczyszczające dla nastolatków, bazujące na delikatnych peelingach, mikrodermabrazji i – jeśli jest taka konieczność – manualnym oczyszczaniu. Po zabiegu na skórę jest nakładana maska i odpowiednie preparaty pielęgnacyjne.

Dowiedz się, jak dieta wpływa na trądzik>

Leczenie trądziku

W zaawansowanych zmianach trądzikowych konieczna jest wizyta u dermatologa. Wielu rodziców obawia się wprowadzenia dzieciom leków, takich jak izotretinoina czy antybiotyki. Tymczasem ich działanie na trądzik jest dobrze poznane i niezwykle skuteczne – pod warunkiem że terapia jest przeprowadzana pod okiem lekarza dermatologa. Czasami leczenie może dosłownie uratować dziecku życie – badania pokazują bowiem, że wiele osób z silnym trądzikiem, zwłaszcza młodych, cierpi na depresję, ogranicza kontakty z rówieśnikami, a nawet zamyka się w domu czy podejmuje próby samobójcze. Warto szukać lekarzy i klinik specjalizujących się w leczeniu trądziku młodzieńczego, my możemy polecić m.in. dra Bartosza Pawlikowskiego i Klinikę Pawlikowski w Łodzi (koniecznie posłuchajcie, co dr Pawlikowski mówi o trądziku młodzieńczym na filmiku poniżej), dr Magdalenę Łopuszyńską i Gabinet Kosmetyki Lekarskiej Bella w Warszawie (doktor od lat specjalizuje się w leczeniu trądziku, na stronie  kliniki znajdziecie wiele ciekawych informacji na temat schematów terapii) czy dr Ivanę Stanković z kliniki Dermea w Warszawie (nastolatkowie i studenci mają tutaj stałą zniżkę!).

Lasery na problemy

Lasery mogą być pomocne w redukcji blizn potrądzikowych oraz zmian naczyniowych. U ok. 0,3% dzieci występują tzw. malformacje kapilarne – charakterystyczne czerwone rozlane plamy naczyniowe, które często zajmują sporą część twarzy i powiększają się wraz ze wzrostem dziecka. Tutaj warto szukać zabiegów z wykorzystaniem laserów, które zapewniają wysoką skuteczność przy dużym komforcie i małej bolesności – co szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Dr Marcin Bieńkowski z Bieńkowscy Clinic poleca najnowszy laser Cutera excel V+, zobaczcie na filmie poniżej.

Chirurgia plastyczna dla dzieci i nastolatków

Jedną z najczęstszych operacji plastycznych wykonywanych u dzieci jest korekcja odstających uszu. – Ucho u dziecka 5-letniego ma już 90% wielkości ucha osoby dorosłej, dlatego z punktu widzenia medycznego zabieg korekcji uszu można wykonać nawet u tak małych dzieci. Tak jest np. w Stanach Zjednoczonych – tam plastykę uszu często robi się u 6-latków, zanim pójdą do szkoły, wymaga wtedy narkozy – mówi dr Piotr Osuch, chirurg plastyk. – U nas zwykle dopiero po 14. roku życia i wtedy operacja może już być przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym. Bardzo ważny jest tutaj aspekt psychologiczny – odstające uszy są często powodem dużych kompleksów u dzieci i nastolatków i jeśli rodzic rozumie, jakie może to mieć następstwa dla dziecka, być może warto rozważyć wykonanie takiego zabiegu wcześniej. Inne procedury wymagają już osiągnięcia pełnej dojrzałości, np. korekcja nosa, ponieważ musi być zakończony proces jego wzrostu.

Alternatywą dla plastyki uszu może być zabieg korekcji uszu przy użyciu nici Aptos. Z innych problemów estetycznych dotykających młode osoby, a dokładnie dojrzewających chłopców (nawet ok. 20%), warto też wspomnieć o ginekomastii, czyli przeroście piersi – z operacją czeka się jednak zwykle do momentu osiągnięcia pełnoletności, ponieważ w wielu przypadkach (nawet 90%), gruczoły sutkowe samoistnie się zmniejszają, a w miarę jak chłopcy mężnieją, piersi wyrównują się i zyskują odpowiednie proporcje względem klatki piersiowej. Jeśli jednak problem utrzymuje się i nie pomaga ani zmiana diety, ani ćwiczenia, ani leczenie farmakologiczne, konieczne może być przeprowadzenie operacji zmniejszenia gruczołu piersiowego, refundowane na NFZ.

Psychologia urody dziecka

Lekarze ostrzegają, że coraz więcej nastolatków cierpi z powodu zaburzonego postrzegania własnego wizerunku i nierealnych oczekiwania względem niego – to skutek oddziaływania wzorców czerpanych z social mediów (trendy lansowane przez celebrytki) oraz filtrowania rzeczywistości poprzez nakładki zmieniające wygląd na zdjęciach wrzucanych na Instagrama. Już 14-letnie dziewczynki szukają informacji o liposukcji, zamiast uczyć się zdrowych nawyków żywieniowych. Dlatego rola rodziców w kształtowaniu podejścia dzieci do korzystania z zabiegów estetycznych jest tutaj bardzo ważna, podobnie jak pomoc w budowaniu pozytywnej samooceny i akceptacji własnego ciała.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Chirurgiczna korekcja odstających uszu

Otoplastyka, czyli chirurgiczna korekcja uszu, pozwala zlikwidować problem odstających uszu. Jak wygląda zabieg? Wyjaśnia dr Bartosz Pawlikowski z Kliniki Pawlikowski w Łodzi.

trądzik

Jesień, czas na… nasilony trądzik!

Słońce poprawia stan skóry trądzikowej. Niestety, jesienią problem powraca ze zdwojoną siłą, bo „wysuszone” gruczoły otrzymują sygnał, że trzeba nadrobić zaległości. Dotyczy to […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki