WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

twarz

Zanieczyszczenia a młodość skóry

Nasza skóra w zasadzie cały czas narażona jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i zanieczyszczenia. Jaki dokładnie wpływ mają na jej kondycję? Jakie zmiany w niej powodują i jak się przed nimi bronić? Wyjaśnia nasz ekspert, dr Aleksandra Jagielska, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej, założycielka Kliniki Sthetic w Warszawie.

Dr Aleksandra Jagielska
Dr Aleksandra Jagielska, dermatolog

Co szkodzi naszej skórze?

Nasza skóra w zasadzie non stop narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. I problem wcale nie dotyczy tylko mieszkańców wielkich miast. – Skóra przede wszystkim narażona jest na szkodliwe działanie zanieczyszczeń powietrza powstających podczas spalania węgla niskiej jakości i „śmieci”, w tym plastików, folii aluminiowej (którą są wyściełane kartony na soki), farby drukarskiej (kolorowe magazyny) – przestrzega dr Aleksandra Jagielska. – Do tego dochodzi bardzo groźny pył mikrocząsteczkowy emitowany przez silniki samochodowe diesel, które nie są wyposażone w odpowiednie filtry. Przy udziale promieni UV dochodzi wtedy do powstania tzw. tlenu singletowego – agresywnej cząsteczki, która prowadzi do utleniania lipidów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie płaszcza hydrolipidowego skóry. W efekcie traci ona naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi: związkami chemicznymi, wirusami, bakteriami.

Jak reaguje skóra?

• Traci naturalne zdolności ochronne

Na skutek działania szkodliwych czynników zewnętrznych dochodzi do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, który stanowi dla skóry naturalną warstwę ochronną. Skóra traci odpowiednie poziom nawilżenia i elastyczność, wzrasta też jej wrażliwość, a u osób np. z atopowym zapaleniem skóry może dojść do zaostrzenia stanu chorobowego.

twarz• Traci zdolności antyoksydacyjne

O roli przeciwutleniaczy w pielęgnacji mówi się już od dawna. Ich zadaniem jest hamowanie aktywności wolnych rodników, które powstają m.in. pod wpływem zanieczyszczeń, stresu i promieni UV. Cząsteczki te mają szkodliwy wpływ na cały organizm – uszkadzają białka, tłuszcze i kwasy nukleinowe zdrowych komórek, prowadzą do zmian w DNA, a wywołany przez nie stres oksydacyjny uważany jest za jedną z przyczyn przyspieszonego starzenia się skóry i powstawania nowotworów. Nasz organizm ma zdolność produkowania naturalnych antyoksydantów – niestety na skutek zanieczyszczeń ich poziom drastycznie spada!

• Szybciej się starzeje

Pod wpływem zanieczyszczeń dochodzi do szybkiej degeneracji białek – kolagenu i elastyny – z których zbudowana jest skóra właściwa. A to oznacza, że proces jej starzenia się zachodzi szybciej. Skóra traci jędrność, szybciej pojawiają się na niej zmarszczki i ubytki.

Działanie promieni UV

– Negatywny wpływ na skórę mają przede wszystkim promienie UVA, które docierają do nas nawet w pochmurny dzień i przez szyby – wyjaśnia dr Jagielska. – To one są odpowiedzialne za degradację DNA w komórkach, zwiększone ryzyko chorób skóry i szybsze starzenie się. Poza tym cząsteczki smogu (zwłaszcza ze spalin samochodowych) w połączeniu z promieniami UV stają się jeszcze bardziej agresywne dla skóry. Dlatego namawiam, aby na co dzień stosować filtry ochronne. Niektóre kosmetyki mają też filtry podczerwieni IR – badania pokazują, że ta energia cieplna (wytwarzana nie tylko przez słońce, ale również np. telefony komórkowe, suszarki, monitory i inne urządzenia, których nie brakuje w naszym otoczeniu) też nie służy naszej skórze.

Jak pomóc skórze?

lustroPodstawą jest odpowiednia profilaktyka. Na co dzień warto stosować kosmetyki, które mogą zapobiegać uszkodzeniom skóry wywołanym przez zanieczyszczenie środowiska i niwelować ich skutki. Postaw na produkty, które:

  • wzmacniają płaszcz hydrolipidowy skóry, a tym samym jej zdolności ochronne przez czynnikami zewnętrznymi,
  • nawilżają skórę i chronią ją przed utratą nawodnienia i elastyczności,
  • stymulują produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych,
  • są bogate w antyoksydanty, zwłaszcza witaminy C i E – uzupełniając ich poziomy w skórze i chroniąc ją przed szkodliwym działaniem wolnych rodników,
  • te na dzień – zawierają filtry UVA i UVB; pamiętaj, że najbezpieczniej jest stosować filtry mineralne lub łączone (mineralne + chemiczne). Dlaczego? – Filtry chemiczne zamieniają w skórze energię słoneczną w termiczną, co jest niekorzystne zwłaszcza dla skóry naczynkowej i wrażliwej lub delikatnej, jak u dzieci. Nie polecam ich też kobietom w ciąży – wyjaśnia nasz ekspert.

Neauvia Cosmeceuticals

Moim pacjentkom polecam gamę kosmeceutyków Neauvia, które są oparte o kwas hialuronowy o trzech zakresach masy cząsteczkowej – mówi dr Jagielska. – Dzięki temu są w stanie penetrować skórę na różnych głębokościach, intensywnie ją regenerując i odbudowując. Dodatkowo zawierają enzymy ATP, które zapewniają komórkom energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania, a także czynniki wzrostu, które indukują ekspresję genów odpowiedzialnych za naturalne procesy odnowy w skórze, m.in. tworzenie się nowych naczyń krwionośnych i procę fibroblastów. Cennymi składnikami są też antyoksydanty, przede wszystkim witamina C i koenzym Q10, który usprawnia procesy metaboliczne w skórze, wyciąg z lukrecji mający silne działanie nawilżające, a także ceramidy – stanowiące „cegiełki” wzmacniające płaszcz hydrolipidowy. Mają bardzo wielokierunkowe działanie, mogą być stosowane zarówno profilaktycznie, jak i dla odnowy zniszczonej skóry.

Neauvia CosmeceuticalsDr Aleksandra Jagielska zdradziła nam też swoje kosmetyczne hity Neauvia Cosmeceuticals:

  • Rebalancing Cream Rich – silna regeneracja + działanie odżywcze, krem polecany też po zabiegach medycyny estetycznej,
  • Vitamin C Serum – serum odmładzające ze stabilną formułą witaminy C i koenzymem Q10; chroni skórę przed wolnymi rodnikami, rozjaśnia, odmładza, stymuluje produkcję witaminy C – nie bój się stosować go latem, witamina C jest wręcz wskazana o tej porze roku, ponieważ przeciwdziała wolnym rodnikom powstającym pod wpływem promieni UV i hamuje nadczynność melanocytów, chroniąc przed przebarwieniami i przed rozpadem kolagenu,
  • Balsamy do ciała Silk Body Serum i Silk Body Brilliant Serum z rozświetlającymi drobinkami – spowalniają proces starzenia się skóry, zmiękczają i uelastyczniają, nadają ciału aksamitne, gładkie wykończenie.

Sthetic Klinika dr Jagielskiej
ul. Mokotowska 15A lok. 2B, Warszawa
tel. +48 696 449 440
www.sthetic.pl

logo Sthetic

Więcej informacji o marce Neauvia na:
www.neauvia.pl

neauvia_logo-1

Dodaj komentarz

Podobne tematy

dr Mario Goisis dr Aleksandra Jagielska

Metoda Easy Fat

Easy Fat to zabieg lipofillingu wykorzystujący niewielkie ilości komórek tłuszczowych do zabiegów odmładzania i regeneracji skóry, a także jako wypełniacz.

Sposób na jędrne usta

Jak za pomocą kwasu hialuronowego przywrócić ustom nawilżenie, świeżość i jędrność? Wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki