Zabiegi z komórkami macierzystymi
Medycyna regeneracyjna stawia na nasz własny autologiczny „materiał” – np. osocze bogatopłytkowe (PRP) pozyskiwane z własnej krwi oraz komórki macierzyste pochodzące z własnego tłuszczu (tzw. mezenchymalne komórki macierzyste). Komórki macierzyste będą hitem medycyny estetycznej w nadchodzących latach. Zobacz, w jaki sposób wykorzystuje się je dla pięknej i zdrowo wyglądającej skóry.
Czym są komórki macierzyste?
Stanowią ok. 8% wszystkich komórek naszego organizmu – wyróżnia je to, że mają umiejętność ciągłego odnawiania się oraz nieograniczone możliwości różnicowania w różne typy tkanek. Dzięki temu zawdzięczają swoje niezwykłe właściwości regeneracyjne, które od niedawna są wykorzystywane w medycynie estetycznej oraz terapiach regeneracyjnych stawów czy kości. Komórki macierzyste dzieli się na: embrionalne (różnicują się w inne tkanki w okresie zarodkowym), płodowe (mogą być pobierane z krwi pępowinowej, z nich kształtują się poszczególne narządy płodu) oraz dojrzałe – występujące u osób dorosłych. To właśnie te komórki są wykorzystywane w zabiegach.
Skąd pobiera się komórki macierzyste do zabiegów?
Komórki macierzyste występują głównie w szpiku kostnym, krwi obwodowej i tkance tłuszczowej. Liczba komórek macierzystych jest uzależniona od wieku oraz aktywności fizycznej. Im człowiek jest młodszy, tym więcej ma komórek macierzystych. Liczba i zdolności do samoodnowy maleją więc z wiekiem.
Najłatwiej dostępnym i najbogatszym źródłem komórek macierzystych u osoby dorosłej jest tkanka tłuszczowa – to w niej znajdują się niezwykle cenne tzw. mezenchymalne komórki macierzyste (MSC, ang. mesenchymal stem cells), czyli multipotencjalne komórki progenitorowe zdolne do różnicowania się w kierunku tkanki kostnej, chrzęstnej i tłuszczowej. Komórki te wytwarzają tkankę łączną stanowiącą składową poszczególnych narządów – mają więc ogromny potencjał do regeneracji i odbudowy tkanek. Tkankę tłuszczową pobiera się drogą liposukcji, następnie przygotowuje do podawania w specjalnych zamkniętych systemach filtrujących i oczyszczających – jednym z najbardziej popularnych jest Adivive. Następnie wykonywany jest zabieg lipofillingu, a więc przeszczepu tkanki tłuszczowej bogatej w komórki macierzyste w wybrane miejsce twarzy lub ciała.
Efekty zabiegów z komórkami macierzystymi
Już po miesiącu od wykonania zabiegu przeszczepu tkanki tłuszczowej widać efekt silnej regeneracji skóry, a więc przede wszystkim spłycenie drobnych zmarszczek (w tym tzw. zmarszczek palacza), poprawę napięcia i gęstości skóry, ujednolicenie kolorytu i rozjaśnienie przebarwień. To też świetny zabieg redukujący blizny i rozstępy, a także hamujący wypadanie włosów nawet przy zaawansowanych objawach łysienia, zwłaszcza typu androgenowego. Aby docenić cały potencjał regeneracyjny komórek macierzystych, trzeba poczekać nawet do kilku miesięcy. Pamiętaj jednak, że tłuszczyk w zabiegach lipofillingu pełni funkcję naturalnego wypełniacza / implantu, dlatego efekt odmłodzenia jest natychmiastowy! Własnym tłuszczem można powiększyć usta, cienie pod oczami, wymodelować owal, uzupełnić braki tkanki na starzejących się dłoniach oraz powiększyć piersi.
Zobacz, jak wygląda zabieg lipofillingu z komórkami macierzystymi Lipogems>