WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

nići Aptos

Wywiad z dr. Marlenem A. Sulamanidze, twórcą nici Aptos

Dr Marlen A. SulamanidzeZabiegi z wykorzystaniem nici liftingujących zyskują coraz większą rzeszę zwolenników. Można je stosować w niwelowaniu problemów, które do tej pory rozwiązywano tylko przy pomocy chirurgii plastycznej. O metodach odmładzania oraz korygowania twarzy i ciała za pomocą nici Aptos, opowiada doktor Marlen A. Sulamanidze, twórca nici i technologii zabiegowej Aptos, pionier wielu metod odmładzania w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej oraz Renata Frączek, właściciel firmy Aesthetic Concept, wyłącznego dystrybutora nici Aptos.

Jaka jest najpopularniejsza korekta twarzy wykonywana nićmi Aptos?

Dr Marlen A. Sulamanidze: Panie zgłaszają się przede wszystkim w celu odmłodzenia skóry. W momencie, gdy zauważają pierwsze zmarszczki, opuszczenie tkanek, zaburzenie owalu twarzy, czasami także profilaktycznie, aby zatrzymać młodość jak najdłużej. W ostatnich latach naszymi najczęściej używanymi nićmi są Excellence Visage, stosuje się je w celu przywrócenia owalu twarzy. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż wykonane są z rozpuszczalnego materiału, co jest ważne dla pacjentów, którzy wolą wybierać zabiegi czasowe, których efekty w razie potrzeby mogą być co jakiś czas powtarzane, a niekoniecznie, które zostają na stałe.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegowy?

zabieg liftingujący nićmi AptosMS: Każdy z nas jest inny, dlatego na trwałość zabiegu zawsze mają wpływ osobiste predyspozycje pacjenta, reakcje immunologiczne, nawodnienie tkanek oraz inne procesy życiowe. Nić utrzymuje się w ciele średnio ok. 1,5 roku, ale efekt zabiegowy jest przedłużony, gdyż rozpuszczanie nici prowadzi do zmian strukturalnych w tkankach. Dzieje się tak na skutek działania materiału, z którego wykonane są nici, czyli kwasu polimlekowego i kaprolaktonu, które posiadają właściwości stymulujące. Następuje wzmocnienie tkanki, poprawa jakości skóry, jej gęstości, zabezpieczenie przed starzeniem. Dlatego, można powiedzieć, iż efekt w postaci utrzymania naciągniętej tkanki utrzymuje się od 1,5 roku do 2 lat, a poprawa stanu skóry nawet do 3 lat.

Na czym polega zabieg liftingujący nićmi Aptos?

MS: Odpowiedni model nici Aptos jest wprowadzany przez punkt wkłucia w tkanki podskórne. Zabieg jest bezbolesny, bo stosuje się znieczulenie miejscowe. Każda nić posiada swoją wyjątkową strukturę (opatentowane wypusty czy sploty), które pozwalają jej skutecznie zahaczyć tkanki i unieść na pierwotne naturalne położenie (zliftingować). Sposób w jaki nić mocuje się w tkankach jest bardzo ważny, bo rzutuje na efektywność zabiegu i jest zróżnicowany w zależności od strefy, w którą implantujemy nić.

Nić jest już zaimplantowana i co się dzieje dalej? W jaki sposób nić odmładza?

MS: Każda nić po zaimplantowaniu w tkanki, zostaje otoczona swoistym „kokonem kolagenowym” z tkanki włóknistej. Ten rodzaj pokrowca dla ciała obcego (w tym wypadku nici), będzie podtrzymywał jej położenie, i tym samym wydłużał efekt liftingu. Ale co ważne, tworzy on również gęstsze unaczynienie w obszarze zabiegowym. Skórze zaczyna być dostarczana większa dawka tlenu i składników odżywczych, zaczyna tworzyć się więcej włókien kolagenowych i elastynowych, poprawia się jędrność skóry, następuje jej wzmocnienie – czyli dochodzi do jej ogólnego odmłodzenia. A ponieważ proces tworzenia nowych tkanek okalających nić trwa ok. 6-8 tygodni, tak ważne jest, aby nić przez ten czas nie zmieniła swojego położenia i dobrze utrzymywała uniesione tkanki. Za to właśnie odpowiada zaawansowany rodzaj wypustów i splotów, dobranych do potrzeb każdej indywidualnej twarzy pacjenta.

Usta - zabieg liftingujący nićmi Aptos

Na jakich obszarach ciała można stosować nici Aptos?

MS: Najczęściej przeprowadzanymi zabiegami są te, wykonywane w obrębie twarzy, w celu przywrócenia jej dawnego owalu. Następnie, w celu wyeliminowania obwisłego podbródka i wszelkich innych zmian poniżej linii żuchwy. Wprowadzamy ciągle nowe rozwiązania, dostosowane do potrzeb konkretnych obszarów zabiegowych, np. w obszarze twarzy, tam gdzie jest duża ruchomość mięśni np. okolice ust, opracowaliśmy nici w kształcie spirali, które są bardziej elastyczne i nie blokują mimiki. Nić rozciąga się, spirala pozwala tkankom pracować w sposób naturalny.

Co ciekawe, nićmi można również korygować kształt uszu. To niezwykle wygodna procedura dla pacjenta, gdyż po zabiegu nie widać punktów wkłucia ani ran, a okres rehabilitacji jest skrócony do minimum (w przypadku korekty małżowin usznych wynosi ok. 2 dni, w przeciwieństwie do tradycyjnej operacji, gdzie wyłączenie z codziennych czynności wynosi około miesiąca). Nićmi można również korygować wewnętrzną stronę ramion, skórę wokół pępka, zewnętrzną stronę ud. Nieustannie trwają również prace nad nowymi obszarami zabiegowymi.

Brzuch - zabieg liftingujący nićmi Aptos

Jakie zalety w stosunku do tradycyjnego liftingu posiada ten wykonywany za pomocą nici?

MS: Kluczową kwestią jest, jak już wspominałem wcześniej, krótki okres rekonwalescencji przy takich samych lub nawet lepszych efektach zabiegowych. Oczywiście nie wszystkie typy problemów da się skorygować za pomocą nici, np. w przypadku korekty uszu zdarza się, że skóra jest bardzo twarda, ucho jest na tyle sztywne, że należy wykonać operację chirurgiczną. Jednak ok. 65-70% procent przypadków można skorygować za pomocą nici. To świadczy o ich uniwersalności.

Co należy również podkreślić, są to zabiegi nieoperacyjne, dlatego otwartość na tego typu procedury jest wśród pacjentów o wiele wyższa, w przeciwieństwie do zwykłych operacji.

Nici Aptos są również odpowiednie do korekcji piersi. Jakich zmian można się spodziewać po zabiegu?

Piersi - zabieg liftingujący nićmi AptosMS: Kobiety często po ciąży, po okresie karmienia piersią lub wraz ze starzeniem się organizmu dostrzegają, iż piersi zaczynają wiotczeć i opadać. Aby poprawić ich kształt, stosujemy lifting piersi za pomocą tzw. podskórnego biustonosza. Zabieg polega na opleceniu piersi podskórną siatką nici, które podwieszane są pod kość obojczykową. Metoda ta pozwala unieść piersi 
i zabezpieczyć je przed opadaniem na przyszłość. Wielką zaletą zabiegu jest jego permanentny efekt, gdyż pozycja kości obojczykowej nie zmienia się przez całe życie. W zabiegu tym stosujemy nici trwałe, nierozpuszczalne, polipropylenowe. Wykonujemy go bez długich cięć (stosuje się tu jedynie kilkumilimetrowe rozcięcia), inaczej niż w przypadku tradycyjnej operacji plastycznej, nie pozostawiając widocznych blizn. Późniejsza ciąża i karmienie piersią nie powoduje również żadnych problemów w sytuacji, gdy kobieta nosi taki podskórny biustonosz. Pozycja piersi pozostaje bez zmian.

Jaka jest największa zaleta nici Aptos?

MS: Zaletą nici Aptos, w odróżnieniu od innych, jest to, iż są to nici powodujące nie tylko fizyczny efekt liftingu, czyli uniesienie tkanek. Powodują jednocześnie odmłodzenie skóry, jej wzmocnienie, poprawę gęstości oraz odżywienie, co pomaga utrzymać efekt na lata. Inwestujemy w swoją skórę, a nie tylko ją podciągamy. Następuje przyblokowanie efektu starzenia, jego spowolnienie w obszarze zabiegowym. Co więcej, pacjent wygląda naturalnie, gdyż nici pomagają przywrócić tkanki na wcześniejsze położenie, a nie, jak to się dzieje w przypadku wypełniaczy, „powiększyć” dany obszar. Nici powodują więc, iż wygląda się tak, jak kilka lat wcześniej. Dodatkowo zabiegi nićmi Aptos, wykonywane w obszarze twarzy, są szybkie i proste, a efekty widoczne od razu po wyjściu z gabinetu, co jest równie ważne dla pacjenta. Tego typu zabiegi to dobry pomysł na pierwszą interwencję w swoim wyglądzie.

Czy osoby zgłaszające się na zabiegi są młodsze niż kiedyś? Czy sądzi Pan, że to nasza kultura zmusza nas, aby wyglądać dobrze w każdym wieku?

MS: To prawda, ogólne zainteresowanie młodym wyglądem wiąże się z tym, iż w gabinetach pojawiają się coraz młodsze osoby, które nie tylko chcą poprawiać pewne aspekty urody, ale również działać profilaktycznie. Także zmiany kulturowe i możliwości technologiczne są większe niż kiedyś, a więc ogólne zainteresowanie zabiegami rośnie.

Czy mężczyźni również poddają się tego typu zabiegom?

MS: Tak, mężczyźni przychodzą z identycznymi problemami jak kobiety. Pragną odmłodzenia skóry, redukcji zmarszczek i obwisłości tkanek. Techniki z wykorzystaniem nici Aptos są przydatne dla mężczyzn np. w liftingu podbródka – po zabiegu zachowuje się naturalny wygląd, okres rekonwalescencji jest krótki (to subtelne przejście do codzienności), nie są widoczne punkty wkłucia. To bardzo ważne dla mężczyzn, aby jakakolwiek interwencja nie była później zauważalna.

Lifting nićmi to obecnie modny trend, czy sądzi Pan iż stanie się on popularniejszy od tradycyjnego liftingu?

MS: Warto zwrócić uwagę na pewną zależność, jeśli mowa ogólnie o zabiegach małoinwazyjnych, to można stwierdzić, że nastąpił wzrost zainteresowania. Liftingi za pomocą nici znajdują się tutaj w czołówce, gdyż przynoszą szybkie i widoczne efekty. Część zabiegów chirurgicznych jest z chęcią zastępowana procedurami, które mogą przynieść analogiczny skutek, ale przy mniej traumatycznej metodzie. Należy podkreślić, że obserwuje się większą liczbę pacjentów zainteresowanych liftingiem za pomocą nici, ale nie wiąże się ze zmniejszeniem zainteresowania pacjentów operacjami plastycznymi. Zabiegi – jak lifting za pomocą nici – poszerzają grono odbiorców korzystających ogólnie z medycyny estetycznej. Te dwa typy zabiegów ze sobą współpracują. Dzieje się tak, gdyż przepaść między zabiegami lekkimi, pielęgnacyjnymi, typowo kosmetycznymi, a operacjami plastycznymi, została teraz wypełniona m. in. przez zabiegi z wykorzystaniem nici. Oferta jest bogatsza, a więc i pacjent może znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.

Czy otrzymują Państwo sygnały zwrotne dotyczące stosowania nici Aptos? Jakie to są informacje?

Renata Frączek, właściciel firmy Aesthetic Concept, wyłącznego dystrybutora Aptos: Bardzo dobry odbiór naszych technik z zastosowaniem nićmi Aptos wynika z szerokiej oferty zabiegowej, jaką posiadamy. Procedury można dostosować i pod względem traumatyczności dla pacjenta, i pod względem skuteczności zabiegowej (np. dla rewitalizacji, poprawy jakości skóry, ale też i liftingu np. obszarów trudnych). Każdy może znaleźć coś dla siebie. Lekarze sami dostrzegają łatwość wprowadzania nici, oraz spektrum zabiegowe dające optymalny efekt. Również sami pacjenci dostarczają pozytywnych sygnałów. Regularnie wracają na zabiegi kolejnych obszarów, co znaczy, że podobają im się efekty, często polecają je innym, gdyż widzą ich skuteczność.
Naszą niewątpliwą zaletą jest fakt, iż stale rozszerzamy ofertę zabiegową i poszukujemy nowych rozwiązań, dbając o standard używanych produktów. Posiadamy szereg badań klinicznych oraz potrzebnych atestów świadczących o jakości nici. Poza tym możliwość korzystania już z 19-letniego doświadczenia lekarzy z rodziny Sulamanidze, w tym samego twórcy samego twórcy nici Aptos – dr. M. Sulamanidze, stanowi dla nas i dla lekarzy z nami współpracujących ogromne wsparcie, a pacjentom daje poczucie bezpieczeństwa i gwarancję skuteczności.

Dziękujemy za rozmowę.

Adresy gabinetów z całej Polski wykonujących zabiegi Aptos
znajdziesz na www.aptos.pl

APTOS Logo

Dystrybutorem nici Aptos jest: www.aestheticconcept.pl

AESTHETIC CONCEPT logo

Dodaj komentarz

Podobne tematy

lifting nićmi

Lifting stałymi nićmi Spring Thread

Jeśli marzysz o spektakularnym i trwałym liftingu twarzy i szyi, warto rozważyć zabieg z użyciem stałych (nierozpuszczalnych) nici liftingujących!


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki