WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

szyja kobiety

Technologiczna szyja

Takiego określenia używa się dziś na objawy starzenia się skóry szyi wynikające nie tylko z upływu czasu, ale też ciągłego patrzenia w dół podczas korzystania z urządzeń technologicznych, takich jak smartfony. Należą do nich przede wszystkim poziome zmarszczki i bruzdy, tzw. obręcze Wenus.

dr Monika RogalaJak można je zlikwidować? Wyjaśnia dr Monika Rogala, specjalista dermatologii i wenerologii oraz dermatologii estetycznej z Kliniki Zdrowia i Urody Saskamed.

Jak można usunąć z szyi charakterystyczne poziome bruzdy przypominające obręcze?

– Dzisiaj taką szyję nazywamy szyją technologiczną. Jesteśmy „look down generation” – pokoleniem patrzącym w dół. Ma to związek z pochyleniem glowy, szyi podczas korzystania z mobilnych urządzeń multimedialnych. Inne czynniki to nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, korzystanie z solarium, palenie papierosów i brak ćwiczeń fizycznych korygujących prawidłową postawę ciałą. Te poziome zmarszczki redukujemy przy pomocy laseroterapii. Najczęściej w swojej pracy korzystamy z lasera Fotona, którego celem jest frakcjonowanie skóry w celu szybszej odbudowy włókien kalogenowych, rozjaśnienia, redukcji zmarszczek. Zabieg Fotona jest zabiegiem frakcyjnym nieablacyjnym. Światło laserowe stymuluję tkankę do odbudowy, lekko odparowuje naskórek oraz delikatnie podgrzewa tkankę. Skóra po zabiegu jest napięta, zliftingowana, ujędrniona, a kondycja jej jest znacznie lepsza. Bezpośrednio po zabiegu widoczne jest lekkie zaczerwienienie, które utrzymuje się ok. 2-3 godzin.

Skóra często zdradza nasz prawdziwy wiek.
Jak przeciwdziałać jej przedwczesnemu starzeniu?

szyja kobiety– Objawy procesów starzenia zachodzących w skórze szyi są szybciej widoczne niż np. na skórze twarzy. Skora szyi jest cieńsza, ma mniej podściółki tłuszczowej i występuje na niej mniej gruczołów łojowych. Zawiera także mniej kolagenu i elastyny. Niestety, z tego powodu trudniej niż twarz poddaje się zabiegom medycyny estetycznej – zazwyczaj trzeba zrobić więcej powtórzeń i dłużej poczekać na widoczny efekt. 
Dla osób powyżej 25 r.ż. ważna jest profilaktyka. Aby spowolnić procesy starzenia się skóry, stosujemy ochronę przeciwsłoneczną, retinoidy, zabiegi prewencyjne typu mezoterapia, eksfoliacja kwasami. Powyżej 35., 40. roku życia, gdy nasila się wiotkość skóry i pojawiają się poziome zmarszczki szyi (tzw. obręcze Wenus), do zabiegów dołączamy laseroterapię, toksynę botulinową, preparaty biostymulujące.

Czy botoks i modny teraz tzw. wampirzy lifting pomogą nam również odmłodzić skórę szyi?

– Zarówno podanie toksyny botulinowej, jak i osocza bogatopłytkowego to dobre zabiegi odmładzające skórę szyi, ale w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów warto połączyć je z peelingami, mikronakłuwaniem czy wspomnianą laseroterapią – i maksymalnie wykorzystać naturalny, własny potencjał regeneracji skóry. Pamiętać przy tym należy, że chirurgiczny lifting skóry obarczony jest ryzykiem wielu powikłań i z uwagi na to rzadko wykonywany. Dlatego profilaktyki starzenia skóry nie należy odkładać na później, tylko zacząć już dzisiaj, zanim słońce zaświeci i trzeba będzie zdjąć szale i golfy.

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki