WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Lipolife

Magia tłuszczu, czyli wszystko o liposukcji i lipotransferze

W organizmie dojrzałego człowieka znajduje się około 30 milionów komórek tłuszczowych. Pojedyncze komórki mają średnicę około 80-100 mikrometrów. Są duże, niemalże widzialne gołym okiem! Mają formę jajowatą, okrągłą, a niekiedy wielościenną. Tkanka tłuszczowa stanowi 20-25% masy ciała u kobiet i 15-20% masy ciała u mężczyzn. Co więc, gdy przeszkadza Ci zbyt duży obwód w konkretnych miejscach, a w innych jest on zbyt mały?

Dr Krystyna JanuszWyjaśnia lek. med. Krystyna Janusz, chirurg w Instytucie Zdrowia i Urody Aspazja (www.aspazja.pl)

Kilka słów o tłuszczu

Podstawową komórką tłuszczową jest adipocyt, który powstaje już w życiu płodowym i sukcesywnie w trakcie dojrzewania organizmu z niezróżnicowanych komórek macierzystych luźnej tkanki łącznej. Najpierw powstaje tzw. pre-adipocyt, a później dojrzała komórka, która stopniowo wypełnia się tłuszczem.

Komórki tłuszczu są bardzo duże i mogą się powiększać. Aż 85% ich objętości stanowi tłuszcz. Kiedyś uważano, że adipocyty powstają do pewnego wieku, mniej więcej do 7. roku życia. Nic bardziej mylnego – najnowsze badania wykazały, że nowe komórki tłuszczowe mogą się tworzyć także w dorosłym życiu. Jest to tylko kwestia stworzenia im odpowiednich warunków, zależnych od naszych nawyków żywieniowych oraz zaburzeń metabolicznych w organizmie.

Funkcje tkanki tłuszczowej:
• aktywny organ endokrynny – wytwarza m.in. żeńskie hormony płciowe
• system immunomodulujący syntetyzujący biologicznie czynne peptydy
• bierze udział w procesie kontroli bilansu energetycznego organizmu
• amortyzuje wstrząsy
• stanowi magazyn tłuszczowych komórek macierzystych
• transportuje w całym organizmie witaminy: A, D, E i K

Gdy tkanki tłuszczowej jest zbyt dużo…

Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do otyłości, która przyczynia się do wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i choroba niedokrwienna serca. Zaburzenia funkcji endokrynnej adipocytów przejawiają się zarówno nadmiarem tkanki tłuszczowej, jak i jej niedoborem.
Z nadmiarem tkanki tłuszczowej warto walczyć wielopłaszczyznowo:
• przestrzeganie zaleceń dietetycznych i zmiany w odżywianiu
• regularna aktywność fizyczna
• przebudowa psychiki i wzmocnienie samooceny
• wyznaczanie sobie jasnych, osiągalnych celów
• wyregulowanie pracy organizmu przepisanymi przez lekarza lekarstwami i suplementami diety
• zabiegi kosmetologiczne, takie jak: Endermologie, Maximus, Cellactor
• zabiegi chirurgiczne, takie jak: LipoLife 3G i Adivive

A może odessać?

Liposukcja to zabieg polegający na usunięciu tłuszczu przez jego oddessanie. Jest skuteczną korektą niedoskonałości u wszystkich tych osób, które chcą pozbyć się tłuszczu z wybranej partii. Co ważne, nie jest to metoda leczenia otyłości całego ciała. Podczas jednego zabiegu można odessać ok. 2-3 litry tkanki tłuszczowej. Metoda ta służy więc do widocznego odchudzenia i wymodelowana konkretnej partii ciała. Zazwyczaj są to partie najbardziej oporne na chudnięcie.

Adivive modelObszary najczęściej poddawane liposukcji to:

 • brzuch
 • plecy
 • pośladki
 • uda
 • kolana
 • kostki
 • bryczesy
 • ramiona
 • łydki
 • podbródek
 • talia
 • klatka piersiowa

LipoLife 3G

LipoLife 3G jest lipolaserem, czyli urządzeniem do rozbijania komórek tłuszczowych. Zabieg jest bezpieczny, sprawdzony i wykonywany w znieczuleniu tumescyjnym (miejscowym), aby był komfortowy dla pacjenta. Specjalna kaniula – igła wyposażona w laser – wprowadzana jest przez drobne nacięcie skóry.

Mogłoby się wydawać, że tkanka tłuszczowa jest w organizmie płynna. W rzeczywistości jest one jednak zbita i połączona z tkanka łączną i przegrodami łącznotkankowymi (głównie kolagenowymi). Aby ją usunąć, należy tłuszcz podskórny rozbić na mniejsze kawałki i podgrzać laserowo, żeby uwolniła tłuszcz. To właśnie dzieje się podczas zabiegu liposukcji laserowej.

LipolifeLaser diodowy o długości fali 1470 nm to najnowocześniejszy z obecnie używanych laserów do liposukcji na świecie. Dzięki zastosowaniu tak innowacyjnych technologii zabieg jest bezpieczny, komfortowy i w pełni kontrolowany przez lekarza-chirurga. Po zabiegu pacjent nie wymaga hospitalizacji, pozostaje jedynie na godzinnej obserwacji. Przy zastosowaniu liporasera czas powrotu do zdrowia jest bardzo krótki i w zasadzie bezbolesny. Laser zamyka drobne naczynia krwionośne, co zmniejsza krwawienie i obrzęk. Po zabiegu mogą wystąpić drobne zasinienia, czasem niewielki obrzęk. Zalecany jest opatrunek uciskowy i specjalny strój. Przez kilka dni po zabiegu należy prowadzić oszczędzający tryb życia, czyli ograniczyć aktywność fizyczną, unikać gorących kąpieli i ekspozycji słonecznej. Zalecamy uzupełniające zabiegi fizjoterapeutyczne po 10-14 dniach od daty liposukcji. Świetnie sprawdzi się tutaj seria Endermologie Endermolab 2.

Gdy tłuszczyku jest za mało…

Lipotransfer, czyli przeszczep własnego tłuszczu z jednego obszaru ciała w inny, to rewelacyjna metoda modelowania i wyszczuplania sylwetki. To również sposób na rewitalizację i wyraźną poprawę kondycji skóry.

Modelowanie sylwetki następuje wyłącznie z wykorzystaniem własnych komórek tłuszczowych, bez użycia syntetycznych substancji czy implantów. Pomaga znacząco zmienić i skorygować kształt i objętość piersi, dokonać liftingu twarzy, czy wymodelować kształt całej sylwetki.

Fakt, że dzieje się to wyłącznie w oparciu o własną tkankę tłuszczową powoduje, że jest to najbardziej naturalna i przyjazna dla organizmu metoda. Przeszczep tłuszczu to zabieg, który można bezpiecznie powtarzać. Co więcej, można po nim stosować bezpiecznie inne wypełniacze. Dodatkowym atutem lipotransferu nowoczesnymi metodami jest jego niska inwazyjność, lepsza jakość pobranej tkanki tłuszczowej i większa żywotność komórek tłuszczowych, a co za tym idzie – długotrwały efekt.

Etapy lipotransferu:
• pobranie tkanki tłuszczowej, czyli liposukcja
• selekcja komórek
• implantacja w inne miejsce

Podsumowując, opisane powyżej zabiegi liposukcji i lipotransferu można zastosować z powodzeniem u bardzo wielu pacjentów w różnym wieku. Nie powodują one przy tym utrudnień w ich życiu codziennym, są bezpieczne, a jednocześnie oferują możliwość ponownego wykonania w celu osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technik i unikatowego na rynku sprzętu jesteśmy gotowi pomóc naszym pacjentom sprostać wyzwaniom, jakie niesie dla nich współczesna cywilizacja – oparta w dużej mierze na wizualnej ocenie człowieka i otaczającego nas świata.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

komórki macierzyste

Zabiegi z komórkami macierzystymi

Zabiegi z komórkami macierzystymi zyskują coraz większą popularność ze względu na silne działanie regenerujące, odmładzające i naprawcze. To nasz własny, […]

dr Mario Goisis dr Aleksandra Jagielska

Metoda Easy Fat

Easy Fat to zabieg lipofillingu wykorzystujący niewielkie ilości komórek tłuszczowych do zabiegów odmładzania i regeneracji skóry, a także jako wypełniacz.

Zabieg liposukcji

Jak wygląda zabieg liposukcji? Jakich efektów możesz się spodziewać? Wyjaśnia dr n. med. Łukasz Drozd, specjalista chirurgii plastycznej.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki