WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

łysienie mężczyzna

Leczenie łysienia androgenowego

DrJakub Sazanów-Lubelski

Łysienie androgenowe występuje u ok. 70% mężczyzn i 40% kobiet w pewnym okresie ich życia. W gabinetach medycyny estetycznej niedawno pojawił się zabieg, który hamuje wypadanie włosów na tym podłożu, a efekty są widoczne już po jednym ostrzyknięciu. To prawdziwy przełom w leczeniu łysienia androgenowego! 

System Regenera Activa – wykorzystujący autologiczny przeszczep komórek – poleca dr Jakub Sazanów-Lubelski z kliniki Skin Laser Lubelscy w Katowicach i Bielsku-Białej.

Czym jest łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na androgeny. U mężczyzn zwykle występuje recesja linii włosów na skroniach (zakola) i łysina na wierzchołku, u kobiet problem zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. U mężczyzn często prowadzi to do całkowitego wyłysienia – u kobiet raczej nigdy do tego nie dochodzi.

Głównym czynnikiem powodującym łysienie androgenowe jest dihydrotestosteron (DHT). To męskie hormony – androgeny, które występują również u kobiet. Androgeny odgrywają ważną rolę w rozwoju seksualnym mężczyzn od urodzenia do dojrzewania. Regulują pracę gruczołów łojowych, apokrynowych gruczołów potowych oraz mają wpływ na libido. Wraz z wiekiem, androgeny stymulują wzrost włosów na twarzy, ale powstrzymują na skroniach i wierzchołku głowy, stan ten został nazwany „paradoksem androgennym”.

U kobiet dodatkowym czynnikiem wpływającym na łysienie – oprócz nadmiaru androgenów – jest zaburzona proporcja żeńskich i męskich hormonów płciowych. Wypadaniu włosów u kobiet mogą sprzyjać otyłość, niedoczynność tarczycy i antykoncepcja hormonalna. Dihydrotestosteron sprawia, że włosy stopniowo się osłabiają (włosy stają się coraz cieńsze i słabsze – jest to pierwszy przejaw łysienia), a równocześnie pod jego wpływem znacznie skraca się faza anagenu, a wydłuża telogenu (przez to włosy rosną wolniej i są krótsze).

łysienie mężczyznaDihydrotestosteron (DHT) powstaje przy transformacji testosteronu pod wpływem katalizatora, jakim jest enzym 5α reduktaza. 5α reduktaza występuje w gruczołach łojowych przy mieszkach włosowych. Dihydrotestosteron powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, co w konsekwencji prowadzi do ich spłycenia i ścieńczenia włosów. Krótszy czas życia włosa oznacza szybsze przejście w fazę wypadania. Mężczyźni z łysieniem androgenowym zazwyczaj mają wyższe stężenie 5α reduktazy. Najwyższe stężenie 5α reduktazy występuje na skórze głowy. Co znamienne, w łysieniu androgenowym włosy nigdy nie wypadają w części potylicznej głowy, ponieważ zlokalizowane w tym miejscu mieszki włosowe są odporne na działanie dihydrotestosteronu (DHT).

Jak działa Regenera Activa?

Regenera Activa jest specjalnie zaprojektowanym systemem wykorzystującym autologiczny przeszczep komórek, który ma szerokie zastosowanie w medycynie regeneracyjnej. Podczas pojedynczej sesji, gdzie pacjent jest zarówno dawcą, jak i biorcą autologicznego przeszczepu, jesteśmy w stanie stymulować miejsce poddane zabiegowi za pomocą komórek progenitorowych (odmiana komórek macierzystych) i czynników wzrostu uzyskanych z miejsca pobrania przeszczepu. Technika ta oparta jest na badaniach klinicznych wykazujących wysoką koncentrację uzyskanych komórek. Poprzez skalibrowany proces mechaniczny oraz filtrację uzyskujemy wysoką koncentrację komórek progenitorowych i innych elementów prekursorowych, w tym komórek macierzystych – taką zawiesinę podaje się drogą iniekcji w skórę głowy.

Regenera Activa

Jak wygląda zabieg?

Zabieg Regenera Activa jest niezwykle prosty i trwa zwykle 20-30 minut:

  • Regenera ActivaW pierwszym etapie lekarz pobierze niewielki wycinek skóry (od jednej do trzech biopsji o średnicy 2,5 mm) z okolicy potylicy na linii włosów. Jest to obszar, który jest najmniej podatny na łysienie androgenowe. Pobranie tak niewielkiego wycinka skóry pozwala na samoistne zagojenie się miejsca pobrania przeszczepu. Jest to proces zupełnie bezbolesny, gdyż lekarz znieczula miejsce biopsji za pomocą lidokainy.
  • W kolejnym etapie lekarz, za pomocą specjalnego urządzenia, wyizoluje z pobranej tkanki komórki progenitorowe, komórki macierzyste i czynniki wzrostu, które mają zdolności regeneracyjne.
  • Tak przygotowana zawiesina zostanie podana w skórę głowy na zasadzie mezoterapii w okolice mieszków włosowych, aby zainicjować procesy naprawcze.

Efekty zabiegu

Ten niezwykle prosty i szybki trzyetapowy zabieg pozwala na zapoczątkowanie procesów regeneracyjnych w owłosionej skórze głowy. Zabieg Regenera Activa wykonuje się tylko raz – nie ma konieczności powtarzania go w serii. Zabieg zaleca się powtórzyć dopiero po 2-3 latach, aby zapobiegać dalszej utracie włosów i postępom łysienia typu androgenowego (jest to niestety choroba postępująca, której nie da się całkowicie zatrzymać). Za pomocą Regenera Activa możemy jednak ten proces znacząco spowolnić, a nawet odwrócić, powodując odrost utraconych włosów. Pierwsze efekty widać zwykle po 30-60 dniach.

Regenera Activa

Dodaj komentarz

Gabinety

Podobne tematy

komórki macierzyste

Zabiegi z komórkami macierzystymi

Zabiegi z komórkami macierzystymi zyskują coraz większą popularność ze względu na silne działanie regenerujące, odmładzające i naprawcze. To nasz własny, […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki