WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Laserowe usuwanie naczynek i zmian naczyniowych

Naczynka są nie tylko problemem estetycznym, ale też zdrowotnym, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do rozwoju trudnego w leczeniu schorzenia dermatologicznego, jakim jest trądzik różowaty. Najszybszą metodą redukcji naczynek i rumienia jest zabieg laserowy. Na czym dokładnie polega? Wyjaśnia dermatolog, dr n. med. Danuta Dąbrowska z kliniki Medesta w Elblągu. 

dr Danuta DąbrowskaNasz ekspert: dr n. med. Danuta Dąbrowska, specjalista dermatolog. Dermatologią estetyczną oraz laseroterapią zajmuje się z powołania. Należy do Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych, które podlega pod Europejskie Stowarzyszenie Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej (European Society for Cosmetics & Aestetics Dermatology – ESCAD). Nieustannie doskonali swoje umiejętności w zakresie dermatologii i medycyny estetycznej. Prywatnie lubi taniec towarzyski, zumbę, nurkowanie i żeglarstwo. Prowadzi klinikę Medesta w Elblągu (www.medesta.pl).

Kto najczęściej korzysta z zabiegów laserowego leczenia naczynek?

– Laserowe zamykanie naczynek jest w trójce najczęściej wykonywanych niechirurgicznych zabiegów laserowych w Stanach Zjednoczonych. Na pierwszych pozycjach plasują się epilacja (depilacja) laserowa i resurfacing twarzy. Najczęściej do gabinetu trafiają pacjenci z trwale poszerzonymi naczyniami na twarzy – tzw. teleangiektazjami. Są to trwale wypełnione krwią naczynia o średnicy od 0,1 mm do 1 mm. Mimo że 80-90% pacjentów gabinetów medycyny estetycznej stanowią od wielu lat kobiety, w przypadku laserowego zamykania naczynek odsetek ten znacząco się zmienia –  mężczyźni zgłaszający się na ten zabieg stanowią powyżej 50% pacjentów! Wynika to 
z tego, że panowie nie zawsze mogą lub nie chcą stosować podkładów, kamuflażu, korektorów kryjących na twarz. Jest to też dla nich bardzo wstydliwy problem. Niektórzy z nich postrzegani są przez otoczenie jako osoby nadużywające alkoholu, chociaż tak nie jest. Mężczyźni chętnie korzystają z zabiegów laserem Cutera Excel V +, który stosujemy w naszej klinice, ponieważ dodatkowo spełnia on wymogi minimalnej bolesności, tak potrzebnej szczególnie dla mężczyzn i dzieci.

Efekty zabiegu laserem Cutera Excel V+ u mężczyzny (fot. Bogdani Dermatologia)

Skąd się biorą problemy cery naczynkowej?

– Teleangiektazje najczęściej pojawiają się u kobiet z jasną karnacją (I i II fototyp), o jasnych włosach i oczach, mających cienką, delikatną, zwykle suchą i jednocześnie wrażliwą skórę. Nie można wskazać jednego głównego czynnika powodującego pojawianie się naczynek. Duże znaczenie mają predyspozycje genetyczne, ale zmianom naczyniowym sprzyjają też czynniki hormonalne, środowiskowe (nadmierne nasłonecznienie, zanieczyszczenia, gwałtowne zmiany temperatury, mróz i wiatr), przegrzewanie skóry (np. korzystanie z solarium, sauny, gorących kąpieli), nieodpowiednia dieta (spożywanie zbyt gorących i ostrych potraw, alkoholu), nadwrażliwość skóry i związana z tym nadmierna aktywność naczyniowa, zaburzenia krążenia (związane z wiekiem lub chorobami), stres, przemęczenie, silne emocje.

Dlaczego im szybciej zaczniemy leczyć naczynka i rumień, tym lepiej?

– Początkowo zaczerwienie skóry spowodowane rozszerzaniem się powierzchownych naczyń włosowatych skóry ustępuje samoistnie, dzięki czemu u młodych osób nawet mocny rumień powstający np. pod wpływem emocji po jakimś czasie całkowicie znika. Na dalszym jednak etapie rozwoju zmian rozszerzenie naczyń utrwala się, dając widoczną czerwoną siateczkę naczyń, czyli właśnie teleangiektazje, a nawet rozległy rumień. Nieleczone zmiany naczyniowe zwiększają ryzyko rozwoju rosacea, czyli trądziku różowatego (choruje na niego ok. 80% kobiet, najczęściej w wieku 30-50 lat). Jest to schorzenie o silnym przebiegu, mocny rumień występuje głównie na nosie, policzkach, czole i brodzie, skóra jest sucha, może dawać uczucie świądu, szczypania i pieczenia. W zaawansowanym stopniu choroby dochodzi do zmian grudkowo-krostkowych czy nawet przerostów. Bardzo trudno się je leczy – obok odpowiedniej pielęgnacji i leczenia farmakologicznego, niezbędnym elementem terapii jest też laseroterapia.

Jak działa laser Cutera Excel V+?

– To laser najnowszej generacji stosowany w leczeniu zmian naczyniowych różnego pochodzenia. Wykorzystuje dwie długości fali: 532 nm i 1064 nm. Długość fali 532 nm (tzw. lasera KTP, czyli lasera zielonego) jest absorbowana przez hemoglobinę 
w naczyniach krwionośnych i w mniejszym stopniu przez melaninę. Dlatego laserem tym można wykonywać zamykanie naczynek oraz redukować przebarwienia. Służą do tego dwie końcówki: Cool View, czyli głowica z szafirowym chłodzeniem, oraz laser Genesis Green. Druga długość fali to laser 1064 nm Nd:Yag, który wnika głębiej i jest przeznaczony do zamykania teleangiektazji większego kalibru, a także w przypadku lasera Genesis służy do redukcji rumienia utrwalonego i napadowego na twarzy, szyi
i dekolcie. Dzięki temu laser Cutera Excel V + jest urządzeniem, które ma wiele możliwości i mogą go wykorzystywać zarówno lekarze wielu specjalności, jak 
i kosmetolodzy. Dla tych ostatnich przeznaczona jest dodatkowa głowica Genesis stosowana do redukcji rumienia, przebarwień oraz działania anty-aging. Lekarze używają zazwyczaj dwóch głowic lasera Cutera Excel V+: Cool View i Dermastat (niezwykle precyzyjna, pozwala leczyć zmiany drobne i trudnodostępne). Dzięki temu zabieg jest uniwersalny i pozwala leczyć zmiany naczyniowe niezależnie od rodzaju, wielkości i umiejscowienia.

laser Cutera Excel V+Chromoforem dla światła lasera naczyniowego jest hemoglobina, która po podgrzaniu (energia lasera jest zamieniana w ciepło) powoduje trwałe uszkodzenie i „zapadnięcie” się ściany naczynia krwionośnego, co jest obserwowane jako „zamknięcie’ naczynka. W przypadku pojedynczych zmian naczyniowych często wystarczy już jeden zabieg, w przypadku rozległego rumienia – trzeba wykonać ich kilka bądź nawet kilkanaście.

Wskazaniami do zabiegu są:

  • poszerzone naczynka na twarzy, szyi i dekolcie – teleangiektazje,
  • trądzik różowaty napadowy i utrwalony rumień,
  • malformacje kapilarne, tzn. naczyniaki płaskie,
  • naczyniaki rubinowe i gwiaździste,
  • poikilodermia Civatte’a,
  • jeziorka żylne.

Badania wskazują, że 80% zmian żylnych (naczyniaki, malformacje naczyniowe, teleangiektazje) wchłaniają się w 50% już po jednym zabiegu.

Dlaczego laser Excel V+ jest polecany do leczenia naczyniaków u dzieci?

– Pewną część pacjentów stanowią dzieci z teleangiektazjami typu pajączków, zwanymi popularnie naczyniakami gwiaździstymi oraz malformacjami kapilarnymi PWS (Port Wine Stains), plamy typu koloru czerwonego wina zwanymi dawniej (obecnie nieprawidłowo) naczyniakami płaskimi. Dzieci z malformacjami kapilarnymi wymagają wielu zabiegów ze względu na warstwowy układ naczyń. Zabiegi z użyciem lasera Excel V+, w przeciwieństwie do wielu innych laserów naczyniowych dostępnych na rynku, są mało bolesne, dzięki czemu łatwiejsze do zniesienia przez małych pacjentów, a same zabiegi są dosyć szybkie. Dzięki uzyskaniu bardzo dobrych efektów w leczeniu zmian naczyniowych dzieci nie czują się napiętnowane przez rówieśników.

Redukcja malformacji kapilarnych PWS (Port Wine Stain) laserem Cutera Excel V+ (dziewczynka lat 12, efekt po 8 zabiegach).
laserowe zamykanie naczynek
Usunięcie teleangiektazji laserem Cutera Excel V+ (dziewczynka lat 7, bezpośredni efekt po 1 zabiegu)

Na czym polega zabieg Genesis?

– To świetny zabieg przeciwstarzeniowy, który może być bezpiecznie wykonywany przez cały rok. Jest bezbolesny, nieinwazyjny, nie ma po nim rekonwalescencji. Podczas podgrzewania naczyń krwionośnych podnosimy temperaturę tkanek do 39-43 stopni Celsjusza i uzyskujemy w ten sposób stymulację do przebudowy kolagenu. Osiągamy działanie anty-aging w postaci wygładzenia drobnych zmarszczek i blizenek. Nasze pacjentki bardzo lubią ten zabieg.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu?

– Laser Excel V+ jest wyjątkowo przyjazny dla pacjentów i nie występują po nim niepożądane skutki uboczne. Bezpośrednio po zabiegu lub dnia następnego mogą wystąpić rumień i obrzęk, które ustępują po kilku dniach. W tym czasie należy skórę smarować kremem nawilżającym i łagodzącym skórę, przez co najmniej 4 tygodnie pacjent powinien bezwzględnie chronić skórę przed promieniowaniem UV stosując krem z wysokim filtrem UV. Przez tydzień po zabiegu należy unikać gorących kąpieli, spożywania alkoholu, wysiłku fizycznego, gorących i pikantnych posiłków, przegrzewania i wychładzania ciała.

Dziękujemy za rozmowę.

Zabiegi laserem Cutera Excel V+ wykonasz w:

logo Medesta

Medesta Dermatologia i Medycyna Estetyczna
ul. Legionów 8 lok. C, 82-300 Elbląg
tel.  +48 730 050 050, 730 730 353
www.medesta.pl

Wyłącznym dystrybutorem lasera Cutera Excel V+ jest:

logo Bogdaniwww.bogdanidermatologia.pl

 

Dodaj komentarz

Podobne tematy

15 zastosowań laserów!

Lasery to współczesne „miecze świetlne”, które pozwalają skutecznie pozbyć się wielu niedoskonałości skóry i poprawić urodę – coraz częściej bez bólu […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki