WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Karisma – kolagen z nici jedwabników

Biostymulatory zyskują coraz większą popularność wśród zabiegów medycyny estetycznej. Ich celem jest pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej jędrna, gęsta i napięta. Karisma to preparat na bazie kolagenu – identycznego z ludzkim – pozyskiwanego z nici jedwabników. Zabieg polecany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom i właśnie męski zabieg zobaczycie na filmie nagranym w mClinic w Warszawie (www.m-clinic.eu). Zabieg wykonała dr Magdalena Pisula.

Czym jest Karisma?

Karisma to biostymulator na bazie kolagenu typu I pozyskiwanego metodą inżynierii genetycznej z nici jedwabnika (a nie z tkanek zwierzęcych), a także kwasu hialuronowego oraz karboksymetylocelulozy. Preparat zawiera naturalne składniki i jest biozgodny z ludzkimi tkankami, dzięki czemu jest doskonale tolerowany i nie daje działań niepożądanych w postaci np. reakcji alergicznej. Jak dokładnie działają zawarte w nim składniki?

 • Polipeptydowy łańcuch α1 kolagenu typu I – stymuluje w skórze produkcję kolagenu typu I, który stanowi 80% kolagenu obecnego w skórze. Dzięki temu skóra stopniowo, w ciągu kolejnych 3-6 miesięcy, ulega ujędrnieniu i zagęszczeniu.
 • Nieusieciowany kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej – poprawia jakość macierzy zewnątrzkomórkowej, tworząc optymalne warunki dla pracy fibroblastów, a więc komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Przyspiesza procesy regeneracji, nawilża, rewitalizuje, poprawia jakość skóry. Zapewnia bardzo delikatny efekt wypełnienia widoczny zaraz po zabiegu.
 • Karboksymetyloceluloza (CMC) – to szeroko stosowany w przemyśle farmaceutycznym polimer, który hamuje aktywność wolnych rodników oraz endogennego, wytwarzanego w skórze enzymu hialuronidazy, odpowiedzialnego za szybszy rozkład kwasu hialuronowego w tkankach (ma względem niego działanie ochronne).

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym cienką igłą lub kaniulą. W zależności od wskazań, lekarz podaje Karismę techniką mezoterapii (duża ilość płytkich wkłuć, jedno obok drugiego) bądź tzw. techniką liniową wsteczną, przy użyciu igły lub kaniuli (mniejsza ilość wkłuć). Cała procedura trwa ok. 30 minut.

Co ważne, zabieg nie musi być wielokrotnie powtarzany – to tylko 2 sesje wykonywane w odstępie 1 miesiąca. Po 4 miesiącach warto jest zrobić tzw. zabieg przypominający.

Karisma

Efekty zabiegu

Pierwsze efekty są widoczne tuż po zabiegu, a optymalne pojawiają się po upływie ok. 3-6 miesięcy, ponieważ tyle czasu trwa przebudowa skóry wywołana podaniem kolagenu. Karisma prowadzi do zwiększenia jędrności, gęstości i elastyczności skóry, zmniejszenia zmarszczek, blizn czy rozstępów, wpływa na ogólne polepszenie jakości skóry, która staje się bardziej świeża, gładka, lepiej napięta, promienna, nawilżona. Preparat ten jest też jednocześnie delikatnym wypełniaczem, tzw. soft fillerem, dzięki czemu możesz liczyć na poprawę owalu i lekki efekt wolumetryczny. Co ważne, rezultaty są naturalne i przewidywalne, dzięki czemu zabieg ten cieszy się też popularnością wśród mężczyzn, którzy obawiają się sztuczności i widocznego wrażenia, że coś sobie robili.

W zależności od wieku, stylu życia i jakości skóry, efekty utrzymują się od 6 do 12 miesięcy.

Wskazania

Karisma jest doskonałą profilaktyką przeciwstarzeniową i zalecana jest pacjentom już po 35-40. roku życia, dzięki czemu spowalnia proces starzenia się skóry, a także zapewnia jej świeży i promienny wygląd. Efekty jej działania docenią też osoby z bardziej zaawansowanymi objawami starzenia skóry – pozwala odbudować ubytki tkankowe, spłycić zmarszczki, odmłodzić owal. To świetna metoda uzupełniająca zabiegi typowo estetyczne.

Najlepsze wskazania do Karismy to:

 • utrata jędrności, wiotka skóra,
 • opadanie tkanek, tzw. chomiki,
 • zmarszczki i bruzdy,
 • objawy fotostarzenia,
 • tzw. skóra palacza,
 • blizny, np. potrądzikowe,
 • rozstępy,
 • objawy starzenia się dekoltu: wiotkość, siateczka zmarszczek,
 • objawy starzenia się dłoni.
Karisma

O czym pamiętać po zabiegu?

Tuż po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta – to typowa reakcja na zabieg z igłą. Objawy te nie są groźne i zwykle samoczynnie znikają w ciągu kilku godzin, czasami mogą się utrzymywać przez 2-3 dni, zawsze też istnieje ryzyko pojawienia się siniaczków po wkłuciach. Dlatego w tym czasie przede wszystkim:

 • dbaj o higienę skóry, nie dotykaj jej brudnymi dłońmi, nie przytulaj się do domowych zwierzaków,
 • możesz stosować specjalne kremy przyspieszające gojenie się skóry po zabiegach,
 • przez co najmniej 1 tydzień unikaj basenu, siłowni, gorących kąpieli, sauny,
 • bezwzględnie chroń skórę kremem z wysokim filtrem SPF, ponieważ miejsca wkłuć są uwrażliwione na działanie promieni UV i może dojść do powstania przebarwień,
 • pij dużo wody – efekty będą jeszcze lepsze (kwas hialuronowy wiąże wilgoć w skórze),
 • warto też zażywać suplementację np. aminokwasami lub witaminą C – substancje te pobudzają bowiem dodatkowo produkcję kolagenu w skórze.

Zabieg wykonasz w:

mclinic

mClinic Dr Magdalena Pisula
ul. Zaściankowa 62
02-989 Warszawa Wilanów
tel. 730 223 229
www.m-clinic.eu

Więcej o Karisma:
www.bdaesthetic.com

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Hand Magic

Zabieg Hand Magic w Klinice Strzałkowski

Hand Magic to najnowsza terapia łączona opracowana przez dr. Franciszka Strzałkowskiego. Wykorzystuje synergię działania IPL i preparatu biostymulującego skórę na bazie R-kolagenu dla odmłodzenia i rozjaśnienia dłoni. Miałam przyjemność wypróbować ten zabieg na swoich dłoniach!

La Playa – idealny zabieg po wakacjach!

La Playa to zabieg z kwasem polimlekowym, który świetnie odżywia i nawilża skórę po wakacjach! Zabiegowi w gabinecie dr Gabrieli Boguckiej poddała się znana trenerka osobista Kasia Zaremba.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki