WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

twarz w liściach

Jesienny plan odnowy skóry

Dr Magdalena ŁopuszyńskaNawet jeśli odpowiednio przygotowałaś skórę do lata, a w trakcie wakacji sumiennie chroniłaś ją przed promieniami UV i solidnie nawilżałaś, wczesną jesienią możesz zobaczyć, jakie „pamiątki” zostawiły na niej wysoka temperatura, słońce i podróże. Jak sobie z nimi poradzić? Plan odnowy przedstawia dr n. med. Magdalena Łopuszyńska, dermatolog (www.bella-derm.pl).

Skóra po lecie

– Możemy porównać ją z „krajobrazem po bitwie” – tłumaczy dr Magdalena Łopuszyńska, dermatolog. – Negatywne zmiany, jakie pojawiają się na skórze latem, są związane z obroną przed działaniem promieniowania UVA i UVB. Uruchomienie mechanizmów obronnych skóry przyczynia się do pogrubienia warstwy rogowej, czyli zgrubienia naskórka. Skóra staje się sucha, matowa, uwidaczniają się na niej zmarszczki, traci jędrność i elastyczność. Pojawiają się również plamy, piegi, brodawki, rozszerzone naczynka, zaostrzeniu ulegają zmiany trądzikowe. Powstawaniu przebarwień latem sprzyja nie tylko brak ochrony przed promieniami UV, ale też przyjmowanie leków, głównie hormonalnych i światłouczulających (np. antybiotyki, witaminy) czy używanie perfum i dezodorantów bezpośrednio przed wyjściem na słońce. Jesień to okres, w którym usuwamy skutki działania na skórę lata, a jednocześnie przygotowujemy ją do odmiennych warunków atmosferycznych, z jakimi będzie musiała zmierzyć się zimą. Bardzo ważne jest, aby nie doprowadzać do nawarstwiania problemów i regenerować skórę, zanim wejdzie w nowy sezon. Na szczęście nie jesteśmy bezbronni wobec tych wszystkich problemów, a jesień to wręcz idealny moment na podejmowanie działań naprawczych – ze względu na mniejszą ekspozycje promieniowania słonecznego.

twarz pod lupąZabiegi złuszczające

W pierwszej kolejności polecam złuszczenie naskórka, usunięcie pogrubiałej warstwy rogowej, a następnie włączenie zabiegów naprawczych w głębiej położonych warstwach skóry – mówi dr Łopuszyńska. Dlaczego w takiej kolejności? Ponieważ usunięcie warstwy rogowej nie tylko rozjaśni, wygładzi i odświeży skórę, ale też usprawni wprowadzanie w nią aktywnych preparatów rewitalizujących. Poza tym – co bardzo ważne – złuszczanie naskórka uruchamia cały cykl procesów naprawczych w skórze właściwej, co odwraca uszkodzenia wywołane w niej przez słońce. Efektów nie widać gołym okiem i bezpośrednio po zabiegu, ale po 2-3 tygodniach następuje zjawisko wypełniania się skóry od środka. Powtarzanie takich zabiegów w odpowiednich seriach potęguje efekty i w bardzo widoczny sposób poprawia wygląd skóry na wszystkich poziomach.

Bardzo powszechną i bezpieczną metodą złuszczania jest mikrodermabrazja. – Bezpośrednio po zabiegu zalecam głębokie wprowadzanie do skóry substancji aktywnych za pomocą ultradźwięków, mezoterapii bezigłowej czy sondy krio – mówi nasz ekspert. Drugą metodą złuszczania są pilingi chemiczne z użyciem kwasów (np. glikolowy, salicylowy, migdałowy, pirogronowy, kojowy, trójchlorooctowy, azelainowy, retinolowy). W zależności od stężenia kwasów oraz ich połączeń pilingi te mogą być mniej lub bardziej głębokie. Dr Łopuszyńska poleca hiszpańskie pilingi Mediderma. – Ze względu na dużą różnorodność i możliwość kojarzenia różnych kwasów ze sobą sobą możemy stwarzać autorskie programy pielęgnacyjne uwzględniające indywidualne potrzeby skóry – wyjaśnia. – Hitem ostatnich lat jest genialnie działający piling chemiczny Cosmelan. Jest to zabieg stworzony do usuwania przebarwień, ale jednocześnie ma działanie odmładzające i przeciwłojotokowe. Polecam też Perfect Derma Peel – to jedyny piling z glutationem, bardzo silnym antyoksydantem, który nie tylko rozjaśnia i rozświetla cerę, ale też spowalnia procesy starzenia i chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Redukuje przebarwienia, pory i ślady potrądzikowe.

CosmelanPełna odnowa

Kolejnym etapem naprawy powakacyjnych uszkodzeń jest stosowanie zabiegów silnie regenerujących i nawilżających, takich jak choćby mezoterapia preparatami na bazie kwasu hialuronowego czy ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, a także zabiegi kosmetyczne połączone z głębokim wprowadzaniem substancji aktywnych np. za pomocą ultradźwięków. To też doskonała pora na zamykanie naczynek, a także – często ustawianą od nowa – kurację przeciwtrądzikową (słońce pozornie poprawia stan skóry trądzikowej, ale po lecie, jesienią, problemy zwykle wracają w nasilonej postaci). – W momencie, gdy poprawimy jakość skóry, należy też pomyśleć o bardziej radykalnych zabiegach, np. wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym, modelowaniu twarzy kwasem polimlekowym czy o wygładzaniu zmarszczek na czole i wokół oczu za pomocą botoksu. Warto też pomyśleć w ciągu najbliższych miesięcy o depilacji laserowej, tak aby do następnej ekspozycji słonecznej wykonać jak najwięcej zabiegów i następny rok powitać w młodszym i doskonalszym wydaniu – radzi dr Łopuszyńska. I pamiętajmy jeszcze o jednym: „uporządkowana” po lecie skóra wymaga troskliwej opieki. Np. jeśli masz tendencję do przebarwień, pamiętaj, aby całą zimę chronić ją przed mocnym słońcem!

 

 

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Sunekos

Zabieg Sunekos okiem eksperta

Sunekos 200 i Sunekos 1200 to nowy system regeneracji macierzy pozakomórkowej stosowany w procesie biogenezy skóry. Jak działa ten innowacyjny […]

Sunekos 200

System regeneracji skóry Sunekos

Na polskim rynku medycyny estetycznej pojawiła się nowość – system regeneracji macierzy pozakomórkowej (ECM) stosowany w procesie biogenezy skóry Sunekos, […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki