WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

peeling chemiczny

Peelingi – najszybszy sposób na promienną i świeżą skórę

Jak najszybciej oczyścić, odświeżyć i rozświetlić skórę na wiosnę? Zdecydowanie polecamy zabiegi złuszczające! Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów peelingów – jak wybrać najlepszy dla siebie? Na jakie nowości warto zwrócić uwagę? Wyjaśnia nasz ekspert: mgr Marzena Maciaszek, kosmetolog.

Marzena MaciaszekNasz ekspert: Marzena Maciaszek, magister kosmetologii, absolwentka podyplomowych studiów kosmetologicznych na Politechnice Łódzkiej. Doświadczenie i umiejętności zdobywała na wielu certyfikowanych kursach i szkoleniach w kraju i za granicą. Na pierwszym miejscu stawia satysfakcję pacjenta, dlatego stale podnosi swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe, będąc na bieżąco z najnowszymi doniesieniami naukowymi i technikami zabiegowymi. Prowadzi Klinikę Magnolia w Łodzi (www.klinikamagnolia.pl).

Dlaczego poleca Pani peelingi?

– Dziś na rynku królują peelingi chemiczne (inaczej abrazja chemiczna), następnie peelingi mechaniczne (popularna mikrodermabrazja) czy delikatny peeling kawitacyjny oraz peelingi laserowe. Każdy z tych zabiegów będzie miał swoje wady i zalety oraz każdy z nich będzie miał określoną siłę „rażenia”. Obserwuję niesamowite odrodzenie wśród peelingów chemicznych – tak zwany resurfacing chemiczny w niczym nie ustępuje peelingom laserowym. Bardzo lubiane i chętnie wykorzystywane są peelingi powierzchowne, czyli must have w gabinecie w okresie wiosennym. Peelingi chemiczne to moje ulubione zabiegi – przede wszystkim z uwagi na ich szerokie możliwości.

Jak działają na skórę?

– Musimy być zawsze świadomi, że peeling chemiczny to kontrolowane poparzenie naskórka, które następnie pobudza go do gojenia i odbudowy – można więc powiedzieć, że peelingi to zabiegi do zadań specjalnych. Znane od czasów starożytnych swoją świetność i fenomen potwierdziły już na początku XX wieku – to wtedy odkryto wspaniałe estetyczne fenolu przy leczeniu blizn potrądzikowych. Później to już tylko ewolucja i odkrycia kolejnych substancji, które zwiększały bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Mechanizm działania peelingów jest bardzo prosty – najpierw wywołujemy koagulację białka podczas wstępnej fazy, następnie inicjujemy zapalenie określonej warstwy skóry i zmuszamy ją do autoregeneracji, czyli przebudowy komórek. W zależności od tego, po jaki peeling sięgniemy, możemy swobodnie inicjować określone reakcje.

Jakie są podstawowe wskazania do peelingów?

– To oczywiście fotostarzenie, zmarszczki powierzchniowe, przebarwienia, skóra łojotokowa, łojotokowe zapalenie skóry, trądzik aktywny, blizny potrądzikowe. Peelingi chemiczne są stworzone do stosowania na naszą twarzy, szyi i dekoltu czy dłoni. Odpowiednio dobrane potrafią w bardzo szybkim czasie dać dobry, a nawet świetny efekt. Tak naprawdę nie wyobrażam sobie dziś żadnego zabiegu kosmetycznego bez użycia peelingu. To preludium dające przygotowanie skóry do całego procesu działań w gabinecie. Peelingi chemiczne rozluźniają warstwę rogową, umożliwiają głębszą penetrację składników aktywnych nakładanych w kolejnych fazach zabiegów w gabinecie, dają idealne przygotowanie i oczyszczenie skóry do dalszych działań. Oczywiście musimy podzielić tutaj peelingi chemiczne na zabiegi, które wykonujemy w gabinecie osobno, oraz peelingi chemiczne, które wykorzystujemy w gabinecie w pierwszej fazie wykonywanego zabiegu. Niektóre peelingi są bardzo delikatne i mają za zadanie tylko przygotować nam skórę. Odpowiedni peeling dobieramy w zależności od tego, jakie pacjent ma wskazania i oczekiwania. Obecnie częstym problemem jest skóra zanieczyszczona. I tu pojawia się dylemat: złuszczyć? Oczyścić manualnie (czego raczej unikamy) czy wykonać serię delikatniejszych peelingów? Zawsze decyzję podejmujemy w zależności od indywidualnych wskazań. Najlepszym okresem na złuszczanie naskórka jest z pewnością okres zimowo-wiosenny, z uwagi na ekspozycję słońca później sięgamy już tylko po lżejsze peelingi, co wcale nie oznacza że nie są one skuteczne.

Jakie peelingi najszybciej dadzą efekt odświeżenia, oczyszczenia i rozświetlenia skóry?

– Polecam przede wszystkim zabiegi zawierające nowe formuły kwasu TCA, kwas migdałowy, rezorcynę, kwas salicylowy, pirogronowy, glikolowy, mlekowy, felurowy. Tutaj z gotowych propozycji na pewno bezpiecznie możemy wykorzystać PQ Age, PRX-T 33,  kwas migdałowy i inne peelingi renomowanych marek. Jeśli problem oczyszczania skóry jest bardziej skomplikowany, to najczęściej – jeśli tylko klient może pozwolić sobie na złuszczenie – sięgam po peelingi, które będą zawierały retinol (ale nie tylko) i będą zdecydowanie złuszczały naskórek. Mogę polecić peeling Whitening czy DepiTouch z grupy Inno Peel,  jak również TCA chelatowe na początek w niższym stężeniu, peeling Jessnera, Yellow Peel, peelingi z firmy Fenice – mam jeszcze kilka perełek, ale jesteśmy w fazie ich testowania. Oczywiście jeśli myślimy o terapiach typowo wiosennych, kiedy pacjentki wracają na serię zabiegów, polecam coś delikatniejszego, ewentualnie jeden z zabiegów w serii wykonuję jako bardziej inwazyjny.

Ile zabiegów należy wtedy wykonać w serii?

– Z pewnością dla klienta przyjemniejsze są te zabiegi, które nie wykluczają z codziennych obowiązków, a dają bardzo ładny efekt. Pamiętajmy tylko, że należy je zrobić w serii minimum 3. Większość peelingów chemicznych, nawet tych delikatnych, zawsze pobudza skórę wywołując większy lub mniejszy stan zapalny, stymuluje tkanki do reakcji obronnych i wytwarzania nowych komórek. Regularne stosowanie peelingów chemicznych zapobiega w wielu przypadkach powstawaniu niedoskonałości skóry, zapewniając jej młodość i świetlistość, a jednocześnie opóźniając procesy starzenia się. Peelingi chemiczne to wyjątkowo cenny sprzymierzeniec naszej pięknej skóry, dlatego warto z nich korzystać.

Klinika MagnoliaKlinika Magnolia
ul. Armii Krajowej 54
Łódź
tel. 42 688 08 87
www.klinikamagnolia.pl

Dodaj komentarz

Podobne tematy

PRX T 33

Przetestowałyśmy zabieg PRX-T 33

PRX-T 33 to tzw. bezigłowa rewitalizacja skóry. Dzięki innowacyjnej formule mimo użycia kwasu TCA w wysokim stężeniu nie podrażnia skóry. Przetestowałyśmy go! 


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki