Innowacyjny fotel BTL Emsella – specjalnie dla kobiet!
Problem wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) prędzej czy później dotknie większość kobiet, zwłaszcza tych, które rodziły dzieci drogami naturalnymi. Innowacyjnym i bezinwazyjnym zabiegiem redukującym objawy WNM poprzez wzmocnienie mięśni Kegla i mięśni dna miednicy jest BTL Emsella. Warto też stosować go profilaktycznie. Jak działa to urządzenie? Wyjaśnia ekspert.
Nasz ekspert: dr n. med. Jan Wilczyński, specjalista ginekologii i położnictwa z wieloletnim doświadczeniem. Wieloletni pracownik oraz ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Zielonej Górze. Autor i współautor wielu artykułów naukowych na temat położnictwa i ginekologii. Zajmuje się również ginekologią estetyczną (wykonuje m.in. zabiegi z użyciem lasera, kwasu hialuronowego, nici), pomaga pacjentom borykającym się z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu. Przyjmuje w Centrum Medycznym Aldemed w Zielonej Górze (www.aldemed.pl).
Panie Doktorze, kto szczególnie narażony jest na problem wysiłkowego nietrzymania moczu?
– Można powiedzieć, że problem wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) występuje w naszym społeczeństwie powszechnie. Najczęściej jest skutkiem przebytych porodów, ale też związany jest ze współczesnym stylem życia – pracą fizyczną, małą ilością ruchu, długim siedzeniem itp. Objawia się niewydolnością przepony moczowo-płciowej i osłabieniem mięśni dna miednicy, które biorą udział w funkcjach fizjologicznych narządu rodnego kobiety, takich jak prawidłowe oddawanie moczu, sprawność seksualna, zamknięcie wejścia przedsionka pochwy i jej ochrona przed infekcjami. Problem WNM rzadziej występuje u kobiet po cięciu cesarskim, częściej u tych, które rodziły drogami natury, szczególnie duże dzieci. Najczęściej pojawia się ok. 50. roku życia, gdy spada elastyczność i jędrność tkanek w okolicach intymnych.
Jakie są objawy WNM? Kiedy udać się z nimi do lekarza?
– Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu ujawnia aktywne życie – uprawianie sportów, taniec, podróże. Na skutek wysiłku pojawia się wtedy problem z utrzymaniem moczu, i to już jest moment, kiedy należy udać się do lekarza. Na szczęście obecnie zjawisko „ujawnia się” łatwiej niż kiedyś, ponieważ kobiety mniej wstydzą się mówić o swoich problemach. Poszukują też alternatywnych metod leczenia uniezależniających od zabiegów operacyjnych, takich jak zakładanie taśm czy operacje plastyczne, ponieważ są bezbolesne, nie wymagają leżenia w szpitalu i długiej rekonwalescencji oraz rezygnacji z pracy czy seksu.
Jedną z najnowszych metod jest BTL Emsella. Na czym dokładnie polega?
– Zabieg sprowadza się do treningu mięśni Kegla i innych mięśni przepony moczowo-płciowej odpowiedzialnych za sprawność tej okolicy ciała. Każda kobieta może samodzielnie przeprowadzać taki trening, zaciskając mięśnie krocza w cyklach po 10 powtórzeń, kilkakrotnie w ciągu dnia, np. stojąc na przystanku czy myjąc zęby. Skuteczność tej metody jest jednak niewielka, głównie ze względu na niesystematyczność oraz małą intensywność wykonywania tego typu ćwiczeń. Fotel BTL Emsella – nowość w klinice Aldemed – wykonuje stymulację mięśni falami elektromagnetycznymi, które w czasie drgań wywołują silne, krótkotrwałe skurcze mięśni przepony moczowo-płciowej. Podczas jednego 30-minutowego zabiegu dochodzi do 11 000 skurczy mięśni – bez żadnego wysiłku. Procedura opracowana przez producenta sprowadza się do 6 zabiegów powtarzanych 2 razy w tygodniu. Po tym cyklu pacjentka może ocenić efekty. Zaletą tej metody jest możliwość szerokiego stosowania ze względu na brak powikłań. Poza tym nie trzeba robić badań urodynamicznych, leżeć w szpitalu, nie ma możliwości przedawkowania czy zaszkodzenia pacjentce.
Czy fotel BTL Emsella może być stosowany profilaktycznie?
– Jak najbardziej. Wzmacniając przeponę moczowo-płciową i mięśnie dna miednicy nie tylko zapobiega wystąpieniu objawów wysiłkowego nietrzymania moczu bądź je zmniejsza, ale też może podnosić jakość życia seksualnego. Można też przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jest to pierwsza metoda wstępna przed zastosowaniem innych metod leczenia tego problemu. Ze względu na małą inwazyjność i komfort zabiegu wygląda bardzo obiecująco i może być polecana wielu kobietom. Młode mamy mogą zacząć z niej korzystać profilaktycznie praktycznie już po okresie połogu, a więc po ok. 6-8 tygodniach od porodu.
Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała: Anna Kondratowicz
Zabieg wykonasz w:
Aldemed Centrum Medyczne Filia Zastal
ul. Towarowa 20
65-114 Zielona Góra
tel. 68 35 30 600
www.aldemed.pl
Materiał powstał we współpracy z firmą BTL:
www.btlestetyka.pl