Urolon – innowacyjna metoda leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
W leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu z mało inwazyjnych metod dostępne były dotychczas jedynie lasery. Na polski rynek właśnie wchodzi innowacyjny preparat Urolon, który podawany jest iniekcyjnie. Najlepsze efekty uzyskuje się tą metodą w łagodnym i średnio nasilonym stadium WNM. Zabieg jest szybki, skuteczny i bezpieczny. Powinien wykonywać go ginekolog lub urolog.
WNM – problem wielu kobiet
Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Trzymania Moczu (International Continence Society – ICS) definiuje wysiłkowe nietrzymanie moczu jako „uskarżanie się na nieumyślne wycieki na skutek wysiłku czy też kichnięcia lub kaszlu”. Schorzenie to spowodowane jest osłabieniem mięśni zwieracza cewki moczowej i mięśni dna miednicy, które są używane do utrzymania zamkniętej cewki moczowej i tym samym kontrolowanego trzymania moczu. Wskutek tego osłabienia dochodzi do wycieków moczu podczas kaszlu, kichania, śmiechu, ćwiczeń, skoków, tańca i innych czynności, które podnoszą ciśnienie (wysiłek) w brzuchu – stąd nazwa „wysiłkowe nietrzymanie moczu”. WNM jest najczęstszą formą nietrzymania moczu u kobiet i uważa się, że około 1 na 3 kobiety doświadcza jakiejś formy tego problemu podczas swojego życia.
Problem WNM może pojawić się z wiekiem, wskutek naturalnego osłabienia tkanek i mięśni, ale sprzyjają mu:
- ciąże i porody
- niedobory hormonalne
- otyłość
- palenie
- nadmierne spożywanie kofeiny i alkoholu
- wieloletnie wykonywanie czynności mających silne oddziaływanie na organizm
- przewlekły kaszel lub kichanie
Przykre i wstydliwe dolegliwości związane z mimowolną utratą moczu znacząco obniżają jakość całego życia i są źródłem kompleksów dla wielu kobiet. Wpływają negatywnie na wszystkie sfery życia, takie jak interakcje społeczne, życie seksualne, zdolność do pracy, podróżowania czy uprawiania sportu. Dlatego warto działać, jak tylko pojawią się pierwsze objawy wysiłkowego nietrzymania moczu – wtedy najłatwiej i najszybciej można uzyskać zadowalające efekty. Wczesne leczenie objawów WNM może też znacznie zmniejszyć ryzyko pogorszenia objawów w przyszłości.
Dostępne metody leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
Najbardziej powszechne opcje leczenia WNM obejmują leczenie od zachowawczego po chirurgiczne:
- Produkty i urządzenia przeznaczone do złagodzenia objawów inkontynencji, które jednak nie leczą przyczyny problemu. Należą do nich wkładki, pokrowce na łóżko i krzesło, cewniki, produkty do pielęgnacji skóry i higieny oraz specjalnie dostosowana odzież.
- Ćwiczenia mięśni dna miednicy (PFME), znanych również jako mięśnie Kegla – są to ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy, które pomagają podtrzymać pęcherz i inne narządy. Dzięki ćwiczeniom można zmniejszyć utratę moczu związaną z WNM. PFME to ważne ćwiczenia dla wszystkich kobiet, nie tylko do celów leczenia objawów WNM. Mogą korzystnie wpłynąć na zmniejszanie objawów łagodnego WNM, ale muszą być regularnie i prawidłowo wykonywane.
- Minimalnie inwazyjne zabiegi, takie jak wypełniacze cewki moczowej (Urethral Bulking Agent) – oparte jednak na bardziej ryzykownym stałym (niewchłanialnym) materiale. Są one wstrzykiwane wokół cewki moczowej, skutecznie zwężając cewkę, poprzez dodanie objętości , pozwalając jej wytrzymać wzrost ciśnienia podczas kaszlu, śmiechu, ćwiczeń itp.
- Operacja, taka jak umieszczenie slingu (syntetycznej siatki), służy do przywrócenia podparcia pod pęcherzem i cewką moczową. Zabiegi slingowe są najczęściej stosowane w chirurgicznym leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu, choć pojawiają się obawy odnośnie długotrwałych komplikacji. Wszystkie zabiegi chirurgiczne oznaczają jedno lub więcej nacięć chirurgicznych. Operacja nie jest rozwiązaniem dla wszystkich, a niektóre kobiety mogą nie chcieć lub nie być w stanie poddać się zabiegowi chirurgicznemu, na przykład kobiety, które chcą mieć jeszcze dzieci lub kobiety w podeszłym wieku.
Nowa metoda – bioresorbowalny implant cewki moczowej Urolon
Urolon ma na celu wypełnić lukę pomiędzy leczeniem zachowawczym (np. wkładki, materiały stosowane w przypadku nietrzymania moczu i ćwiczenia mięśni dna miednicy) a chirurgicznym (np. siatka syntetyczna/slingi). Urolon leczy przyczynę WNM, pomagając uszczelnić cewkę moczową, naprawić mechanizm cewki uszkodzony w wyniku osłabienia tkanki łącznej i mięśni niezbędnych do trzymania moczu w połączeniu ze stopniową utratą kolagenu w ściankach cewki moczowej. Utrata kolagenu jest procesem naturalnym, który następuje w wyniku starzenia się, zwłaszcza po menopauzie. Urolon nie tylko daje natychmiastowy efekt wypełnienia tkanek, ale też stymuluje produkcję nowego kolagenu w okolicach cewki moczowej, co przyczynia się do długotrwałego efektu, który utrzymuje się już po bioresorpcji preparatu – nawet do 24 miesięcy.
Czym dokładnie jest Urolon? To nowa klasa substancji wypełniającej, nazywanej Bioresorbowalnym Implantem Cewki Moczowej. Podobnie jak wypełniacze cewki moczowej jest on minimalnie inwazyjny i wstrzykiwany za pomocą cystoskopu w celu wizualnego potwierdzenia prawidłowej aplikacji. Jego głównym składnikiem są mikrosfery z polikaprolaktonu – miękkiego polimeru medycznego, od wielu lat stosowanego w medycynie, także estetycznej (w tzw. produktach biostymulacyjnych). Twórcą Urolonu jest Aqlane Medical, holenderska firma produkująca wyroby medyczne, specjalizująca się w dostarczaniu nowych, bioresorbowalnych rozwiązań medycznych, bezpiecznych i skutecznych w leczeniu zaburzeń oddawania moczu.
Zabieg jest krótki, trwa dosłownie kilkanaście minut. Po zabiegu należy przez 3-4 tygodnie:
- pić 1-2 litry wody dziennie,
- nie podnosić niczego, co waży ponad 5 kg,
- nie wykonywać ciężkich ćwiczeń i prac,
- brać prysznice zamiast kąpieli w wannie,
- unikać kąpieli termalnych i saun,
- zapobiegać zaparciom stosując dietę bogatą w błonnik,
- unikać współżycia.
Efekty zabiegu Urolon
We wrześniu 2016 r. zainicjowano europejskie wieloośrodkowe badania kliniczne na poparcie bezpieczeństwa i skuteczności Urolon do leczenia łagodnego i umiarkowanego wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM) u kobiet. 50 badanych kobiet zostało poddanych leczeniu polegającym na przezcewkowej iniekcji podśluzówkowej preparatu Urolon. Wszystkie badane kobiety uprzednio podejmowały próby treningu mięśni dna miednicy, które to próby zakończyły się niepowodzeniem.
Z badań wynika, że:
- już jeden zabieg przynosi widoczną poprawę w redukcji łagodnego bądź umiarkowanego WNM,
- całkowita poprawa wyniosła 63% w 3. miesiącu po zabiegu, 55% w 6. miesiącu i 58% w 12. miesiącu (badania nadal trwają) – wg obiektywnych pomiarów.
Należy zauważyć, że większość kobiet na początku badania to SGS1 (łagodny), którą bardzo trudno zredukować do SGS0 (mała wrażliwość SGS). Na przykład pacjentka z SGS 1 na początku badania oraz 18 miesięcy po zabiegu może wykazywać znaczną poprawę w innych punktach końcowych badania, co może mieć znaczny wpływ na jakość życia pacjentki. Dlatego wyniki SGS mogą wykazywać zaniżoną poprawę. Potwierdzają to wyniki innych pomiarów poniżej: - subiektywne obserwacje były jeszcze lepsze – to średnio w 3, 6 i 12. miesiącu po zabiegu odpowiednio 86%, 75% i 79% pacjentek było zadowolonych z zabiegu – odczuwały one dużą satysfakcję z zabiegu z trwałą poprawą do 18 miesiąca po zabiegu,
- jakość życia związana z nietrzymaniem moczu poprawiła się wg pacjentek odpowiednio o 88%, 91% i 90% w 3, 6, 12 i 18. miesiącu po zabiegu,
- tylko 6 na 49 pacjentek zgłosiło działania niepożądane związane z zabiegiem, które miały łagodny charakter i ustąpiły samoistnie po zastosowaniu odpowiednich leków i/lub cewnikowania, co wskazuje na wysoki profil bezpieczeństwa zabiegu,
- do tej pory tylko 34% pacjentek poddanych zostało powtórzeniu zabiegu – często domagały się tego same, z powodu niskiej inwazyjności zabiegu i chęci podtrzymania lub poprawy efektów. Wynik ten jest szczególnie korzystny w porównaniu z obecnie dostępnymi (trwałymi) wypełniaczami cewki moczowej (wskaźnik powtórzeń 35%-77%). Ponieważ ponowne przeprowadzenie zabiegu występuje także w przypadku trwałych wypełniaczy, wchłanialność preparatu Urolon stanowi unikalną korzyść pod względem bezpieczeństwa. Jest on całkowicie bioresorbowalny i wydalany z organizmu, w przeciwieństwie do preparatów stałych, które kumulują się w tkankach jako ciało obce, wywołując potencjalnie opóźnione reakcje zapalne kilka lat po podaniu. Jest to znany i powszechny problem odpowiedników stałych wypełniaczy (Urethral Bulking Agents). W takim wypadku komplikacje związane z trwałymi wypełniaczami często stają się trudne do wyleczenia.
Podsumowując, badania kliniczne wykazały, że Urolon jest bezpieczną i skuteczną opcją leczenia dla kobiet z łagodnym do umiarkowanego WNM, które próbowały ćwiczyć mięśnie dna miednicy bez sukcesu. Wyniki stosowania Urolon potwierdzają znaczącą poprawę przy wysokim profilu bezpieczeństwa. Wszystkie ośrodki badań klinicznych potwierdzają, że Urolon jest najlepszy w porównaniu do obecnych wypełniaczy cewki moczowej dostępnych na rynku. Fakt, że jest to preparat wchłanialny, który nie niesie za sobą dodatkowych ryzyk – to ogromna zaleta potwierdzona zarówno przez urologów, ginekologów, jak i uroginekologów.
Najważniejsze korzyści preparatu Urolon:
- wysoka biokompatybilność z ludzkimi tkankami
- doskonały profil bezpieczeństwa
- bioresorbowalność, a więc procedura niskiego ryzyka
- trwała skuteczność powyżej 18 miesięcy (badania trwają)
- opłacalność (mała ilość wstrzykiwanego preparatu)
- wysokie zadowolenie pacjentów