Dyskretne sposoby na problemy intymne
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem nawet 60% społeczeństwa. Cierpi na niego nawet do 40% kobiet po 31. roku życia i ponad połowa pań po 60. r.ż. Objawia się niekontrolowanym, mimowolnym wyciekiem moczu, pojawiającym się w momencie wysiłku fizycznego, kaszlu, śmiechu, kichania, uprawiania sportu. Nieleczony, staje się coraz bardziej dokuczliwy – gdy wyciek może pojawiać się w trakcie chodzenia, a nawet przy zmianie pozycji ciała czy w spoczynku. Ma ogromny wpływ na seksualność kobiet i ich poczucie własnej wartości. Na szczęście są skuteczne metody pozbycia się problemu – im wcześniej je zastosujesz, tym lepiej!
Skąd się bierze NTM?
– Wysiłkowe nietrzymanie moczu to kłopotliwe schorzenie, które dotyka wiele kobiet. Powodem jego powstawania jest nadmierne osłabienie mięśni dna miednicy, co może być spowodowane ciążą , niedoborami hormonalnymi występującymi w okresie przekwitania, wrodzoną wadą tkanki łącznej, przebytymi operacjami cewki moczowej oraz radioterapią. Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się podczas aktywności fizycznej, która zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej, np. podczas kaszlu, kichania czy podnoszenia cięższych przedmiotów. Problem dotyczy wielu kobiet po porodzie naturalnym bądź po okresie menopauzy. Mięśnie dna miednicy podtrzymujące narządy rodne i moczowe ulegają rozluźnieniu, przez co zmienia się kąt nachylenia cewki moczowej. W efekcie pojawia się problem niekontrolowanego oddawania moczu– wyjaśnia dr Agnieszka Laskowska, ginekolog-położnik z Quantum Clinic w Warszawie.
Niestety, problem dwa razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Według statystyk w Polsce objawy NTM wymagające terapii występują u 4 milionów osób. Jednak około 75% kobiet z NTM nigdy nie konsultowało się z lekarzem, a te, które zdecydowały się na wizytę, zwlekały około 3 lat od pojawienia się pierwszych objawów.
NTM a seksualność kobiety
Wysiłkowe nietrzymanie moczu ma ogromny wpływ na życie seksualne (potwierdza to 1/3 badanych kobiet i mężczyzn). Choroba ogranicza współżycie, a związane to jest ze znacznym obniżeniem poczucia własnej wartości i atrakcyjności seksualnej u kobiet. Obawa odkrycia przez partnera nietrzymania moczu powoduje, że kobiety świadomie rezygnują z seksu. Poza tym uważają NTM za objaw starości i upośledzenie intymnej strefy ciała. W efekcie – czują się starsze, niż na to wskazuje ich metryka, i niepełnowartościowe jako kobiety. Jakość ich życia znacznie się obniża, mogą pojawić się też różne zaburzenia natury psychicznej, nawet lękowe i depresyjne.
Co ważne, pacjentki mają bardzo dużo oporów przed przyznaniem się do schorzeń związanych z nietrzymaniem moczu także przed lekarzem. Wstydzą się same zapytać o możliwe sposoby leczenia, nie mają odwagi porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu, internistą czy ginekologiem. Nietrzymanie moczu stało się współczesnym tematem tabu. Kobiety przypisują zmiany procesom starzenia się i nie bardzo wierzą również w skuteczność metod leczenia nietrzymania moczu. W efekcie godzą się ze swoim stanem zdrowia i nie starają się szukać pomocy u specjalistów, skazując się tym samym na bardzo niski komfort funkcjonowania i szereg problemów psychicznych, które mogą towarzyszyć im do końca życia. Tymczasem są naprawdę skuteczne metody leczenia tego schorzenia – warto po nie sięgnąć jak najwcześniej, aby zapobiec nasileniu się objawów.
Kolejnym problemem jest utrata napięcia napięcia tkankowego ścian pochwy. – Wiąże się to bezpośrednio z naturalnym starzeniem, a szczególny wpływ na niego mają: ciąża, porody, predyspozycje genetyczne, nadmierny wysiłek fizyczny. – mówi dr Agnieszka Laskowska. – W wyniku rozluźnienia naturalnej struktury pochwy dochodzi do pogorszenia napięcia tkankowego ścian pochwy i struktur ją otaczających. Mięśnie pochwy stają się luźniejsze i pogarsza się ich napięcie, wytrzymałość, kontrola i podtrzymanie. Na skutek rozciągnięcia ścian pochwy średnica wewnętrzna i zewnętrzna pochwy może się powiększyć.
Laser do zadań intymnych
Często pierwsze objawy NTM pojawiają się już po pierwszym porodzie, gdy dochodzi do osłabienia struktur kolagenu w okolicy przedniej ściany pochwy. Podobna dysfunkcja pojawia się u większości kobiet w okresie menopauzy. Celem zabiegu laserowego wykonywanego urządzeniem Fotona Intima jest zatem skrócenie włókien kolagenowych, co powoduje fototermiczne napięcie i obkurczenie okolicy przedniej ściany pochwy/tylnej pęcherza moczowego oraz cewki moczowej, a tym samym przywrócenie prawidłowej funkcji trzymania moczu. Leczenie laserem jest skuteczne w wypadku łagodnego i umiarkowanego stopnia (I/II) nietrzymania moczu.
Jak dokładnie działa światło lasera w okolicach intymnych?
- powoduje podwyższenie temperatury tkanki do 61-63 stopni
- w trakcie zabiegu dochodzi do zniszczenia molekularnych wiązań krzyżowych w strukturze kolagenu
- następuje skrócenie włókien kolagenowych o ok. 2/3 pierwotnej długości
- światło laserowe uruchamia remodeling kolagenu + neokolagenezę, a więc obkurczanie i ujędrnianie tkanek, a tym samym przywrócenie funkcji trzymania moczu
Laser Fotona Intima może też być stosowany do liftingu waginy, w wypadku utraty optymalnej struktury ścian pochwy na skutek porodów oraz procesów starzenia, prowadząc do poprawy jędrności pochwy i struktury ścian pochwy.
O czym pamiętać po zabiegu?
Przez miesiąc (głównie u pacjentek z niedoborami estrogenów) zaleca się stosowanie estrogenoterapii miejscowej (tabletki, globulki, krem ), a także miejscową aplikację kwasu hialuronowego (w postaci globulek, kremu). Do tego obowiązuje zakaz stosunków seksualnych (przez 14 dni) oraz uprawiania sportów, zwłaszcza wyczynowych (przez 14 dni). Po tym czasie można wrócić do pełnej aktywności.
Zabieg Fotona Intima – nietrzymanie moczu
Zabieg ten wykorzystuje kontrolowany efekt termiczny w tkankach śluzówki, w obszarze przedsionka pochwy, ujścia cewki moczowej, jak również wzdłuż przedniej ściany kanału pochwy. Zainicjowany remodeling kolagenu oraz neokolageneza prowadzą do obkurczenia i ujędrnienia naświetlonych tkanek, co powoduje przywrócenie funkcji trzymania moczu.
Rezultaty badań klinicznych, przedstawionych przez dra Fistonicia oraz dra Riviera, pokazują znaczącą poprawę w przypadku łagodnego i umiarkowanego nietrzymania moczu. Ocena efektywności bazowała na subiektywnych ocenach pacjenta, dokonanych na bazie standaryzowanych ankiet, a także na obiektywnych pomiarach aparaturpwych. 90% pacjentów z łagodnym oraz 76% z umiarkowanym wysiłkowym nietrzymaniem moczu potrzebowało przeprowadzenia tylko jednego zabiegu. U 95% ogółu pacjentów efekt poprawy był obecny 12 miesięcy po zabiegu, u pozostałych 5% problem był umiarkowany. Test Q-tip wykazał zmniejszenie kąta o 20 stopni, co obiektywnie pokazało poprawę ułożenia cewki moczowej i szyjki pęcherza moczowego.
– Na początku nie wierzyłem, że tak prosty zabieg jak Fotona Intima może być tak efektywny w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Moja opinia uległa zmianie po przeprowadzeniu pierwszego zabiegu na pacjentce cierpiącej na umiarkowane nietrzymanie moczu; wszelkie dolegliwości ustąpiły praktycznie od momentu wykonania zabiegu. Dzisiaj, po przeprowadzeniu wielu zabiegów, mogę powiedzieć że otrzymane rezultaty przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Po roku od przeprowadzenia pierwszej procedury, moja pierwsza pacjentka jest wolna od problemu wysiłkowego nietrzymania moczu, co przekłada się na znaczącą poprawę jakości życia – można powiedzieć że ta zmiana była możliwa dzięki IncontiLase – mówi dr n. med. Ivan Fistonić z kliniki ginekologicznej w Zagrzebiu.
Zabieg Fotona Intima – poprawa seksualności
To zastosowanie lasera Fotona Intima bazuje na fototermicznym napięciu i obkurczeniu kanału pochwy. Wskazaniami do leczenia jest utrata optymalnej struktury pochwy oraz otaczających tkanek na skutek porodów oraz naturalnych procesów starzenia. Zabieg jest efektywny, bezpieczny, a przy tym prosty do wykonania. Można go połączyć w jednej procedurze z zabiegiem leczącym nietrzymanie moczu.
Dla większości pacjentów już jeden zabieg jest wystarczający do znaczącego ujędrnienia kanału pochwy. W razie potrzeby zabieg może być powtórzony po miesiącu. Nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie przed zabiegiem, nie ma też nadzwyczajnych wymogów pozabiegowych. Pacjenci natychmiast mogą powrócić do swoich normalnych czynności życiowych. Rezultat po jednym zabiegu to ujędrniony kanał pochwy, co przekłada się na większą satysfakcję seksualną oraz poprawę jakości życia.
Opinia lekarza:
Dr Anna Laskowska, ginekolog-położnik, Quantum Clinic, Warszawa (www.quantumpiekna.pl): Zabieg laserowej rewitalizacji pochwy wykonywany przy pomocy lasera Fotona ma na celu poprawienie napięcia oraz nawilżenia pochwy. Polega na wprowadzeniu głowicy laserowej, za pomocą której wiązka laserowa wzmacnia ściany pochwy, przebudowuje kolagen i elastynę, dzięki czemu okolica zabiegowa pozostaje odpowiednio napięta. Zabieg zwiększa elastyczność pochwy, uzyskujemy efekt odmłodzenia i ujędrnienia skóry tej okolicy. Dochodzi do zmniejszenia oraz poprawy elastyczności pochwy, poprawa nawilżenia pochwy oraz odbudowy błony śluzowej. Ustępują też dolegliwości w postaci bólu czy świądu. Zabieg nie wymaga znieczulenia i jest całkowicie bezbolesny. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii kobiecie zostaje przywrócony komfort życia oraz ona radość ze współżycia.
Efekt zabiegu jest długotrwały (pojawia się miesiąc po zabiegu). W celu podtrzymania go na dłużej zaleca się regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy. Efektem zabiegu są bardziej elastyczne i napięte tkanki, zmniejsza się obwód pochwy, poprawie ulegają doznania seksualne oraz komfort życia kobiety. Przy użyciu lasera Fotona Er:YAG można też przeprowadzić zabieg labioplastyki. Przed zabiegiem znieczula się obszar zabiegowy kremem znieczulającym, następnie nakłada są specjalne zaciski na wargi sromowe. Dochodzi do usunięcia zbędnej część tkanki za pomocą wiązki lasera. Stosowana metoda plastyki warg sromowych przy użyciu lasera jest zalecana ponieważ podczas zabiegu następuje koagulacja tkanki minimalizując utratę krwi, zabieg staje się mniej inwazyjny, nie ma potrzeby zakładania szwów. Zabiegi laserowe to jedynie element terapii. Nasze holistyczne podejście zakłada również profilaktyczne ćwiczenia mięśni dna miednicy, które mogą skutecznie ograniczać i zapobiegać wysiłkowemu nietrzymaniu moczu oraz obniżaniu narządów miednicy mniejszej. Ich trening ułatwi również poród, który będzie krótszy, zmniejszy się również ryzyko powikłań. Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy przyczyni się do ogólnej poprawy sprawności fizycznej.
Hybrydowa metoda leczenia NTM
Łączy wykorzystanie lasera Fotona Intima z innowacyjną metodą Salus-Talent Uro. Jest to rodzaj głębokiej stymulacji elektromagnetycznej o dużej intensywności i małej częstotliwości pola elektromagnetycznego, przez co zabiegi wykonywane są bezinwazyjnie i są bezpieczne dla pacjenta oraz odznaczają się wysoką skutecznością. W przypadku schorzeń uroginekologicznych, które dla pacjentów są dosyć krępujące, możliwość skorzystania z terapii aplikowanej z zewnątrz (pacjent siedzi wygodnie na specjalnym krześle Uro), bez konieczności rozbierania się i ingerowania w jamy ciała, jest sytuacją komfortową.
Salus-Talent Uro działa na procesy regeneracyjne mięśni i nerwów i stymuluje ośrodki mikcji zlokalizowane w moście. Miejscowa stymulacja poprawia ukrwienie, a odpowiednie bodźce elektromagnetyczne wymuszają siłę skurczu potrzebną do uruchomienia procesu odbudowy mięśnia. Terapia trwa ok. czterech tygodni – zależnie od stopnia osłabienia mięśni, sumienności pacjenta czy czynników dodatkowych (np. nadwagi). W tym czasie zwykle wykonuje się ok. 8 zabiegów co 2-3 dni. Terapia Salus Talent Uro może być powtórzona po minimum sześciu tygodniach od wykonania ostatniego zabiegu w serii zabiegowej. Można więc przyjąć, że częstotliwość serii zabiegowej to raz na kwartał/pół roku dla danego pacjenta.
Katarina |
dziewczyny, czy któraś z Was może coś polecić na gojenie po takich zabiegach? Minęła już trochę czasu a ja nadal nie widzę różnicy w porównaniu z kilkoma dniami po operacji. Koleżanka poleciła mi mucovagin (ona stosowała emulsję po porodzie). Któraś z Was używała po zabiegach intymnych i może się podzielić opinią?