WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

10 pytań o laser naczyniowy Cutera Excel V+

Nowoczesne lasery naczyniowe, takie jak Cutera Excel V+, pozwalają pozbyć się nawet trudnych zmian naczyniowych, takich jak rozległe teleangiektazje czy plamy winne, również u dzieci. Nic więc dziwnego, że to jedna z podstawowych technologii w rękach dermatologa – znajdziesz ją w Klinice Dr Stachura w Szczecinie. Co warto wiedzieć o działaniu tego lasera? 

1. Jak działa laser naczyniowy?

Laser Cutera Excel V+ działa na zasadzie selektywnej fototermolizy – pod wpływem emitowanej przez urządzenie energii dochodzi do trwałego uszkodzenia precyzyjnie i selektywnie wybranych struktur. Główną substancją pochłaniającą energię (tzw. chromoforem) lasera naczyniowego jest hemoglobina, która występuje naturalnie we krwi, dzięki czemu możliwe jest trwałe uszkodzenie naczyń i zamknięcie ich światła, co powszechnie nazywa się zamykaniem naczynek. Efekty są widoczne praktycznie od razu.

2. Jakie zmiany naczyniowe redukuje?

Technologia zastosowana w laserze Excel V+ pozwala skutecznie leczyć różne rodzaje zmian naczyniowych, w tym naczyniaki, telangiektazje, malformacje kapilarne, żylaki kończyn dolnych, naczyniaki płaskie (różowe, czerwone, purpurowe), rozproszone zaczerwienienie i rozległy rumień, brodawki wirusowe, trądzik różowaty.

3. Czy zabieg działa tylko na naczynka?

Nie tylko! Dzięki zastosowaniu dwóch długości fali 532 + 1604 nm laser pozwala na leczenie zmian zarówno naczyniowych, jak i pigmentacyjnych (jego energia jest też pochłaniana przez melaninę, czyli naturalny barwnik zawarty w skórze). Głowica Genesis Pozwala natomiast na wykonywanie zabiegów rewitalizacji skóry. Wyrównuje koloryt i strukturę skóry, leczy fotouszkodzenia, blizny, rozjaśnia przebarwienia. Ma bardzo wszechstronne zastosowanie w wielu wskazaniach dermatologicznych.

4. Czy zabieg jest bolesny?

Wysokoenergetyczne urządzenia, jakimi są lasery, często dają uczucie pieczenia podczas zabiegu. Dzięki zastosowaniu specjalnego systemu chłodzenia zabiegi wykonywane laserem Excel V+ są jednak bardzo komfortowe dla pacjenta, bez konieczności stosowania dodatkowego znieczulenia. Laser ten działa niezwykle precyzyjnie, co ogranicza ryzyko uszkodzenia zdrowych tkanek, a zastosowanie głowicy Dermastat (wyglądającej jak ołówek) pozwala leczyć bez bólu najmniejsze i trudno położone zmiany, np. w okolicach nosa czy oczu.

5. Ile zabiegów trzeba powtórzyć dla pełnego efektu?

Wszystko zależy od rodzaju, głębokości i wielkości zmiany. W przypadku pojedynczych naczynek często wystarczy jeden zabieg, w przypadku rozległych i trudnych zmian, np. plam winnych, procedurę trzeba powtórzyć nawet kilkakrotnie, w odstępach co 4-6 tygodnie, wedle zaleceń lekarza.

6. Jak wygląda zabieg rewitalizacji?

W przypadku zabiegów mających na celu rewitalizację i odmłodzenie skóry stosuje się głowicę Genesis – zabiegi są szybkie, całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne, można je wykonywać przez cały rok. Efektem jest odświeżenie skóry, redukcja objawów fotostarzenia, wyrównanie struktury i kolorytu. Pacjenci bardzo lubią te zabiegi!

7. Jak długo trwa zabieg?

Dzięki innowacyjnej technologii i zastosowaniu w głowicy CoolView największej plamki w tej klasie laserów, zabieg wykonywane laserem Excel V+ są o połowę krótsze niż dotychczas. Zwykle zabieg trwa ok. 15-30 minut, a w przypadku pojedynczych zabiegów dosłownie kilka minut.

8. Jak pielęgnować skórę po laserze?

Odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna dla utrzymania efektów uzyskanych w gabinecie. To przede wszystkim bezwzględna ochrona skóry przed promieniowaniem UV i stosowanie kremów z wysokimi filtrami. Przez 7 dni po zabiegu należy też unikać intensywnej aktywności fizycznej, sauny czy gorących kąpieli. W przypadku skóry naczyniowej bardzo ważna jest codzienna profilaktyka: stosowanie łagodnych dermokosmetyków do tego typu skóry, unikanie słońca, nagłych zmian temperatury, alkoholu, ostrych potraw, sauny itp.

9. Czy efekty są trwałe?

Wiele problemów dermatologicznych ma charakter nawrotowy i jeśli nie przestrzegasz zaleceń pielęgnacyjnych może dojść do ponownego pojawienia się pajączków czy przebarwień. Pamiętaj też, że im szybciej rozpoczniesz leczenie zmian naczyniowych, tym lepiej – pozostawione same sobie, zwłaszcza gdy nie przestrzegasz profilaktyki, mogą rozwinąć się w bardzo trudny do leczenia trądzik różowaty, który często nasila się w okresie menopauzy.

10. Czy laser może być stosowany u dzieci?

Leczenie zmian naczyniowych, takich jak plamy winne, do tej pory było u dzieci bardzo utrudnione ze względu na bolesność zabiegów. Laser Excel V+ jest doceniany przez dermatologów ze względu na bezpieczeństwo, skuteczność i komfort zabiegów, co umożliwia stosowanie go u najmłodszych pacjentów.

Zabieg wykonasz w:

Klinika Dr Stachura
ul. Jagiellońska 87
Szczecin
tel. +48 535 35 00 55, 574 45 00 05
www.klinikadrstachura.pl

Dystrybutor Cutera Excel V+:
www.bogdanidermatologia.pl

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Laserowe usuwanie kolorowych tatuaży

Laser Cutera Enlighten pozwala usunąć nie tylko czarne, ale również wielokolorowe tatuaże. Wyjaśnia dr n. med. Magdalena Dobosz z Kliniki Dobosz w Gdańsku. 


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki