WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć – dlaczego paznokcie wrastają?

Zaczyna się od lekkiego dyskomfortu, a może skończyć bólem uniemożliwiającym chodzenie. Przyczyna? Wrastający paznokieć. Dlaczego paznokcie wrastają? Jak temu zapobiegać i co zrobić, gdy problem ten już nas dotknął?

Wrastający paznokieć to, dosłownie, dotkliwy problem. Zaczyna się od zaczerwienienia i lekkiego dyskomfortu. Gdy zaczniemy diagnozować przyczyny takiego stanu rzeczy okaże się, że paznokieć się rozdwaja, a jego róg wrasta w skórę (najczęściej dzieje się tak w u największych palców u stóp, czyli paluchów). W lekkich przypadkach z wrastającym paznokciem można poradzić sobie domowymi metodami, w tych cięższych wymagana może stać się wizyta u podologa, a nawet interwencja chirurgiczna. Aby temu zapobiec warto wiedzieć, co zrobić, by paznokcie w ogóle nie wrastały.

Wrastające paznokcie – przyczyny

W większości przypadków za wrastające paznokcie odpowiadamy my sami, ponieważ problem pojawia się w wyniku urazów mechanicznych lub nieprawidłowej pielęgnacji.
Oto najczęstsze przyczyny wrastania paznokci:

  • zbyt krótko lub zbyt na okrągło obcięte paznokcie,
  • noszenie za ciasnych lub zbyt luźnych butów, a także butów na wysokim obcasie oraz z wąskimi noskami,
  • przypadkowe uderzenie lub przytrzaśnięcie palca,
  • nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń fizycznych,
  • nieleczona grzybica,
  • zbyt głębokie wycięcie skórek w trakcie manikiuru,
  • usuwanie brudu spod paznokcia za pomocą ostrych przedmiotów (cążki, nożyczki) i uszkodzenie płytki paznokciowej.

Objawy:

Tak naprawdę nie da się nie zauważyć, że z palcem „coś się dzieje”. Typowe objawy wrastających paznokci to:

  • zaczerwienienie,
  • ból palca (zwłaszcza podczas chodzenia lub innych czynności obciążających stopę),
  • opuchlizna (zwłaszcza po bokach paznokcia),
  • krwawienie (spod brzegów paznokcia),
  • wydzielina ropna (mające źródło pod płytką paznokciową lub wokół niej).

Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Najlepszą profilaktyką jest zapoznanie się listą przyczyn wrastania paznokci i unikanie sytuacji, które wpływają na pojawienie się problemu.

Profilaktyka prawidłowego wzrostu paznokci:

  • paznokcie należy obcinać na prosto – płytka powinna być zakończona w formie kwadratu a nie na okrągło, ponieważ owalne końca mają tendencję do wrastania w brzegi palca,
  • warto moczyć stopy w ciepłej wodzie (zwłaszcza jeśli mamy twardą płytkę paznokciową) – pozwoli to na jej zmiękczenie i łatwiejsze prawidłowe przycięcie,
  • należy nosić odpowiednią dopasowane obuwie – zdrowie jest zawsze na pierwszym miejscu przed modą!

Wrastające paznokcie – leczenie

Stosuje się dwie główne metody leczenia wrastających paznokci.

Metoda 1 – klamra

Klamrę zakłada się na płytkę paznokciową i przytwierdza tak, aby wymusiła ona prawidłowy kierunek wzrostu paznokcia.

Metoda 2 – wycięcie chirurgiczne

Wbrew pozorom nie chodzi o wycięcie całego paznokcia, a wycięcie brzegu, który wrósł w palec wraz z łożyskiem. Po takim zabiegu paznokieć, o ile będzie prawidłowo pielęgnowany, będzie odrastał w prawidłowy sposób.

Domowe sposoby na wrastające paznokcie

O wypróbowanie domowych metod mogą pokusić się osoby, u których nie doszło jeszcze do stanu zapalnego – wszelkiego rodzaju obrzęk, zaczerwienienie czy wydzielina ropna to sytuacja, w której absolutnie należy udać się po pomoc do specjalisty. Gdy jednak od razu zauważymy, że coś się dzieje, mamy jeszcze szansę zahamować proces dalszego wrastania paznokcia, a co za tym idzie, wyraźnie zniwelować odczuwany już dyskomfort.

  • Kąpiel z solą – należy wymoczyć stopy w gorącej wodzie z dodatkiem kilku łyżek soli kuchennej (co najmniej 20 minut) raz dziennie. Dlaczego? Ponieważ sól redukuje obrzęki, a także sprzyja zwalczanie stanu zapalnego, a gorąca woda rozmiękcza skórę wokół paznokcia i ułatwia jego pielęgnację.
  • Kąpiel z płatkami mydlanymi – można także wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku łyżek płatków mydlanych (ok. 20 minut). Następnie wycieramy stopy do sucha, dezynfekujemy problematyczne miejsce (może być spirytus, a można w aptece kupić specjalny płyn dezynfekujący w sprayu), a potem pod zagłębiony w skórze brzeg paznokcia próbujemy wsunąć kawałek sterylnej waty (delikatnie, nic na siłę!). Lekko uniesie to paznokieć, dzięki czemu przestanie się on wbijać palec. Należy zmieniać taki opatrunek codziennie tak długo, aż paznokieć wyrośnie już nad palec. Wówczas można go delikatnie obciąć – oczywiście na prosto, a nie okrągło.
  • Okład z lodu – znieczuli palec i pozwoli zająć się wrastającym paznokciem. Ale nim do tego dojdzie, trzeba wymoczyć stopę  w ciepłej wodzie. Następnie osuszyć i na ok. 3 minuty przyłożyć lód. Gdy palec zdrętwieje, można wysterylizowanymi cążkami bądź nożyczkami spróbować wyciąć brzeg paznokcia tak, aby nie uszkodzić okolicznych tkanek. Gdy się nie uda, konieczność pomocy specjalisty wydaje się oczywista.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

wrastające pazonkcie

Sposoby na wrastający paznokieć

Wrastające paznokcie nie prezentują się estetycznie, ale też są poważnym problemem natury zdrowotnej. Nie warto doprowadzać do sytuacji, w której […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki