WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

prosaki

Prosaki na twarzy – uciążliwy problem

Prosaki (łacińskie milia), w języku angielskim bywają określane potocznie mianem „kropli mleka” lub „olejowych ziaren”, co dobrze oddaje ich wygląd i naturę. Te milimetrowych rozmiarów zmiany występują często licznie w okolicy oczu i nosa i bywają mylone z krostkami w przebiegu trądziku zwykłego. Ich usunięcie wymaga regularnej pielęgnacji, a niekiedy zabiegu w salonie kosmetycznym lub gabinecie dermatologicznym. Czym są prosaki na twarzy i jakie są najskuteczniejsze sposoby walki z nimi?

Czym są prosaki na twarzy?

Prosaki pojawiające się na twarzy, szczególnie często w okolicy oczu, są maleńkimi torbielkami zlokalizowanymi w naskórku lub tuż pod nim. Powstają – podobnie jak kaszaki – na skutek nadmiernego rogowacenia i zablokowania wspólnych ujść mieszków włosowych oraz gruczołów łojowych, co prowadzi do odkładania się w nich mas rogowo-łojowych. Typowo prosaki na twarzy są obserwowane u niemowląt – w tym okresie życia występują na tyle powszechnie, że są uważane za zjawisko fizjologiczne. Ich obecność wiąże się z zatkaniem niecałkowicie rozwiniętych u niemowląt gruczołów łojowych na twarzy. Prosaki mogą wystąpić również w okresie dojrzewania i u osób dorosłych, także wtórnie do urazu lub oparzenia skóry. Zdarza się również ich pojawianie w dużej liczbie w krótkim okresie czasu.

Skąd się biorą i jak wyglądają prosaki na twarzy?

Przyczyny i czynniki ryzyka wystąpienia prosaków w wieku dorosłym nie są jasne. Podejrzewa się wpływ zmian hormonalnych organizmu i nieprawidłowej pielęgnacji twarzy. Zatkanie kosmetykami do makijażu czy tłustymi kremami ujść gruczołów sprzyja wystąpieniu prosaków na twarzy. Gwałtowny wysyp mnogich prosaków obserwowano częściej u kobiet. Występowanie prosaków wiąże się niekiedy z predyspozycją genetyczną, dziedziczoną od rodziców, lub jest związane z rzadkimi chorobami skóry, takimi jak pemfigoid czy porfiria.

Prosaki na twarzy charakteryzują się następującymi cechami: 

  • są małe (1-2 mm średnicy),
  • są to perłowobiałe lub żółte drobne „kuleczki”,
  • są zlokalizowane powierzchownie, tuż pod powierzchnią skóry,
  • mają jednorodną strukturę i zabarwienie.

U niemowląt prosaki na twarzy lokalizują się głownie na nosie, niekiedy w okolicy ust. U starszych dzieci i dorosłych najczęstszymi miejscami występowania jest okolica oczu i skronie.

Jak usunąć prosaki z twarzy?

Prosaki w zdecydowanej większości przypadków nie wymagają leczenia ze względów zdrowotnych. Mogą stanowić jednak defekt estetyczny, zwłaszcza w częstej lokalizacji wokół oczu.

Co możemy zrobić w warunkach domowych, aby zmniejszyć widoczność prosaków? Ze względu na ryzyko zakażenia lub uszkodzenia skóry, a także często bliskość gałki ocznej, zabieg nakłucia i wyciśnięcia prosaka powinien być przeprowadzany wyłącznie w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim, nie na własną rękę. W domowej pielęgnacji możemy wykorzystać kosmetyki zawierające kwasy owocowe (AHA, BHA), które stopniowo złuszczają naskórek, odblokowują pory skóry i ujścia gruczołów i pomagają usunąć prosaki. Innym ważnym elementem jest staranne, delikatne oczyszczenie twarzy i unikanie kosmetyków o ciężkich, tłustych formułach, które łatwo blokują pory delikatnej skóry wokół oczu.

Medycyna w walce z prosakami na twarzy

Jak dotąd, nie ma pewności co do skuteczności jakichkolwiek leków stosowanych miejscowo ani ogólnie w redukcji prosaków na twarzy. Pewne nadzieje wiąże się z doniesieniami o skuteczności miejscowo nakładanej tretinoiny lub podawanego doustnie etretynatu (leki z grupy retinoidów, pochodnych witaminy A).

Aby skutecznie i szybko pozbyć się prosaków z twarzy, konieczne jest podejście zabiegowe. Drobny chirurgiczny zabieg polega na nakłuciu prosaka cienką ostrą igłą i wyciśnięciu mas rogowych z naskórka. Najczęściej może zostać przeprowadzony bez znieczulenia lub w znieczuleniu powierzchniowym, w kremie. Inne opcje terapeutyczne obejmują:

  • zabiegi złuszczające, takie jak peelingi chemiczne lub mechaniczne (mikrodermabrazja) – złuszczenie powierzchownych warstw komórek naskórka pozwala odblokować ujścia gruczołów i pozbyć się zamkniętych w nich mas rogowych,
  • elektrokoagulacja lub wymrażanie zmian,
  • zabiegi laserowe (są najdroższe z wymienionych i są zalecane raczej jako alternatywa przy nieskuteczności wcześniej wymienionych metod).

Mimo że prosaki mogą nawracać, wdrożenie opisanej wyżej pielęgnacji często zapobiega ich ponownemu pojawianiu się.

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki