WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

potowki dorosli

Potówki u dorosłych – wcale nie dziecinny problem

Są niewielkie, czerwone, pieką lub swędzą. Czasami mylimy je z trądzikiem. Potówki, bo o nich mowa, to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń związanych z gruczołami potowymi. A ponieważ mogą wystąpić w wyniku przegrzania organizmu na każdej partii ciała bez względu na wiek, warto wiedzieć jak szybko i skutecznie się ich pozbyć.

Słysząc słowo potówki, najczęściej przed oczami wyobraźni mamy małe dziecko, które ma czerwone krostki na pupie, ponieważ przez wiele godzin szczelnie ukryta była ona w pieluszce. Jeśli więc połączymy ten iście tropikalny klimat z faktem, że termoregulacja u bobasa nie działa jeszcze tak skutecznie jak u dorosłego, nawet przy zachowaniu zasad najlepszej pielęgnacji, niemowlęce pupy, pachy czy pachwiny mogą być „ozdobione” właśnie potówkami. No ale przecież gruczoły potowe mamy wszyscy – bez względu na wiek. I dlatego właśnie potówki to wcale nie choroba wieku dziecięcego, a taka dolegliwość, która nie zna dnia ani godziny i może zaatakować w każdej chwili.

Jak wyglądają potówki?

Dermatologia rozróżnia trzy rodzaj potówek. Potówki zwykłe znajdują się tuż pod naskórkiem i przypominają swoim wyglądem pęcherzyki. Najczęściej pojawiają się u dorosłych na plecach, pośladkach i udach, z reguły w wyniku nadmiernego pocenia. Mogą także towarzyszyć chorobom, które w swoim przebiegu skutkują wysoką gorączką. Potówki czerwone to natomiast zmiany, które – jak nazwa wskazuje – są zaczerwienione, czasem pieką i przede wszystkim są „zahaczone” głębiej w skórze. Jeśli chodzi zaś o potówki głębokie, to one pojawiają się najrzadziej i najczęściej są efektem wtórnego zakażenia już istniejącej małej, niegroźnej zmiany (np. po jej rozdrapaniu).

Dlaczego tworzą się potówki?

Są one bezpośrednio związane z nadpotliwością, stąd żeby odpowiedzieć na pytanie czemu są one naszym udziałem, musimy ustalić, dlaczego tak bardzo się pocimy. Znalezienie przyczyny nadmiernej potliwości pozwoli wyeliminować źródło problemu. W przypadku klasycznego przegrzania – np. latem, gdy jest upał – „lekarstwem” są przewiewne ubrania czy picie dużej ilości płynów. Ponadto na nadmierne pocenie się wpływ ma nadwaga, cukrzyca, zaburzenia hormonalne (ciąża, menopauza) oraz stres.

Jak leczyć potówki?

Z potówkami zwykłymi i czerwonymi (na twarzy, czole, stopach, dłoniach, nogach, rękach, plecach etc.) najczęściej poradzimy sobie bez pomocy dermatologa, ale już potówki głębokie (efekt zakażenia bakteryjnego) w większości wypadków wymagają zastosowania środków farmakologicznych. W szczególnie ciężkich przypadkach może dojść do powstania bolesnych ropni podskórnych, które usuwa się w trakcie interwencji chirurgicznej. W leczeniu potówek czerwonych (zwykłe znikają zupełnie same) sprawdzą się maści, które zawierają mentol lub kwas borowy, a także dostępne w aptekach preparaty odkażające na skórę. Jeśli to nie pomaga, warto udać się do lekarza, bo być może potrzebna będzie maść z antybiotykiem lub lek zmniejszający wydzielanie potu.

Dodaj komentarz

psycholog dorośli Łódź |

Sporo ciekawych informacji. Warto teraz pogłębić tylko temat.

Podobne tematy

prosaki

Prosaki na twarzy – uciążliwy problem

Prosaki (łacińskie milia), w języku angielskim bywają określane potocznie mianem „kropli mleka” lub „olejowych ziaren”, co dobrze oddaje ich wygląd […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki