WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

włosy

Masz łupież? Lecz jelita!

Łupież jest najczęstszą chorobą skóry. Dosyć łatwo można się jej pozbyć stosując odpowiednie kuracje dostępne w aptekach, niestety… lubi nawracać. Jeśli chcesz się go trwale pozbyć, zacznij leczyć… jelita, tutaj bowiem bytują drożdżaki 

Czym jest łupież?

Jest to łagodna forma łojotokowego zapalenia skóry głowy, za które odpowiedzialny jest grzyb z gatunku Malassezia Globosa – żyjący na głowie każdego z nas. To jednak, czy wywoła łupież, zależy od tego, czy wystąpią warunki tłuszczowe do jego namnażania (dlatego problem ten dotyka głównie osób z tłustą skórą głowy). Drożdżak ten żywi się nasyconymi kwasami tłuszczowymi, zaburzając strukturę lipidów. Nie rusza natomiast w ogóle kwasów nienasyconych. Uwolnione (zwłaszcza kwas oleinowy) zaczynają podrażniać naskórek, czego skutkiem jest łuszczenie się skóry, widoczne jako charakterystyczne białe płatki. Obumarłe komórki zdrowej skóry łuszczą się jedna po drugiej i nie zobaczysz tego gołym okiem, a cały cykl odnowy komórkowej trwa ok. 28 dni. U osób z łupieżem czas ten skraca się do 7-21 dni, a obumarłe komórki naskórka odrywają się całymi płatami, co jest widoczne na włosach i ubraniu. Czasami jedynym objawem łupieżu jest świąd, ustępujący po zastosowaniu kuracji przeciwłupieżowych.

Uważa się, że łupież dotyka ok. 50 proc. populacji – częściej są to mężczyźni niż kobiety (ponadto u kobiet zwykle znika po menopauzie, gdyż wtedy zmienia się struktura lipidów w skórze). Nie występuje u dzieci przed okresem dojrzewania – do jego powstania konieczne są bowiem aktywne hormony androgenowe i gruczoły łojowe. Łupież nasila się pod wpływem emocji i stresu, sprzyjają mu też niektóre choroby, zwłaszcza o podłożu neurologicznym.

Jak się leczy łupież?

Przede wszystkim ważne jest odpowiednie rozpoznanie choroby – często łupież mylony jest np. z łuszczycą lub innymi chorobami skóry albo podrażnieniem skóry głowy np. nieprawidłową pielęgnacją (w takim wypadku nie pomogą jednak kuracje przeciwłupieżowe). Większość produktów przeciwłupieżowych dostępnych na rynku skutecznie redukuje objawy łupieżu, likwidując drożdżaka Malassezia Globosa. Pierwszą substancją stosowaną w produktach na łupież był ketokonazol, od lat największą popularnością cieszy się pirytonian cynku. Udało się uzyskać formuły szybko zmywalne (szampony), które nie muszą pozostawać na skórze przez długi czas, aby skutecznie zadziałać, dodatkowo maja walory pielęgnacyjne na włosy. W wypadku łagodnego łupieżu już 2-3 aplikacje dają zauważalną poprawę, w wypadku bardziej zaawansowanego – trzeba stosować je regularnie przez ok. 2-4 tygodnie (jeśli po tym czasie nie widać poprawy, udaj się do dermatologa). 

Jak zapobiegać nawrotowi łupieżu?

Niestety, jeśli masz tendencję do powstawania łupieżu, prędzej czy później białe płatki pojawią się ponownie. Dlatego wiele firm reklamujących szampony przeciwłupieżowe zaleca stosować je regularnie jako profilaktykę, naprzemiennie ze zwykłym szamponem. W ten sposób można zapobiec nawrotom choroby.

Ekstremalny, uciążliwy łupież zdarza się bardzo rzadko i zwykle pojawia się u osób z chorobami autoimmunologicznymi. Wtedy wymaga dodatkowego leczenia lekami doustnymi o działaniu przeciwgrzybiczym – to ważne, bo nieleczony może prowadzić nawet do łysienia, poza tym wpływa na jakość codziennego życia i kontakty towarzyskie. Łupież może też pojawić się na brwiach i brodzie – na szczęście omija miejsca intymne, ponieważ tutaj kompozycja sebum jest inna.

Dlaczego lecząc łupież, trzeba leczyć jelita?

Flora bakteryjna, która zasiedla przede wszystkim nasze jelita, ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Jelita zamieszkują tzw. przyjazne bakterie – ich obecność jest konieczna, aby została zachowana równowaga flory bakteryjnej układu pokarmowego. Stan równowagi mikrobiologicznej jelit może jednak zostać zakłócony np. przez stres czy niewłaściwą dietę. Jeśli proporcje różnych gatunków bakterii jelitowych zmieniają się, może dojść do zakwaszenia organizmu. W efekcie nasilają się różne dolegliwości, taki stan sprzyja też namnażaniu grzyba odpowiedzialnego za powstawanie łupieżu.

Dlatego myśląc o skutecznej terapii przeciwłupieżowej, powinnaś też uwzględnić działania mające na celu przywrócenie równowagi florze bakteryjnej w jelitach. Najprostszym sposobem jest regularne zażywanie probiotyków. Dostając się do krwi, pobudzają one limfocyty, które wędrują do obszarów objętych stanem zapalnym. W rezultacie dochodzi do wzmocnienia aktywności komórek odpornościowych i zwalczenia drożdżaków. W badaniach prowadzonych przez dermatologów z Francji, Włoch, Hiszpanii, Czech, Niemiec i Polski (jednym z inicjatorów był prof. Sławomir Majewski) części osób z uciążliwym łupieżem podawano suplementy z probiotykiem ST11 (pałeczek kwasu mlekowego). W tej grupie nie odnotowano żadnego przypadku nawrotu łupieżu, podczas gdy w grupie niesuplementowanej – problem ten dotknął ponad połowę.

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki