WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

laser na rozstępy

Laserowe usuwanie rozstępów

Większość kobiet, bez względu na wiek i wagę, boryka się z problemem rozstępów. Te nieestetyczne czerwone lub białe prążki do tej pory były „nie do ruszenia”, jednak współczesna medycyna estetyczna oferuje zabiegi, które może nie potrafią w pełni wszystkich rozstępów usunąć, ale za to skutecznie zniwelować ich widoczność.

Rozstępy najczęściej występują na brzuchu, pośladkach i udach, biuście, a także barkach i plecach. Pojawiają się w wyniku zerwania włókien elastycznych, które w krótkim czasie zostały narażone na zbyt szybkie rozciąganie. To dlatego rozstępy najczęściej występują u osób, które szybko przytyły, u kobiet w ciąży, kulturystów czy wyjątkowo szybko rosnących dzieci. Inną przyczyną występowania rozstępów może mogą być także zaburzenia hormonalne oraz uwarunkowania genetyczne.

Rozróżniamy dwa etapy występowania rozstępów. Etap pierwszy, tzw. zapalny, trwa od momentu zerwania włókna elastycznego średnio 2 lata. To w tym okresie zauważamy na skórze nieelastyczne bordowe lub czerwone prążki. Drugi etap to tzw. etap zanikowy, w którym prążki stają się perłowe, białe. Ponieważ jednak zerwana tkanka się nie zregenerowała, ale zanikła, rozstępy wydają się być wklęsłe.

Do tej pory sposobem na radzenie sobie z rozstępami w kontekście kosmetycznym było stosowanie preparatów zwiększających napięcie skóry i redukujących przebarwienia, aby były jak najmniej widoczne. Teraz jednak do dyspozycji mamy zabiegi, które mogą być naprawdę pomocne w likwidacji rozstępów. Głęboki peeling, dermabrazja czy mezoterapia to tylko niektóre z nich. Wyjątkowo skuteczne, a zarazem bezpieczne, są zwłaszcza zabiegi z wykorzystaniem lasera. To właśnie laserowe usuwanie rozstępów cieszy się coraz większą popularnością, jako pierwsza metoda z wyboru na pozbycie się nieestetycznych linii na skórze.

Laserowe usuwanie rozstępów – jak wygląda zabieg?

W przypadku dermabrazji laserowej usuwana jest cała powierzchnia danej partii skóry, co nie zawsze jest wymagana przypadku rozstępów. Dlatego dużo lepszą metodą walki z nimi jest zabieg z wykorzystaniem lasera frakcyjnego. Taki laser działa wybiórczo, dzięki czemu nie uszkadza okolicznej skóry. Światło lasera wnika w głąb skóry, a następnie wchłaniane jest przez zawartą w komórkach wodę. Ta zaś błyskawicznie się podgrzewa, w efekcie czego paruje. W ten sposób komórki kolagenowe ulegają uszkodzeniu i „włączają się” procesy naprawcze. W ich efekcie tworzony jest nowy kolagen, który uzupełnia braki w skórze. Na świeże, czerwone rozstępy, dobrze sprawdzi się także naświetlanie laserami naczyniowymi, które przyspieszają blednięcie, czyli bromkowo-miedziowymi lub barwnikowymi.

Trudniejsza sytuacja jest w przypadku rozstępów zanikowych, czyli tych, które są już jasne. One są umiejscowione wyjątkowo głęboko w skórze, przez to sam laser frakcyjny może do nich nie dotrzeć. W takim wypadku można zdecydować się na radiofrekwencję mikroigłową. W trakcie tego zabiegu skóra jest jednocześnie nakłuwana i podgrzewana głowicą wyposażoną w mikroigły, które mogą ją spenetrować nawet na głębokość 3,5 mm (laser frakcyjny dociera na półtora milimetra). Takie symultaniczne działanie stymuluje fibroblasty do produkcji elastyny i kolagenu, dzięki temu nawet głębokie rozstępy zaczynają się na nowo wypełniać. To właśnie frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa pozwala pozbyć się największej ilości rozstępów zanikowych nawet do 100%

Usuwanie rozstępów laserem – cennik

Cena laserowego usuwania rozstępów zależna jest od wielkości partii skóry, na której problem występuje. Z reguły nie kończy się na pierwszym zabiegu (choć efekty widać już po nim) i konieczna jest seria kilku (2-4) sesji. Za pozbycie się rozstępów zanikowych na całym brzuchu możemy zapłacić nawet 3-4 tysiące zł, przy czym niwelowanie widoczności kilku prążków w newralgicznych miejscach to koszt kilkuset złotych.

Przed zabiegiem:

Zabieg laserowego usuwania blizn nie wymaga żadnego specjalnego przygotowywania, o ile pacjent nie jest zdyskwalifikowany ze względu na przeciwwskazania. Skóra poddawana zabiegowi musi być czysta, bez zmian patologicznych.

Po zabiegu:

Ponieważ laser podrażnia skórę, należy unikać jej dodatkowego podrażnienia. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu niewskazane jest używanie kosmetyków na bazie alkoholu, spirytusu oraz mydła. Niezalecane są również peelingi a także korzystanie z sauny, basenu i solarium (nawet kilka tygodni w zależności od stanu skóry).

Laserowe usuwanie blizn – przeciwwskazania: terapia retinoidami, aktywne nowotwory skóry, fotodermatozy, stany zapalne skóry, cukrzyca, ciąża i karmienie piersią, niedawne głębokie peelingi, świeża opalenizna, choroby tkanki łącznej, przyjmowanie ziół fotouczulających (np. dziurawca), choroby autoimmunologiczne.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

laser

Ostatni moment na zabiegi laserowe!

Zabiegi laserowe najlepiej wykonywać jesienią i zimą – ze względu na łatwość ochrony skóry przed słońcem po ich wykonaniu. To bardzo ważne, […]

laser

Zamykanie naczyń na twarzy

Cera naczyniowa jest częstym problemem osób w różnym wieku. Zazwyczaj zgłaszają się one do dermatologa z powodu uciążliwego rumienia na […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki