WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Laserowe usuwanie blizn (także potrądzikowych)

Usuwają niechciane owłosienie, niwelują przebarwienia, redukują objawy starzenia się skóry – lasery w medycynie estetycznej stosowane są już od niemal 50 lat. To także doskonała metoda na usunięcie blizn. Na czym więc polega usuwanie blizny laserem?

Laser to skrót od angielskiego Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. To, co wyróżnia światło emitowane przez laser, to to, że ma ono jedną długość fali, jest spolaryzowane i ma bardzo spójną wiązkę. Dzięki temu, w przeciwieństwie do innych metod, działa wybiórczo – światło oddziałuje tylko na punkt, w którym zostało skierowane, omijając okoliczne części skóry. To właśnie dlatego zabiegi z użyciem lasera uważane są za wyjątkowo bezpieczne, a jednocześnie skuteczne. Najczęściej laserem zamykane są naczynka, usuwane przebarwienia oraz blizny. I nic w tym dziwnego, ponieważ laser to krok milowy w zakresie niechirurgicznych metod redukowania blizn i bliznowców. Niekiedy wystarczy jeden zabieg, aby uzyskać naprawdę zaskakujące efekty. Szczególnie spektakularne rezultaty można uzyskać w leczeniu blizn potrądzikowych oraz pooparzeniowych.

Co to są blizny i jak powstają?

Blizny powstają na skutek nieodwracalnego uszkodzenia skóry, która w ramach regeneracji zastępuje ubytki tkanki włóknistej tkanką łączną. Ponieważ w bliźnie brakuje włókien elastycznych, a włókna kolagenowe i naczynia krwionośne ułożone są nieprawidłowo, blizny są wyjątkowo mało elastyczne. Ponadto duże ilości blizn sprawiają, że zaburzone zostaje prawidłowe oddychanie skórne, przez co skóra staje się matowa i ziemista. Leczenie blizn obejmuje zarówno stosowanie środków farmakologicznych i ddermokosmetyków, jak i sięganie po najbardziej współczesne metody, czyli zabiegi laserowe.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn?

W trakcie pracy, czyli kontaktu ze skórą, laser wypala w niej setki maleńkich otworów na centymetr kwadratowy. Tak uszkodzona skóra niejako zmuszona jest do regeneracji, więc w miejscach uszkodzeń następuje proces naprawy i dochodzi do wytworzenia nowej zdrowej skóry i nowego naskórka.

Usuwanie blizn po trądziku wymaga z reguły co najmniej trzech sesji z użyciem lasera. Podczas każdej będzie on doprowadzał energię o podwyższonym natężeniu do prawie każdej tkanki, w efekcie czego usunie ze skóry obumarły naskórek, sprawiając że stanie się i gładsza.

Jaki laser?

W zależności od rodzaju blizny możemy zdecydować się na różne innowacyjne technologie laserowe.

  • Lasery biostymulujące, jak nazwa wskazuje, pobudzają komórki i tkanki do regeneracji, stymulują fibroblasty i przyspieszają powstawanie włókien kolagenowych, przyspieszając wyrastanie tkanki łącznej. Ponadto przyspieszają mikrokrążenie, dzięki czemu skracają gojenie się ran. Ten typ lasera może być stosowany w przypadku osób, które mają zarówno stare blizny potrądzikowe, jak i te całkiem świeże, a także aktywną formę zmian.
  • System IPL to metoda fotoodmładzania skóry, która daje możliwość oddziaływania na szerokie spektrum zmian skórnych, w tym niweluje widoczność zmian potrądzikowych. Wystarczą cztery tygodnie od zabiegu, aby ilość produkowanego przez skórę kolagenu zwiększyła się do nawet trzy razy.
  • Dermabrazja laserowa jest to zabieg z zastosowaniem lasera CO2. Laser ten wyposażony jest w skaner dermatochirurgiczny, a w trakcie zabiegu dochodzi do odparowania blizny aż do warstwy brodawkowatej skóry. To najbardziej inwazyjna z procedur, stosowana zwłaszcza w przypadku starych, głębokich blizn. Skóra po zabiegu dochodzi do siebie nawet 1-3 miesiące, za to przynosi naprawdę spektakularne efekty.
  • Laser sublacyjny wykorzystuje frakcyjny bipolarny prąd o częstotliwości radiowej RF. W efekcie zabiegu dochodzi do silnego punktowego podgrzania głębszych warstw skóry z minimalnym uszkodzeniem naskórka (najmniejszym ze wszystkich zabiegów frakcyjnych). W tym wypadku procedura dochodzenie do siebie jest najkrótsza ze wszystkich dostępnych metod.

Laserowe usuwanie blizn – cennik

Ceny redukcji blizn są zróżnicowane i zależą od wielkości partii skóry poddawanej zabiegowi. Średnia cena zabiegu z użyciem lasera IPL na całą twarz to 800- 1000 zł, usunięcie pojedynczej blizny to ok. 150 zł.

Leczenie/likwidacja blizn laserem – przeciwwskazania

W przypadku laserowego usuwania blizn potrądzikowych, przebarwień czy fotoodmładzania przeciwwskazaniami są: ciąża i karmienie piersią, świeża opalenizna (naturalna i z solarium), niektóre choroby przewlekłe, jak łuszczyca czy cukrzyca, fotodermatozy, niektóre alergie, aktywna opryszczka, aktywna infekcja bakteryjna, wirusowa lub grzybicza, tendencja do bliznowców, zaburzenia krzepnięcia krwi przyjmowanie środków rozrzedzających krew, aktywna choroba nowotworowa, leczenie izotretynoiną.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

laser na blizny

Najlepsze zabiegi na blizny

Masz szpecącą bliznę? Chcesz się jej pozbyć lub zmniejszyć jej widoczność? Przedstawiamy najskuteczniejsze metody redukcji blizn i keloidów.

laser

Ostatni moment na zabiegi laserowe!

Zabiegi laserowe najlepiej wykonywać jesienią i zimą – ze względu na łatwość ochrony skóry przed słońcem po ich wykonaniu. To bardzo ważne, […]

Laser frakcyjny

Ablacyjny laser frakcyjny

Zima to najlepsza pora na przeprowadzenie zabiegu laserowego. Zobacz, jak działa ablacyjny laser frakcyjny i jakie efekty daje.  Dr Marek Wasiluk, […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki