WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

znamię

Badanie znamion przez partnera

Regularne badanie skóry i kontrola znamion to podstawa profilaktyki przeciwczerniakowej. Okazuje się, że ogromną rolę może (i powinien) w tym odegrać twój partner! On po prostu może obejrzeć zmiany w miejscach, gdzie twój wzrok nie sięga – najlepiej po odpowiednim treningu.

Czerniak jest jednym z najłatwiejszych do diagnozowania nowotworów (w Polsce rocznie diagnozuje się ok. 3000 przypadków), a wczesne wykrycie zapewnia w większości wypadków całkowite wyleczenie (97%). Niestety, ciągle jest to jeden z najbardziej śmiertelnych typów raka (czerniak przyczynia się do śmierci aż 80% pacjentów z nowotworami skóry) – właśnie ze względu na zbyt późną diagnozę (czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia wczesnych i licznych przerzutów, które są bardzo trudne w leczeniu farmakologicznym).

Uważa się, że 1 na 100 mieszkańców Europy zachoruje na czerniaka w jakimś momencie swojego życia, w Polsce liczba zachorowań podwaja się co 10 lat. Poza tym zapada na niego coraz więcej młodych osób, ok. 30. roku życia, które często nie zwracają uwagi na pojawiające się zmiany skórne!

badanie znamionDlaczego warto badać znamiona w parze?

Bo to po prostu bardziej skuteczne i taki nawyk warto wprowadzić do stylu życia! Być może dla niektórych kobiet poddawanie swojego ciała regularnemu „medycznemu” badaniu przez partnera może być dosyć krępujące, ale badania prowadzone przez Northwestern Medicine wykazały, że korzyści z tego płynące zdecydowanie są tego warte – i nie martw się, on naprawdę nie patrzy wtedy na twój cellulit! Dr June Robinson, profesor dermatologii na Northwestern University Feinberg School of Medicine, podkreśla jednak, że osoby wytrenowane w oglądaniu zmian skórnych miały dużo większą wykrywalność czerniaka i czuły się dużo pewniej w tym, co robiły, niż osoby do tego nieprzygotowane – a to zwiększało też z czasem zaufanie między partnerami.

Co ważne, w wielu wypadkach czerniak był wykryty we wczesnym stadium, często w miejscach, które z reguły słabo chronimy przed słońcem (to podstawowy czynnik zwiększający ryzyko jego wystąpienia), takich jak okolice za uszami, skóra pod kolanami, na stopach czy na linii bikini na pośladkach. Dermatolodzy podkreślają, że rola partnera w badaniu znamion jest naprawdę kluczowa i warto go tego nauczyć – zwłaszcza jeśli masz dużo znamion. Badanie Northwestern Medicine wykazało też, że mężczyźni są bardziej spostrzegawczy, jeśli chodzi o ocenę nieregularności na obwódce znamienia, a kobiety lepiej zauważają niepokojące zmiany w kolorze. Warto to wykorzystać, badając znamiona w parze!

Jak badać znamiona?

Obowiązuje tutaj łatwa do zapamiętania zasada ABCDE, a więc oglądając znamiona, powinno się zawsze pamiętać o następujących kryteriach:

A – asymetria, np. znamię „wylewające się” na jedną stronę
B – brzegi nieregularne, nierównomierne, posiadające zgrubienia
C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor
D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm
E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu

Warto regularnie „przeskanować” całe ciało, od stóp aż po głowę – fajnie obrazuje to rysunek z dalmatyńczykiem – symbolem świetnej kampanii „Zostań skincheckerem” prowadzonej przez La Roche-Posay. Pamiętaj, że każda podejrzana zmiana powinna być pokazana lekarzowi i że samodzielne badanie nie zastąpi regularnych wizyt u dermatologa, np. raz w roku (czerniak potrafi rozwinąć się w krótkim okresie, nawet w ciągu miesiąca – dlatego nawyk badania się w domu jest tutaj nieocenioną pomocą w szybkim wykrywaniu zmian).

skin checker

https://www.youtube.com/watch?v=FMO40mRG8rU

Wiele ciekawych informacji nt. czerniaka (diagnozy, leczenia) znajdziesz też na stronie www.AkademiaCzerniaka.pl – Akademia Czerniaka to sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, która jest inicjatywą środowiska medycznego i pacjentów mającą na celu upowszechnienie wiedzy o czerniaku m.in. w ramach kampanii skierowanych do szkół „Znamię! Znam je?”. Pod opieką Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej powstała też aplikacja mobilna Dermocheck, która prezentuje właściwy sposób przeprowadzania samobadania oraz przybliża przebieg ścieżki terapii w przypadku wykrycia choroby.

dermocheckPolecamy też obejrzenie tańca, który może pomóc ocalić ci życie – pokaż partnerowi, aby zobaczył, gdzie na twoim ciele powinien szukać podejrzanych znamion:-)

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Co warto wiedzieć o czerniaku?

Czy chorują tylko starsze osoby? Czy zawsze go widać? Czy zawsze rozwija się w znamieniu? Wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt.

znamiona na skórze

10 mitów o czerniaku

Oto 10 mitów na temat czerniaka – ufanie im jest jednym z powodów późnego rozpoznawania tego nowotworu i wysokiej umieralności na niego w Polsce. A przecież, odpowiednie wcześnie rozpoznany, jest w 100% wyleczalny. 


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki