WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

twarz brodawki

Brodawki na twarzy – czym są i jak je leczyć?

Brodawki, czyli inaczej mówiąc kurzajki, mogą występować w różnych częściach ciała, w tym tam, gdzie są najbardziej widoczne, czyli na twarzy. Fundamentalne pytanie zatem brzmi – czym są te brodawki i jak je skutecznie usunąć?

Istnieje wiele odmian brodawek, charakterystycznych dla danych partii ciała. Czy takie zmiany są powodem do niepokoju?Jak pozbyć się ich szybko, bezpiecznie i skutecznie?

Brodawka, czyli co? Kurzajka?

Brodawka (z łaciny verruca) to zmiana skórna przypominająca grudkę, którą wywołuje wirus brodawczka ludzkiego, czyli HPV (z angielskiego human papilloma virus). Taka zmiana zwykle jest niebolesna, a stan zapalny nie obejmuje tkanek poza tymi już chorobowo zmienionymi. Brodawki wirusowe, zwane są potocznie kurzajkami, są zaraźliwe i można je „złapać” poprzez kontakt z chorą osobą lub np. używanie tego samego ręcznika czy wchodzenie bez klapek pod prysznic na basenie. Obecnie znanych jest ponad sto odmian wirusa brodawczaka, a medycyna wyróżnia kilka odmian klinicznych samych brodawek, m.in. zwykłe, płaskie i mozaikowe.

Rodzaje brodawek na twarzy i innych partiach ciała

Brodawki płaskie

Często nazywane są brodawkami młodocianych, ponieważ są powszechne u dzieci i młodzieży. Mogą mieć różne kolory – różowe, jasnożółte lub jasnobrązowe. Lekko wystają ponad powierzchnię skóry, mogą być gładkie lub lekko chropowate i atakują głównie podbródek, czoło, szyję i grzbiety rąk. Nie są duże – mają od 1 do 3 milimetrów i jeśli będą drapane, utworzą linię, tzw. objaw Kobnera. Brodawki płaskie mogą utrzymywać się wiele lat, ale jednocześnie mają tendencję do samoistnego ustępowania (najpierw się zaczerwieniają i pojawia się obrzęk, po czym w ciągu kilku tygodni znikają.

Brodawki łojotokowe/starcze

To łagodne zmiany naskórkowe, które są wypukłe, okrągłe, grudkowe i dobrze oddzielone od okolicznych tkanek. Taka narośl ma tendencję do rogowacenia, a na jej wierzchu pojawia się zagłębienie wypełnione łojem i zrogowaciałym naskórkiem. Brodawki łojotokowe mogą wystąpić w każdym owłosionym rejonie ciała i przybierają różne zabarwienie (mogą być w kolorze skóry, brązowe a nawet czarne) i różne rozmiary – od niewielkich zmian o średnicy kilku milimetrów po rozległe, kilkunastocentymetrowe zmiany. Ponieważ tego typu brodawki występują najczęściej u osób po 40. r. ż. często nazywane są starczymi.

Brodawki zwykłe

Wywołuje je wirus brodawczaka HPV2, przenoszony w sposób bezpośredni. Czas od zarażenia do pojawienia się brodawki wynosi nawet kilka miesięcy a sama zmiana ma postać grudki o nierównej powierzchni, o wielkości dochodzącej do kilku milimetrów. Początkowo grudka ma kolor żółto-szary, z czasem robi się ciemniejsza i wyraźnie odznacza się na tle zdrowych okolicznych tkanek. Brodawki płaskie najczęściej atakują ręce, łokcie, kolana i podeszwy stóp.

Brodawki mozaikowe

Należą do brodawek, które „ukochały” sobie stopy i to tam występują. Ich nazwa wynika z tego, że tworzą skupiska, które przypominają wyglądem mozaikę. Same w sobie są niebolesne, ale gdy jest ich naprawdę wiele, mogą utrudniać chodzenie.

Usuwanie brodawek na twarzy/ciele

Jak usunąć brodawkę? Wszystko zależy od rodzaju brodawki, jej wielkości i umiejscawiania. Każdorazowo powinien zadecydować o tym lekarz dermatolog i dobrać taką metodę, która nie pozostawi po sobie blizn – zwłaszcza, gdy usuwamy brodawki z twarzy. Najpopularniejszymi metodami usuwania brodawek skórnych są: kriochirurgia (wymrażanie), laser oraz leczenie z zastosowaniem kwasu salicylowego. W rzadszych przypadkach wymagane jest leczenie chirurgiczne. Na rynku dostępne są także różnego rodzaju preparaty pomagające uporać się z tym kłopotem (spraye, maści, leki), ale warto po nie sięgnąć tylko wtedy, gy mamy pewność, z jakim rodzajem brodawki mamy do czynienia, a zmiana jest pojedyncza. W przypadku bardziej nasilonych zmian, gdy kurzajki tworzą skupiska, to lekarz, najlepiej dermatolog, powinien mieć ostatnie słowo.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

prosaki

Prosaki na twarzy – uciążliwy problem

Prosaki (łacińskie milia), w języku angielskim bywają określane potocznie mianem „kropli mleka” lub „olejowych ziaren”, co dobrze oddaje ich wygląd […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki