WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Matka i córka

Podziękuj mamie za zmarszczki

Uważa się, że geny są odpowiedzialne w 20-30% za to, jak się starzejemy – reszta to wpływ czynników środowiskowych. Z mamy na córkę przekazywana jest m.in. skłonność do przedwczesnego pojawiania się zmarszczek – związana z uszkodzeniami mitochondriów.

Mitochondria to nasze „komórkowe elektrownie” – ta wewnątrzkomórkowa struktura dostarcza bowiem energii niezbędnej do szybkich i sprawnych procesów ochronnych i naprawczych zachodzących w każdej komórce naszego organizmu. Jej uszkodzenie – np. na skutek działania promieni UV i czynników zewnętrznych – wywołuje więc wiele reakcji związanych ze starzeniem się. W skórze gromadzi się coraz więcej wolnych rodników, a jej system ochronny i naprawczy funkcjonuje znacznie wolniej. To skutkuje pojawianiem się zmarszczek, spadkiem elastyczności, szarym kolorytem, przebarwieniami.

Wyniki badań opublikowanych w magazynie „Nature” wykazały, że DNA mitochondrialne jest dziedziczone z matki na córkę – i ma wpływ na to, w jakim tempie się starzejemy. Często mówi się, że „moja mama wcześniej miała zmarszczki, ja też”, albo pokłada się nadzieję w tym, że skoro ona przez długie lata zachowała młodą i gładką skórę – ze mną będzie podobnie. Jest w tym dużo prawdy, ale pamiętaj, że geny to tylko część czynników mających wpływ na starzenie się skóry, reszta w dużej mierze zależy od Ciebie!

A jeśli chcesz w pełni wykorzystać swój potencjał genetyczny, warto poddać się testom genetycznym, których celem jest diagnoza uwarunkowanych dziedziczeniem skłonności do starzenia się skóry, powstawania cellulitu czy nadmiernej utraty włosów – taką możliwość daje m.in. test iGenesis Detox. Dowiesz się z niego, jak przyspieszyć metabolizm organizmu, jak zwiększyć skuteczność zabiegów medycyny estetycznej, jak poprawić jędrność skóry i jak spowolnić proces powstawania zmarszczek, jak zadbać o kondycję skóry, włosów i paznokci, na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków przeciwzmarszczkowych i jakie suplementy stosować. Przykładowo – osoby z genetyczną skłonnością do przedwczesnego pojawiania się zmarszczek z uwagi na polimorfizm genu odpowiedzialnego za syntezę kolagenu, ale z jednoczesną zdolnością do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia, powinny częściej decydować się na zabiegi stymulujące produkcję kolagenu. Jeśli masz natomiast skłonność do uszkodzeń oksydacyjnych, powinnaś postawić na regenerację skóry, zabiegi i kosmetyki antyoksydacyjne, a także dietę i suplementację bogatą w przeciwutleniacze.

Dodaj komentarz

basia3 |

Akurat to mama może podziękować mi ale za brak zmarszczek. Na urodziny zabrałam ją do kliniki Efecta na zabieg wypełniania zmarszczek. Nawet nie wiecie jak była szczęśliwa. Miło było na to patrzeć. Mama w końcu odzyskała radość życia bo odmłodniała.

Podobne tematy

igenesis genodiet

BADANIA NUTRIGENETYCZNE GENODIET iGENESIS

Nutrigenetyka jest przyszłością w medycynie anti-aging. Dzięki indywidualnym testom genetycznym możemy m.in. dowiedzieć się, jakie zdolności antyoksydacyjne ma nasz organizm, […]

Rówieśniczki

Żadna kobieta nie lubi, gdy dodaje się jej lat! Osoby, które nie dbają o swoją skórę od młodych lat – […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki