
Opinie o lekach przeciwbólowych bez recepty
Leki przeciwbólowe bez recepty to często stosowane środki. W aptekach można kupić leki z różnymi substancjami czynnymi, zarówno pod postacią tabletek, jak i miękkich kapsułek oraz proszków. Jakie są opinie o lekach przeciwbólowych bez recepty, jak je stosować i jaką substancję czynną wybrać?
Opinie o lekach przeciwbólowych bez recepty
Leki przeciwbólowe w większości przypadków są dostępne bez recepty. W praktyce więc każda osoba może kupić dowolną ilość leków przeciwbólowych. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma dopasowanie rodzaju leku do dolegliwości, a także poziomu natężenia bólu. Szczególnie ważne jest stosowanie środków przeciwbólowych zgodnie ze wskazaniami producenta i zaleceniami lekarza (jeśli takich udzielił).
Warto także sprawdzać opinie na temat leków przeciwbólowych. Chodzi tutaj zarówno o profesjonalne stanowisko medyczne, jak i ocenę poszczególnych użytkowników. Wystarczy tylko sprawdzić w Internecie konkretną nazwę leku i wpisać w wyszukiwarkę frazę: lek przeciwbólowy – opinie. Zwykle na tej podstawie można już zapoznać się z informacjami użytkowników i lekarzy na temat danego produktu. Oczywiście opinie te zależą od substancji czynnej leku, formy podania, czasu stosowania i dolegliwości. Statystyki wskazują na to, że Polacy biorą leki przeciwbólowe średnio 7 razy w miesiącu, najczęściej z powodu bólu głowy. Jeśli jakiś rodzaj bólu pojawia się często, warto umówić się na wizytę do lekarza.
Jaką substancję czynną wybrać?
W kontekście opinii na temat leków przeciwbólowych szczególne znaczenie ma wybór środka z odpowiednią substancją czynną. W najpopularniejszych lekach można znaleźć następujące substancje czynne:
- paracetamol – najsłabsza substancja, która ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki z tym składnikiem dobrze sprawdzają się w czasie przeziębień, bólów miesiączkowych i bólów głowy. Leki z paracetamolem można podawać zwykle nawet dzieciom i kobietom w ciąży, ponieważ środki te niosą niewiele skutków ubocznych i są dobrze tolerowane przez organizm;
- ibuprofen – dosyć silna substancja, której maksymalna dzienna dawka wynosi 1200 mg. Leki z ibuprofenem mają działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Niestety ta substancja może powodować problemy żołądkowe, dlatego bardzo ważne jest nieprzekraczanie dziennej dawki;
- kwas acetylosalicylowy to środek nie tylko przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny, ale także przeciwzakrzepowy. To ostatnie działanie występuje jednak tylko przy długotrwałym stosowaniu.
Można także znaleźć leki przeciwbólowe z innymi substancjami czynnymi.
Jak stosować bezpiecznie leki przeciwbólowe bez recepty?
Warto pamiętać o tym, aby stosować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Szczególne znaczenie ma dbanie o to, aby nie przekraczać dziennej dawki, a także, aby zażywać kolejną tabletkę w znacznym odstępie od poprzedniej (zwykle wynosi on 6–8 godzin, w zależności od rodzaju leku). Bardzo ważne jest także zwrócenie uwagi na interakcje leków z alkoholem i produktami spożywczymi. Leki przeciwbólowe należy popijać wodą. W czasie terapii nie można spożywać alkoholu. W ten sposób można zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, a także uniknąć skutków ubocznych.
Artykuł partnera