WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Badania profilaktyczne – dlaczego warto je wykonywać?

Jedną z najważniejszych wartości w życiu człowieka jest zdrowie. Aby zadbać o nie w odpowiedni sposób, należy systematycznie się badać. Sprawdź, jakie badania warto wykonywać regularnie!

Badania profilaktyczne są dla wielu osób nieprzyjemnym obowiązkiem. Należy jednak pamiętać, że ich systematyczne wykonywanie umożliwia wykrycie różnych chorób – nawet na bardzo wczesnym etapie. Podpowiadamy, jakie badania warto zrobić, aby móc na bieżąco monitorować swój stan zdrowia.

Dlaczego warto systematycznie się badać?

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych jest bardzo ważne. Pozwala wykryć wiele chorób nawet na wczesnym etapie, co umożliwia szybkie wdrożenie skutecznego leczenia. Istnieje grupa podstawowych badań, które powinniśmy wykonywać systematycznie, niezależnie od naszego stanu zdrowia.

Jakie badania krwi warto wykonywać profilaktycznie?

Badania podstawowe krwi należy przeprowadzać regularnie, bez względu na stan zdrowia. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonywać następujące badania przesiewowe:

  • Morfologia krwi – jest podstawowym badaniem laboratoryjnym, które polega na ocenie ilościowej i jakościowej elementów morfotycznych krwi (erytrocytów, leukocytów, trombocytów). Morfologia pozwala wykryć m.in. niedokrwistość, zakażenia, stany zapalne w organizmie czy nowotwory.
  • OB – badanie, które pozwala sprawdzić, czy w organizmie toczy się stan zapalny. Ocenia szybkość opadania erytrocytów w osoczu krwi w ciągu godziny.
  • Lipidogram – jest badaniem, które określa poziom cholesterolu we krwi. Badanie jest bardzo ważne m.in. w kontekście oceny ryzyka wystąpienia miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych.
  • Glukoza – jest to podstawowe badanie przeprowadzane w celu rozpoznawania i monitorowania leczenia cukrzycy.

W laboratoriach diagnostycznych są dostępne wygodne pakiety podstawowych badań przesiewowych. Warto z nich skorzystać, aby w prosty sposób zorientować się, w jakiej kondycji jest nasz organizm. Świetną propozycją jest np. e-pakiet MAXIMUM, dostępny w sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka – https://diag.pl/sklep/pakiety/e-pakiet-dla-kazdego-maksimum/.

Dlaczego warto regularnie wykonywać badania moczu i badania kału?

Obok regularnych badań krwi, warto systematycznie wykonywać badania moczu i badania kału. Badanie ogólne moczu może pomóc w rozpoznaniu chorób nerek i dróg moczowych, ale nie tylko. Dzięki temu prostemu badaniu możemy również wykryć m.in. cukrzycę, schorzenia wątroby i choroby krwi. Z kolei badanie kału ma na celu ujawnienie kondycji naszego przewodu pokarmowego. Umożliwia wykrycie m.in. chorób pasożytniczych, infekcji bakteryjnych, wrzodów żołądka, chorób trzustki i chorób nowotworowych jelita grubego.

Gdzie zrobić badania profilaktyczne?

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu badań profilaktycznych, trzeba dokonać wyboru odpowiedniego laboratorium. Warto wiedzieć, że wybrana placówka powinna być wpisana na listę Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, która jest dostępna na stronie KIDL (Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych). Należy również zwrócić uwagę na listę badań dostępnych w danym miejscu. W Laboratorium Medycznym Diagnostyka można liczyć na największy wybór badań laboratoryjnych. Znajdziesz tam m.in. różne rodzaje testów w kierunku COVID-19 – https://diag.pl/pacjent/koronawirus/.

Aby na bieżąco śledzić stan zdrowia naszego organizmu, warto regularnie wykonywać podstawowe badania profilaktyczne. Ich wyniki mogą pomóc w wykryciu wielu chorób – nawet we wczesnej fazie. Dzięki temu w razie potrzeby możliwe będzie szybkie podjęcie odpowiedniej terapii.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki