WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Krzywy zgryz może powodować - aparat na zęby

Zgryz a… worki pod oczami!

Krzywy zgryz może powodować… worki pod oczami. U prawie 80% pacjentów konsekwencją nieleczonej wady zgryzu są podkrążone oczy, które powodują, że wyglądamy starzej. Wtedy pomoże tylko ortodonta.

Spektakularną poprawę jakości skóry pod oczami u swoich pacjentów leczonych ortodontycznie obserwuje od lat dr Iwona Gnach-Olejniczak.

– Aż u 80% pacjentów podkrążone oczy są objawem wady zgryzu – mówi stomatolog z kliniki Unident Union Dental Spa z Wrocławia, która specjalizuje się w Dental Face Liftingu, czyli poprawie rysów twarzy poprzez leczenie stomatologiczne. – Zdecydowana większość pacjentów ortodontycznych pod naszą szerokością geograficzną ma zbyt wąskie szczęki. Konsekwencją tej wady jest wąskie, wysoko wysklepione podniebienie, które w nawiązaniu do gotyckich katedr nazywa się gotyckim.

Wysokie podniebienie zaburza pracę naczyń limfatycznych i krwionośnych wokół oczu. Dochodzi do zastojów, gromadzenia toksyn, które nie mogą znaleźć ujścia do naczyń chłonnych. – Skóra jest przez to niedotleniona, ciemniejsza i bardziej podatna na zmarszczki. Powstają specyficzne obrzęki dolnej powieki, nazywane workami – wyjaśnia dr Gnach-Olejniczak.
Leczenie ortodontyczne polega na założeniu takiego aparatu, który rozszerzy łuki zębowe i spowoduje, że zęby, dotychczas stłoczone z powodu zbyt wąskiej szczęki, ustawią się prawidłowo. – Rozszerzając łuk, spowodujemy także, że sklepienie podniebienia obniży się i uwolni miejsce dla prawidłowej pracy naczyń limfatycznych i krwionośnych w okolicy oczu – mówi stomatolog. – To dlatego po zdjęciu aparatu, gdy porównujemy efekt ze zdjęciami sprzed kuracji, widzimy nie tylko metamorfozę uśmiechu, ale i wyraźne rozjaśnienie skóry w okolicach oczu bez obrzęków i worków – dodaje.

Czy to oznacza, że wystarczy założyć aparat, aby pozbyć się worków pod oczami? Oczywiście nie zawsze, bo skóra w tym miejscu sygnalizuje także wiele innych kłopotów medycznych (m.in. choroby nerek, wątroby, tarczycy). Zawsze warto wykonać badania analityczne: ogólną analizę moczu, morfologię, EKG, TSH, i zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zwłaszcza jeśli masz proste zęby i stale podkrążone oczy. Ale przy wadzie zgryzu poważnie pomyśl o konsultacji ortodontycznej. – To zaskakujące, że tak wielu pacjentów ortodontycznych ma obrzęki pod oczami i pozbywa się problemu wraz z wyleczeniem wady – mówi dr Gnach-Olejniczak.

Dr Iwona Gnach-Olejniczak

Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 24-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykuje implantologię i ortodoncję. Jako jedna z pierwszych lekarzy w Polsce zdobyła akredytację implantologiczną Europejskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej oraz Ministerstwa Zdrowia, uznawane za najwyższe wyróżnienie wśród implantologów. Założycielka wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa, w której stosuje zaawansowane techniki medyczne. Zwolenniczka interdyscyplinarnego leczenia, oferująca autorskie formy terapii, łączące stomatologię zachowawczą z implantologią, ortodoncją, stomatologią estetyczną i medycyną estetyczną. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu®. Stomatolog gwiazd.

 

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Aparat ortodontyczny

Trendy aparat ortodontyczny

Jeszcze kilka lat temu wzbraniano się przed noszeniem aparatów ortodontycznych, dzisiaj są tak popularne, że niektórzy … konstruują fałszywe ! […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki