WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Anna Urbanska fot. UNIDENT UNION Dental Spa_male

Jak powinien wyglądać uśmiech idealny?

Harmonijny, czyli jaki dokładnie powinien być piękny uśmiech? Dentyści mówią, że wcale nie tworzą go tylko perfekcyjne, białe zęby. Dlatego zwracają uwagę na dziąsła i usta.

Dziąsła jak girlandy

Nawet najpiękniejsze zęby nie zrobią wrażenia, jeśli będą otoczone chorymi dziąsłami. Te zdrowe powinny mieć kształt girlandy i koralowo-różową barwę. Dziąsła osób młodych szczelnie wypełniają przestrzenie między zębami. Trójkątne brodawki międzyzębowe tworzą falisty kształt, porównywany właśnie do girlandy. To synonim pięknych i zdrowych dziąseł.

Jednak z wiekiem, ale też na skutek braku higieny, dochodzi do zaniku brodawek międzyzębowych. Odsłaniają się puste przestrzenie u nasady zębów, co jest nie tylko brzydkie, ale i groźne dla zdrowia. W tych miejscach odkłada się kamień, a zęby robią się nadwrażliwe i podatne na choroby.

– Dlatego tak mocno zachęcamy pacjentów do usuwania kamienia. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca 2 zabiegi w roku. Wykonuje się je nieinwazyjnie, bo za pomocą ultradźwięków – mówi Iwona Gnach-Olejniczak (UNIDENT UNION Dental Spa, Wrocław).

Gummy smile

Dziąsła mogą być zdrowe i zadbane, a mimo to wywoływać kompleksy. Powiedzenie „co za dużo to niezdrowo” sprawdza się w przypadku tzw. gummy smile. Szacuje się, że uśmiech dziąsłowy prezentuje ok. 12% społeczeństwa. Stomatologiczny wzorzec z Sèvres to odsłanianie zębów w całości w pełnym uśmiechu wraz z niewielką ilością dziąsła. Przy wysokim układzie warg – uznawanym także za estetyczny – pacjent  pokazuje co najwyżej 4-5 mm dziąseł. Większa ekspozycja to właśnie uśmiech dziąsłowy, czyli gummy smile.

– Minimalizujemy go między innymi za pomocą ortodoncji. Pacjenci decydują się na tę metodę, bo jest nieinwazyjna, choć nie tak spektakularna. Zabiegi chirurgiczne przynoszą duże zmiany, ale są poważną ingerencją i mało który pacjent jest na tyle zdeterminowany, by po nie sięgać – mówi dr Gnach-Olejniczak.

Powiedz mmm…

Gdy dentysta bierze na warsztat uśmiech, dokładnie przygląda się wargom. Ważne jest nie tylko to, czy są wydatne i symetryczne, ale także jak zachowują się w ruchu. – Dlatego analizuję układ zębów i warg w trakcie mowy – podkreśla stomatolog. Najpierw pacjent proszony jest o kilkakrotne wypowiedzenie głoski „m”. W przerwach występuje idealne, spoczynkowe położenie warg z rozwarciem ust. Wtedy dentysta sprawdza, czy pacjent pokazuje optymalne 1-3 mm brzegów siecznych jedynek. Z kolei gdy pacjent wymawia głoskę „i” lekarz obserwuje brzegi sieczne. W tym położeniu zęby górne powinny wypełniać połowę przestrzeni między dolną a górną wargą, a sama linia brzegów siecznych – układać się w tzw. skrzydła mewy (gull shape). To cecha zębów młodych. Mówiąc najprościej, skrzydła mewy tworzą krótsze od jedynek dwójki, idealnie gdy są krótsze o 0,5-1 mm. Ich kształt można łatwo modelować za pomocą konturowania zębów. Przy dużych zaburzeniach trzeba sięgnąć jednak po leczenie ortodontyczne lub licówki.

Smutny uśmiech

Jak wygląda smutny uśmiech? Dla stomatologa to sytuacja, gdy kąciki ust wędrują do góry, ale linia między zębami górnymi i dolnymi opada w dół. Smutnego uśmiechu można się pozbyć za sprawą ortodoncji.

– Ze względu na odwrócenie linii uśmiechu aparaty zakładają chętnie pacjenci ok. 30-40 roku życia – wyjaśnia. – Odwracając linię uśmiechu zębów, uzyskujemy wyraźne odmłodzenie oraz zmianę wizerunku na bardziej pogodny.

Środek uśmiechu

Dla harmonii uśmiechu bardzo ważna jest też linia środkowa zębów. Wyznacza ją pionowa linia między górnymi jedynkami. Powinna się ona pokrywać ze środkiem twarzy, a dokładnie z rynienką wargi górnej. U ponad 70%  pacjentów linie środkowe dolnych i górnych zębów nie pokrywają się. Rozbieżności te nie mają większego znaczenia. Najważniejsza jest symetria między osią całej twarzy a układem zębów górnych, które najczęściej pokazujemy w trakcie mowy lub w uśmiechu. Zaburzenia linii między jedynkami leczy się ortodontycznie, gdy są efektem stłoczeń. Jeżeli są anomalią wynikającą z niedorozwoju pojedynczych zębów, stosuje się licówki lub bonding.

Boczne korytarze

Uśmiech szpecić mogą także boczne korytarze. Powstają, gdy w bocznych odcinkach uśmiechu nie widać zębów przedtrzonowych, lecz czarne, puste przestrzenie. Z tym także radzi sobie nowoczesna stomatologia.– Boczne korytarze to efekt zbyt wąskich łuków zębowych, wystarczy je rozbudować ortodontycznie, by wypełnić uśmiech bielą zębów – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak. Taka trwała rozbudowa z użyciem aparatów samoligaturujących zajmuje kilkanaście miesięcy. Uśmiech wychodzi wtedy z cienia.

Płeć w zębach zapisana

Nie tylko talia i biust są atrybutem kobiecości. Różnicę między płciami widać także w kształcie zębów. Męskie mają mocno zarysowane krawędzie. Cechy, kojarzone z siłą i muskulaturą, oddają na przykład kwadratowe i tępe kły. Gdy kły są dłuższe od zębów przednich, męska twarz nabiera cech agresywnych. Z kolei zęby kobiece są z natury delikatne, zaokrąglone, o miękkich kształtach. Mają przezierne krawędzie sieczne i inne proporcje między szerokością a długością. Uśmiech pełen seksapilu gwarantują dłuższe jedynki, szczególnie gdy są delikatnie obrócone, jak skrzydła motyla (tzw. motylkowe ustawienie). Nie oznacza to, że zalecam sztuczne zmienianie położenia zębów – zastrzega stomatolog. – Tę cechę można wziąć pod uwagę przy projektowaniu kobiecych licówek. A prosty efekt dodania kobiecości gwarantuje konturowanie zębów, w tym wygładzenie mocnych krawędzi.

Odmładzanie uśmiechu

Stomatolodzy mówią wprost, wystarczy wydłużyć siekacze, by odmłodzić uśmiech. 20-latek z lekko otwartymi ustami pokazuje ok. 3,5 mm siekaczy górnych. Z wiekiem zmienia się napięcie mięśniowe, w efekcie osoby starsze pokazują w półuśmiechu raczej zęby dolne, zamiast górnych. Zatrzymanie tego procesu to domena stomatologicznego odmładzania. W zębach zapisanych jest zresztą wiele atrybutów młodości. Młode zęby są kwadratowe lub okrągłe, podczas gdy starsze przybierają kształt trójkąta. Młode szkliwo jest twarde, połyskujące, niebiesko-szare w odcieniu. U osób starszych odcień szkliwa zmienia się na pomarańczowy, jego warstwa jest coraz cieńsza, przez co zęby nie są już tak błyszczące i jasne.

– W terapiach anti-aging z pomocą przychodzi gabinetowe wybielanie zębów, mikroabrazja i polerowanie szkliwa, a także zakładanie licówek – wylicza ekspert UNIDENT UNION Dental Spa.

Zwłaszcza te ostatnie gwarantują spektakularny powrót do młodości, idealnie kopiują bowiem kolor, przezierność i strukturę zębów młodych. A ponieważ są coraz trwalsze, pozwalają cieszyć się młodym uśmiechem nawet 8-10 lat.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Wybielanie zębów

Slow whitening – wolno, ale solidnie

Kiedy nachodzi nas chęć zmienienia czegoś w swoim wyglądzie, pragniemy szybkich i spektakularnych efektów. Dotyczy to na przykład wybielania zębów […]

Kobieta z aparatem ortodontycznym

Leczenie ortodontyczne po 40 ?

Czy zęby prostować mogą tylko dzieci i młodzież? A co z osobami po czterdziestce? Czy w tym wieku wypada ozdabiać […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki