PODZIEL SIĘ
oczyszczanie skóry
Oczyszczanie skóry to klucz do sukcesu posiadania pięknej cery, bez niedoskonałości, nadmiaru sebum czy przesuszenia. Codzienne prawidłowe oczyszczanie skóry rano i wieczorem usuwa martwe komórki naskórka, nadmiar sebum, zanieczyszczenia w postaci kurzu, a także makijaż. Dobrze oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie składników aktywnych zawartych w kolejnych produktach pielęgnacyjnych.
Karolina Gałajda
Karolina Gałajda, mgr kosmetologii

Jak prawidłowo oczyszczać skórę w domu i w gabinecie? Wyjaśnia nasz ekspert, Karolina Gałajda, mgr kosmetologii, kierownik działu szkoleń i sprzedaży Cosmed24 (www.cosmed24.pl)

Oczyszczanie skóry
w domu

Wieczorne oczyszczanie skóry to najważniejszy element jej prawidłowej pielęgnacji. Niezależnie od tego, czy stosujemy makijaż, czy nie, każdego wieczoru powinniśmy dokładnie umyć naszą skórę.
Wieczorne oczyszczanie powinno składać się z minimum 3 kroków: 
  • Usunięcie makijażu – w tym celu najlepiej zastosować preparat stricte do tego przeznaczony. Świetnie sprawdza się tu dwufazowe płyny do demakijażu oczu, płyny micelarne, mleczka lub śmietanki. Najczęstszym błędem u osób z cerą problematyczną/trądzikową jest wykonywanie demakijażu za pomocą żelu antybakteryjnego. Nawet jeżeli jesteś posiadaczką takiej cery makijaż powinnaś zmywać za pomocą preparatów, które są do tego przeznaczone np. płynu micelarnego.
  • Drugim etapem oczyszczania jest zastosowanie żelu oczyszczającego dobranego pod kątem problemów skórnych. Mogą być to żele o właściwościach antybakteryjnych i regulujących wydzielanie sebum, np. z kwasem salicylowym, żel z witaminą C i arbutyną o właściwościach rozjaśniających, z kwasem glikolowym dla skór dojrzałych lub kwasem hialuronowym dla skór z tendencją do przesuszania. W tym etapie dobrze jest stosować preparaty z dodatkiem alfa/beta hydroksykwasów w niskich stężeniach lub enzymów, które delikatnie będą złuszczać obumarłe komórki warstwy rogowej naskórka.
  • Trzeci etap, czyli tonizacja, która przywraca odpowiednie pH skóry i działa odświeżająco. Tonik możemy aplikować za pomocą wacika lub rozpylać go w postaci mgiełki.
Tak oczyszczona skóra jest gotowa na przyjęcie składników aktywnych zawartych w serum i kremie pielęgnacyjnym. Pamiętajmy też, że oczyszczanie nie powinno ograniczać się tylko do twarzy. Nie zapominajmy o szyi i dekolcie, które są ważnym, choć często pomijanym, elementem w pielęgnacji skóry.
Poranne oczyszczanie twarzy to również ważny element pielęgnacji, o którym często wielu z nas zapomina. W nocy, gdy śpimy, nasza skóra produkuje sebum oraz gromadzą się na niej zanieczyszczenia z pościeli, dlatego każdego poranka powinniśmy ją dokładnie oczyścić. Możemy to zrobić za pomocą płynu micelarnego lub delikatnego żelu oczyszczającego. Jeżeli mamy skórę problematyczną, możemy rano użyć specjalnie przypisanego dla niej preparatu.

Oczyszczanie skóry w gabinecie

Codzienne oczyszczanie skóry w warunkach domowych to tylko jeden krok na drodze do sukcesu pięknej świetlistej cery. W pielęgnacji skóry bardzo ważne jest jej prawidłowe oczyszczanie w gabinecie kosmetologicznym. Nie mam tu na myśli pradawnego oczyszczania skóry z zastosowaniem wapozonu i „wyciskania” zmian skórnych, czyli tzw. oczyszczania manualnego. Technika ta niewiele ma wspólnego z prawidłowym oczyszczaniem skóry, a wręcz przeciwnie bardzo często pogarsza jej stan i wygląd. Dzięki rozwojowi kosmetologii możemy oczyszczać naszą skórę za pomocą różnego rodzaju urządzeń przeznaczonych do mechanicznego oczyszczania i złuszczania warstwy rogowej naskórka. Do najpopularniejszych i bazowych urządzeń oczyszczająco – złuszczających należą mikrodermabrazja i peeling kawitacyjny. 

Mikrodermabrazja

To zabieg polegający na kontrolowanym ścieraniu rogowej warstwy naskórka za pomocą specjalnych głowic lub substancji ściernych. Wyróżniamu trzy rodzaje mikrodermabrazji:
  • Mikrodemabrazja diamentowa – polega na ścieraniu warstwy rogowej naskórka przy użyciu głowic diamentowych o różnym stopniu ścieralności.
  • Mikrodermabrazja korundowa – w tym rodzaju mikrodermabrazji stosuje się mikronizowane kryształy tlenku glinu wyrzucane z głowicy pod ciśnieniem.
Mikrodermabrazja diamentowa i korundowa przeznaczone są dla skór grubych, tłustych z rozszerzonymi porami.
  • Oksybrazja – to stosunkowo nowy rodzaj mikrodermabrazji. Zabieg polega na złuszczaniu warstwy rogowej naskórka za pomocą soli fizjologicznej pod ciśnieniem. Oksybrazja to delikatniejsza forma złuszczania w porównaniu do mikrodermabrazji diamentowej czy korundowej. Sprawdzi się ona u osób ze skóra cienką i wrażliwą, a nawet naczyniową.

Peeling kawitacyjny

To zabieg wykorzystujący ultradźwięki, które w środowisku wodnym wywołują zjawisko kawitacji. Polega ono na wytworzeniu w cieczy pęcherzyków z gazem, które pękając prowadzą do odrywania się martwych komórek naskórka. Peeling kawitacyjny oczyszcza skórę ze zrogowaciałych komórek naskórka, łoju czy resztek makijażu. Sprawdza się świetnie zarówno dla skór tłustych, problematycznych, jak i wrażliwych. Może być wykonywany jako samodzielny zabieg lub jako wstęp do innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Peeling węglowy

Rynek kosmetyczny charakteryzuje się dynamicznym rozwojem. Co chwila pojawiają się nowe sprzęty i nowe zabiegi. Tak samo w kwestii oczyszczania skóry. Od niedawna nowością na rynku są zabiegi oczyszczające bazujące na peelingu węglowym i wodnym oczyszczaniu, takie jak laserowy peeling węglowy czy Aqua peel.
laser do peelingu węglowegoW przypadku skór tłustych, trądzikowych i problematycznych jako zabieg oczyszczający świetnie sprawdzi się laserowy peeling węglowy. Jest to nowość na rynku kosmetycznym. Procedura zabiegowa polega na nałożeniu na skórę specjalnej zawiesiny węgla, a następnie usuwaniu jej z powierzchni skóry za pomocą lasera Nd:Yag typu Q-switch. W trakcie zabiegu drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności, zagłębienia oraz pory i absorbują energię światła laserowego, czego efektem jest oczyszczenie skóry, zwężenie porów, zmniejszenie stanów zapalnych, regulacja wydzielania łoju oraz ujednolicenie kolorytu skóry. Procedura jest bezinwazyjna i świetnie sprawdza się w terapii skór trądzikowych.

Aqua Peel

Aqua Peel to zaawansowana technika pielęgnacji skóry nazywana uwodnionym systemem peelingującym lub hydrapeelingiem próżniowym. Zabieg przeprowadzany jest przy użyciu urządzenia wyposażonego w specjalną głowicę zabiegową zakończoną spiralną końcówką, która jednocześnie zasysa zanieczyszczenia ze skóry oraz wtłacza w nią substancje aktywne znajdujące się w serum zabiegowym. Aqua Peel to metoda nieinwazyjnego oczyszczania skóry przeznaczona dla każdego rodzaju cery, nawet bardzo wrażliwej. Działa oczyszczająco, nawilżająco i kojąco, reguluje wydzielanie łoju oraz znacząco wpływa na poprawę kolorytu skóry. Dzięki jednoczesnemu wtłaczaniu substancji aktywnych skóra po zabiegu jest odżywiona, pełna blasku i czyszczona.
Pamiętajmy, że oczyszczanie to ważny element pielęgnacji. Bardzo ważne jest codzienne oczyszczanie skóry rano i wieczorem oraz systematyczne wizyty w gabinecie kosmetologicznym. Jeżeli do końca nie jesteś pewna, czy stosowane przez ciebie preparaty oczyszczające są dobre dla twojej skóry, zawsze możesz umówić się na wizytę do kosmetologa, który przeprowadzi profesjonalną diagnozę twojej cery i dobierze odpowiednie preparaty. Pamiętaj, że tylko systematyczność i wypracowanie prawidłowych nawyków pielęgnacyjnych przyniosą oczekiwany rezultat w postaci pięknej i zadbanej cery.