WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

lipoliza

Co się dzieje z „rozpuszczonym” tłuszczykiem?

Na rynku jest wiele technologii pozwalających skutecznie redukować nadmiar tłuszczyku w wybranej partii ciała. Zastanawiasz się, co się potem dzieje z „rozpuszczonymi” komórkami? Boisz się, że twoja wątroba nie poradzi sobie z ich metabolizowaniem? Wyjaśniamy!

Urządzenia typu Exilis, CoolTech, Vanquish czy Alma Accent V Shape działają bezpośrednio na komórki tłuszczowe – wykorzystuje się do nich różne energie, np. ultradźwięki, falę akustyczną, fale radiowe itp. Polegają na miejscowej lipolizie, czyli doprowadzeniu do uszkodzenia, a następnie usunięcia komórek tłuszczowych. Proces lipolizy może też być zainicjowany przez iniekcyjne podanie koktajli o takim działaniu (np. Aqyalyx, Lipodren). Co się potem dzieje z uszkodzonymi komórkami tłuszczowymi?

Dochodzi do ich apoptozy, a więc „śmierci”. Potem organizm stara się je w naturalny sposób uprzątnąć z organizmu. Ich zawartość jest wchłaniana przez naczynia żylne i limfatyczne i tą drogą usuwana z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych, a opróżnione błony są „zjadane” przez komórki żerne, tzw. makrofagi.

To wszystko wymaga czasu, dlatego efekty tego typu zabiegów zobaczysz po ok. 2-3 miesiącach – proces ten wspomaga picie dużych ilości wody. Co ważne, nie powinno się jednorazowo obciążać organizmu niszczeniem zbyt dużej ilości komórek tłuszczowych, tak aby nasz największy układ metaboliczny, czyli wątroba, poradził sobie bez komplikacji z ich usunięciem. Większość zabiegów można też powtarzać w razie konieczności dopiero po kilku miesiącach.

Pamiętaj też, że liczba komórek tłuszczowych jest u dorosłej osoby stała – gdy się ich pozbędziesz, nie namnożą się ponownie, ponieważ proces ich tworzenia kończy się w dzieciństwie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz przytyć – możesz, komórki powiększają wtedy po prostu swoją objętość, nawet kilkaset razy.

Zabiegi lipolizy – niezależnie od zastosowanej metody – są doskonałą metodą modelowania ciała, np. partii opornych na działanie ćwiczeń i diety, nie pomogą jednak typowym grubasom, nie jest to metoda na odchudzanie! To ważne, aby mieć realne oczekiwania względem tego typu zabiegów.

 

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Łabędzia szyja

Jesień i zima to idealny czas, aby zająć się pielęgnacją szyi. Otulając ją szalem czy golfem, ukryjemy chwilowe podrażnienia, za […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki