WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

lipoliza – kształty kobiecej sylwetki

Lipoliza – wszystko, co warto wiedzieć o tym zabiegu

Lipoliza to zabieg „rozpuszczania” komórek tłuszczowych, który pozwala skutecznie pozbyć się nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, ud, pośladków, kolan, ramion, a nawet podbródka. Na czym dokładnie polega? Jakie są rodzaje lipolizy? Jakich efektów możesz się spodziewać? Podpowiadamy!

• Lipoliza to jeden z najbardziej skutecznych zabiegów modelujących ciało.
• Prowadzi do zniszczenia błon komórek tłuszczowych i „uwolnienia” ich zawartości, która następnie jest usuwana z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych.
• Skutkuje to zmniejszeniem obwodów w obszarze poddawanym zabiegowi.
• Jest kilka metod lipolizy – najbardziej popularna jest lipoliza iniekcyjna, ale coraz powszechniej stosuje się też kriolipolizę, lipolizę laserową oraz lipolizę ultradźwiękową.
• Na efekty zabiegu trzeba poczekać ok. 4-8 tygodni. Wtedy można je ocenić i ewentualnie powtórzyć lipolizę.

Lipoliza – na czym polega zabieg?

Lipoliza to zabieg prowadzący do pozbycia się nadmiaru tkanki tłuszczowej bez interwencji chirurgicznej. Wywołuje on i przyspiesza naturalny proces lipolizy, a więc rozkładu trójglicerydów w tkance tłuszczowej. Prowadzi to do powstania kwasów tłuszczowych i glicerolu, które są następnie uwalniane do krwiobiegu i usuwane z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych. Dzieje się tak pod wpływem działania lasera (lipoliza laserowa), podanych substancji (lipoliza iniekcyjna) czy niskiej temperatury (kriolipoliza). Efektem jest zmniejszenie obwodów w danym obszarze – pełen rezultat widać po upływie ok. 1-2 miesięcy, bo tyle czasu potrzeba, aby organizm pozbył się „rozpuszczonej” w czasie zabiegu tkanki tłuszczowej. Aby lepiej zrozumieć ten proces, warto wiedzieć, z czego zbudowana jest podskórna tkanka tłuszczowa i jakie procesy reguluje.

budowa skóry – lipoliza – wirtualna klinika
Przekrój przez warstwy skóry

Tkanka tłuszczowa – jaką funkcję pełni w organizmie?

Tkanka tłuszczowa jest nam bardzo potrzebna – nie tylko jest miejscem magazynowania energii i pełni funkcję izolacyjną oraz amortyzacyjną, ale również bierze udział w wielu ważnych procesach regulujących pracę całego organizmu. Adipocyty, czyli komórki tłuszczowe, wydzielają m.in. hormony, peptydy i cytokiny wpływające na procesy immunologiczne. W momencie zwiększonego zapotrzebowania energetycznego organizmu (np. wysiłku fizycznego) uruchamia się proces spalania tłuszczu.

Prawidłowy odsetek tłuszczu wynosi 12-20% u mężczyzn i 20-30% u kobiet. Za wartość krytyczną przyjmuje się 25% u mężczyzn i 33% u kobiet. Większość tłuszczu znajduje się w tkance podskórnej, natomiast tłuszcz znajdujący się między narządami to tzw. tłuszcz trzewny (brzuszny, wisceralny), którego nadmiar odpowiada za tzw. otyłość brzuszną i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób. Tkanka tłuszczowa może się rozrastać na dwa sposoby prowadząc do zwiększenia masy i obwodów:

  • hipotrofia – czyli poprzez zwiększenie rozmiaru adipocytów,
  • hiperplazja – poprzez zwiększenie liczby adipocytów.

Człowiek rodzi się z ok. 30 mln adipocytów. Tuż po urodzeniu tkanka tłuszczowa stanowi ok. 13% masy ciała, a pod koniec 9. miesiąca życia – ok. 25-28%. We wczesnym okresie dojrzewania masa tkanki tłuszczowej zwiększa się w wyniku powiększania objętości adipocytów, natomiast w okresie dojrzewania – zwiększania liczby komórek tłuszczowych. Dlatego tak groźne jest przekarmianie dzieci – zwiększa to ilość adipocytów, które z wiekiem i w wyniku złej diety będą się powiększać, co podwyższa ryzyko wystąpienia nadwagi czy otyłości.

Wyróżnia się trzy rodzaje adipocytów (komórek tłuszczowych):

  • adipocyty białe, budujące tzw. białą/żółtą tkankę tłuszczową (WAT, white adipose tissue) – ich rolą jest magazynowanie trójglicerydów podczas zwiększonej dostawy energii i korzystanie z nich podczas okresów zwiększonego wydatku energetycznego,
  • adipocyty brunatne (brązowe), budujące brunatną tkankę tłuszczową (BAT, brown adipose tissue) – ich rolą jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i wytwarzanie ciepła,
  • adipocyty różowe – powstają z podskórnej tkanki tłuszczowej u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, ich rolą jest wytwarzanie mleka.
komórki tłuszczowe
Komórki tłuszczowe białe (żółta tkanka tłuszczowa)

Jak zbudowane są komórki tłuszczowe tzw. tkanki białej/żółtej?

Rolą białych adipocytów jest przede wszystkim kumulowanie energii w postaci kropli tłuszczu, wypełniającej wnętrze komórki. Aby móc pełnić taką funkcję, adipocyty są zdolne zmieniać średnicę prawie 20-krotnie. Tłuszcz tworzy 60-85% masy tkanki tłuszczowej, 90-99% to triglicerydy (TAG), reszta to kwasy tłuszczowe, diglicerydy, monoglicerydy, cholesterol, fosfolipidy. Pozostałe składniki to woda (5-30%) i białka (2-3%). Tkanka tłuszczowa jest niezwykle plastyczna – może zmieniać swój rozmiar i skład w zależności od diety i składu energetycznego organizmu. Gdy tyjemy, a więc gdy dochodzi do nadmiernego dostarczania energii, może rosnąć zarówno ilość, jak i wielkość komórek tłuszczowych. Większość energii magazynowanej w tłuszczu pochodzi z pożywienia.

Aż 95% tłuszczu zgromadzone jest w tkance podskórnej (czyli właśnie tam, gdzie działamy zabiegiem lipolizy) i przechowywane w postaci trójglicerydów. Metabolizm tkanki tłuszczowej jest zależny od umiejscowienia anatomicznego, czynników hormonalnych, diety, stresu i wysiłku fizycznego. Zachodzą w niej dwa główne procesy:

  • lipogeneza i magazynowanie trójglicerydów, głównie pod wpływem zwiększonej podaży pokarmu – w okresie dodatniego bilansu energetycznego komórki tłuszczowe gromadzą wolne kwasy tłuszczowe pod postacią trójglicerydów, chroniąc przed ich nadmiarem inne tkanki;
  • lipoliza to proces odwrotny do lipogenezy, oznaczający rozpad trójglicerydów do kwasów tłuszczowych i glicerolu – proces ten jest uruchamiany w fazie głodzenia oraz w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na energię (np. podczas wysiłku fizycznego, zimna). Tkanka tłuszczowa uwalnia wtedy kwasy tłuszczowe, które po opuszczeniu adipocytu krążą we krwi jako wolne kwasy tłuszczowe i są wychwytywane przez inne tkanki oraz wykorzystywane przez nie jako źródło energii. Glicerol jest transportowany wraz z surowicą do wątroby, gdzie jest wchłaniany. Natomiast pozostałości komórkowe są pochłaniane przez makrofagi (tzw. komórki żerne), a następnie poprzez układ limfatyczny transportowane do wątroby i tam metabolizowane.

Celem zabiegów lipolizy jest właśnie uruchomienie tych procesów i pobudzenie aktywności metabolicznej komórek tłuszczowych w wybranych obszarach – u kobiet to przede wszystkim brzuch, pośladki, biodra, ale też ramiona i podbródek. Podczas zabiegu dochodzi do wywołania miejscowego stanu zapalnego, wskutek którego następuje rozerwanie błon komórkowych komórek tłuszczowych i rozpad trójglicerydów.

Rodzaje lipolizy

W zależności od tego, jakiej metody użyto do wywołania miejscowego procesu rozpadu trójglicerydów na łatwe do usunięcia z organizmu kwasy tłuszczowe i glicerol (powszechnie nazywa się to „upłynnieniem” tkanki tłuszczowej), wyróżniamy następujące rodzaje lipolizy wykonywanej w gabinetach medycyny estetycznej:

  • Lipoliza iniekcyjna – polega na iniekcji (wstrzyknięciu) bezpośrednio w tkankę tłuszczową substancji aktywnych (głównie stosuje się fosfatydylocholinę oraz deoksycholan sodu), które powodują rozerwanie błon komórkowych adipocytów.
  • Kriolipoliza – komórki tłuszczowe są wrażliwe na działanie zimna i proces ich „upłynnienia” zachodzi w temperaturze od 5 do –10 stopni C. Specjalne urządzenia do kriolipolizy schładzają tkankę w wybranym obszarze zwykle do temperatury od –7 do –9 stopni, bez ryzyka odmrożenia powierzchni skóry.
  • Lipoliza laserowa – wykorzystuje się w niej energię tzw. ciepłego lasera, wprowadzaną w tkankę tłuszczową zwykle za pomocą cienkiej kaniuli. Jest ona absorbowana selektywnie przez tkankę tłuszczową, prowadząc do rozbicia adipocytów. Dodatkową zaletą lasera jest to, że prowadzi do poprawy napięcia i elastyczności skóry. Na rynku dostępne są też lasery lipolityczne przezskórne (głowicą dotyka się powierzchni skóry, energia jest przewodzona do tkanki tłuszczowej i przez nią pochłaniania, bez naruszania innych tkanek i struktur).
  • Lipoliza ultradźwiękowa – w tym przypadku za rozbicie komórek tłuszczowych są odpowiedzialne ultradźwięki – głównie stosowane są skoncentrowane ultradźwięki o dużym natężeniu, czyli tzw. technologia HIFU.

Jak wygląda zabieg lipolizy?

Wszystko zależy od zastosowanej metody:

  • W przypadku lipolizy iniekcyjnej konieczne jest wstrzyknięciu substancji lipolitycznej bezpośrednio do tkanki tłuszczowej – zwykle wykonuje się kilka nakłuć i dzięki zastosowaniu miejscowego znieczulenia jest to praktycznie bezbolesne.
  • W przypadku technologii wywołujących procesy lipolizy wykorzystuje się zdolność selektywnej reakcji komórek tłuszczowych na określony rodzaj energii. Dzięki temu nie ma konieczności nakłuwania skóry, a zabieg polega na przyłożeniu głowicy emitującej np. energię lasera czy ultradźwięki do obszaru, który chcemy wymodelować. Po określonym czasie następuje uszkodzenie błon komórek tłuszczowych i uruchomienie procesu lipolizy w danym obszarze.
  • W niektórych urządzeniach laserowych wykorzystuje się specjalny, bardzo cienki światłowód, który jest wprowadzany podskórnie w tkankę tłuszczową przez drobne wkłucia zrobione wcześniej igłą w skórze.
  • W przypadku kriolipolizy skóra jest chroniona specjalną membraną, a zabieg powinien trwać minimum 45-60 minut, aby doszło do wywołania w tkance tłuszczowej pożądanej reakcji.
lipoliza iniekcyjna brzucha
W przypadku lipolizy iniekcyjnej substancja powodująca rozerwanie komórek tłuszczowych i „uwolnienie” ich zawartości jest wprowadzana igłą.

Liposukcja – czy boli?

Biała tkanka tłuszczowa jest słabo unerwiona i wywołany w niej proces rozpadu komórek tłuszczowych jest całkowicie bezbolesny. Odczuwalne natomiast może przede wszystkim przebicie się przez skórę w lipolizie iniekcyjnej czy laserowej z wprowadzeniem kaniuli. Dla poprawy komfortu pacjenta i zapewnienia bezbolesnego zabiegu wcześniej nakłada się krem znieczulający.

Lipoliza a liposukcja

Obydwa zabiegi służą modelowaniu sylwetki i zmniejszeniu obwodów w wybranych obszarach ciała, jednak znacząco się różnią:

  • Lipoliza – ten mało inwazyjny zabieg niszczy komórki tłuszczowe, które są następnie są usuwane w naturalnych procesach metabolicznych;
  • Liposukcja – to zabieg o charakterze chirurgicznym, którego celem jest zniszczenie, a następnie „odessanie” tkanki tłuszczowej. Istnieje kilka rodzajów liposukcji: chirurgiczna, liposukcja laserowa, liposukcja infradźwiękowa czy liposukcja ultradźwiękowa.

Dla kogo jest zabieg lipolizy?

Żaden, nawet najlepszy zabieg nie zastąpi dobrze zaplanowanego programu odchudzania, ale może go doskonale uzupełnić – pozwala bowiem wysmuklić te partie ciała, które są oporne na dietę i ruch. U kobiet to przede wszystkim brzuch, pośladki, uda, okolica kolan, ramiona, ale też plecy, kark (tzw. bawoli kark), obszar pod pachami, wałeczek pod biustem oraz podwójny podbródek. Wpływ ma też na to nasz typ budowy, np. kobieta o sylwetce gruszki, chudnąc, zwykle najszybciej traci tłuszcz z okolic piersi, brzucha i ramion, natomiast pupa i uda pozostają masywne. W przypadku „jabłka” takim problemem jest oponka na brzuchu. Lipoliza jest skuteczną metodą wymodelowania tych partii i dzięki temu poprawy proporcji całej sylwetki.

Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy fałd brzuszny (po złapaniu między palce) nie przekracza 3-4 cm. W przypadku osób otyłych i z dużą nadwagą konieczne jest najpierw zrzucenie kilku bądź kilkunastu kilogramów masy i dopiero potem włączenie lipolizy jako zabiegu modelującego sylwetkę i poprawiającego to, czego nie udało się uzyskać dietą czy ćwiczeniami. Najlepszym kandydatem do zabiegu lipolizy jest osoba stosunkowo szczupła, z niewielkim nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Wskazaniami do lipolizy są przede wszystkim:

  • oponka na brzuchu,
  • brzuch po ciąży,
  • tzw. bryczesy,
  • tzw. boczki,
  • fałdki na plecach, pod pachami,
  • nadmiar tkanki po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud,
  • „bułeczki” tłuszczowe po wewnętrznej stronie kolan, 
  • tzw. banany pod pośladkami,
  • podwójny podbródek,
  • bawoli/byczy kark.

Metoda ta jest też czasami stosowana w leczeniu pseudoginekomastii u mężczyzn, kiedy przerost piersi jest spowodowany nadmiarem tkanki tłuszczowej (a nie zaburzeniami hormonalnymi), oraz w redukcji niedużych tłuszczaków. Pozwala też wyrównać zniekształcenia mogące pojawić się podskórnie po liposukcji.

kształty kobiecej sylwetki
Podstawowe typy kobiecej figury – dzięki zabiegom lipolizy możesz wymodelować kształt ciała i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych obszarów.

Jakie części ciała mogą być poddawane lipolizie?

Lipolizie można w zasadzie poddać każdy obszar z nadmiernie nagromadzoną tkanką tłuszczową, który chcesz wysmuklić. Najczęściej wykonuje się lipolizę brzucha i ud, coraz większą popularnością cieszy się też lipoliza okolic kolan i podwójnego podbródka – problemy pojawiające się po 40-45. roku życia.

Lipoliza brzucha

Pozwala pozbyć się oponki na brzuchu i poprawić wygląd brzucha po ciąży. To jeden z obszarów najczęściej poddawanych zabiegom. Wraz z wiekiem zwiększa się tendencja do odkładania się tłuszczu na brzuchu, dodatkowo dochodzi do wiotczenia i opadania skóry w tym miejscu, może też pojawić się cellulit. Wpływ na to mają dieta, czynniki genetyczne i hormonalne, pielęgnacja, stres. Oprócz tkanki podskórnej w okolicy brzucha – ale już pod mięśniami, między narządami wewnętrznymi – występuje tzw. tłuszcz trzewny (wisceralny), który jest silnie powiązany ze zwiększoną odpornością na insulinę regulującą poziom cukru we krwi oraz przyczynia się do ogólnoustrojowego stanu zapalnego, co może zwiększać ryzyko wielu chorób. Niestety, tego tłuszczu nie da się usunąć żadnym zabiegiem. Lipoliza będzie jednak idealną metodą na pozbycie się typowej oponki i wystającego fałdu na brzuchu. Jeśli problem jest niewielki, można zastosować lipolizę iniekcyjną (lekarz może wybrać koktajl wzbogacony o składniki redukujące jednocześnie cellulit). W przypadku większych obszarów lepiej sprawdzi się np. kriolipoliza (urządzenia lipolityczne mają specjalne aplikatory do różnych części ciała) lub lipoliza laserowa bądź ultradźwiękowa, która pozwala jednocześnie poprawić napięcie i ujędrnić skórę np. po ciąży.

Lipoliza brzucha – cena

W przypadku lipolizy iniekcyjnej cena jest uzależniona od ilości zużytych ampułek podawanego preparatu o działaniu lipolitycznym. Brzuch to spory obszar i cena może wynieść nawet 1000-2000 zł. Podobną cenę mają zabiegi liposukcji brzucha wykonywane sprawdzonymi, medycznymi technologiami o działaniu lipolitycznym, takimi jak kriolipoliza.

Lipoliza brzucha efekty

Efektem lipolizy brzucha jest zmniejszenie obwodów nawet o 3-4 cm, wyrównanie nierówności i cellulitu, a w przypadku lipolizy laserowej czy ultradźwiękowej dodatkowo poprawa jędrności skóry.

lipoliza brzucha
Lipoliza pozwala pozbyć się opornej oponki

Lipoliza podbródka

Podwójny podbródek może pojawić się wraz z wiekiem – wskutek gromadzenia nadmiaru tkanki tłuszczowej w tym miejscu i opadania wiotkiej skóry. Problem jest najczęstszy u osób, które szybko i sporo schudły i doszło u nich dodatkowo do rozciągnięcia tkanek. Lekarze zwracają też uwagę na to, że przyczyniać się do tego może częste pochylanie głowy podczas korzystania ze smartfonów – mówi się nawet o pokoleniu „look down generation” i tzw. technologicznej/esemesowej szyi. Jej typowymi objawami są poziome zmarszczki w przedniej części szyi oraz fałd skórny imitujący obwisły podbródek. Niektóre osoby mają też anatomicznie uwarunkowany problem braku ładnie wyprofilowanego podbródka, który dosłownie zlewa się z szyją. We wszystkich tych przypadkach z pomocą przychodzi lipoliza – najlepiej iniekcyjna, która pozwala lekarzowi niezwykle precyzyjnie zadziałać na tkankę tłuszczową w tym delikatnym i niewielkim obszarze.

Lipoliza podbródka cena

W przypadku lipolizy iniekcyjnej zwykle wystarczy jedna ampułka preparatu – to koszt ok. 400-800 zł. Podobną cenę będzie mieć jedno „przyłożenie” głowicy np. do kriolipolizy.

Lipoliza podbródka efekty

Rezultatem lipolizy podbródka jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej tworzącej pod brodą widoczny fałd. Dzięki temu linii brody staje się równa i podkreślona, a profil ładniejszy. W przypadku wiotkiej, opadającej skóry najlepiej zastosować lipolizę np. ultradźwiękową, która od razu powoduje delikatny lifting tkanek albo – dodatkowo – nici liftingujące, aby poprawić jędrność wiotkich tkanek i naturalnie je unieść. Taka terapia łączona daje bardzo dobry efekt poprawy wyglądu brody i szyi.

lipoliza iniekcyjna podbródka
Lipoliza iniekcyjna podbródka

Ponadto można wykonać też takie zabiegi, jak:

Lipoliza ramion

To zabieg polecany szczególnie osobom, które – często nawet mimo odchudzania – mają widoczny nadmiar tkanki tłuszczowej na ramionach. Może to dawać wrażenie „motyli”, zwłaszcza gdy skóra jest luźna i pokryta drobnym cellulitem, a ramiona pozbawione zarysu mięśni. To dobry zabieg dla osób z lekką nadwagą będących w trakcie odchudzania, który szybko poprawia wygląd ramion i umożliwia ich odsłanianie bez kompleksów.

Lipoliza pośladków

Z wiekiem wskutek wiotczenia skóry może dochodzić do pojawienia się charakterystycznych wałeczków pod pośladkami, obrazowo nazywanych bananami, nawet u szczupłych osób. Wygląda to tak, jakby cała objętość górnej części pośladków – tak pożądana przez wiele kobiet – z czasem przesunęła się w dół i opadła, co może zaburzać proporcje całej sylwetki, utrudniać wybór odpowiedniego fasonu spodni i powodować, że pupa i uda wyglądają na bardziej masywne. Lipoliza będzie bardzo dobrą metodą na pozbycie się tego problemu.  

Lipoliza ud

Zabieg można wykonać zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej części ud. Będzie niezastąpiony u osób z figurą tzw. gruszki, których zmorą są masywne uda, niepoddające się diecie czy ćwiczeniom na nogi, a także u tych, które chcą wymodelować tę okolicę. Wspomagająco lipolizę można stosować u osób z lipodemią, czyli obrzękiem lipidowym (tłuszczowym).

Lipoliza okolicy kolan

Wraz z wiekiem, nawet u osób szczupłych, mogą pojawiać się charakterystyczne „bułeczki” w okolicy kolan. To efekt kumulowania się tłuszczu, obrzęków limfatycznych oraz wiotkości skóry, nasilającej się z wiekiem, zwłaszcza u osób, które prowadzą siedzący tryb życia (nadmiar luźnej skóry może imitować namiar tkanki tłuszczowej). Jeśli rzeczywiście problemem jest tłuszczyk, lipoliza np. iniekcyjna będzie bardzo dobrym i skutecznym rozwiązaniem.

Lipoliza twarzy

Lipoliza w obrębie twarzy najczęściej jest wykonywana w obrębie podbródka. Czasami można ją też jednak zastosować w celu zmniejszenia nadmiaru tkanki tłuszczowej w dolnej części policzków – u osób, które mają tendencję do odkładania się tłuszczu w tym właśnie miejscu, co nadaje twarzy ciężki wygląd i optycznie ją poszerza. Możesz też spotkać się z takim wskazaniem do lipolizy jak worki pod oczami, jednak zabiegu tego nie powinno się wykonywać w tym delikatnym obszarze. Jeśli worki pod oczami są efektem zastojów limfy, pomogą zabiegi drenujące, karboksyterapia i mezoterapia, a jeśli to problem przepuklin tłuszczowych – tylko chirurgiczna blefaroplastyka. 

Co ile lipoliza?

Lipoliza iniekcyjna zwykle wymaga ok. 3-5 powtórzeń w odstępach minimum co 4 tygodnie (na jeden obszar) dla bezpiecznego uzyskania pożądanego efektu wysmuklenia danego obszaru. Przy niewielkim nadmiarze tkanki tłuszczowej, np. w obrębie podbródka czy kolan, często wystarczy 1 zabieg, aby osiągnąć satysfakcjonujący rezultat. W przypadku kriolipolizy najczęściej robi się tylko jeden zabieg (maksymalnie można go powtórzyć 3 razy na jeden obszar). Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów między powtórzeniami, gdyż nasz organizm musi mieć czas, aby pozbyć się uszkodzonej tkanki tłuszczowej – zarówno ze względów estetycznych (ocena rezultatu), jak i zdrowotnych (intensywna praca wątroby i nerek). 

Przeciwwskazania

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Stany zapalne skóry
  • Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
  • Zaawansowana cukrzyca
  • Niewydolność wątroby, nerek, krążenia
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi, zażywanie na stałe leków przeciwkrzepliwych
  • Alergia na składniki stosowane w preparacie do lipolizy iniekcyjnej
  • Choroby nowotworowe
  • W przypadku kriolipolizy – brak tolerancji zimna, przeczulica skóry 
  • W przypadku lasera – świeżo opalona skóra

Najczęstsze pytania na temat lipolizy

• Czy lipoliza jest metodą odchudzania?

Nie, żaden, nawet najlepszy zabieg, nie zastąpi diety i ćwiczeń. Lipoliza jest jedną z wielu dostępnych metod modelowania/konturowania sylwetki, która pozwala skutecznie i bardzo precyzyjnie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru. Jest to metoda uzupełniająca odchudzanie tradycyjnymi metodami.

• Czy lipoliza daje trwały efekt?

Tak, ponieważ komórki tłuszczowe ulegają zniszczeniu, a ich zawartość jest uwalniana i usuwana z organizmu. Pamiętaj jednak, że nigdy nie dochodzi do całkowitego pozbycia się tłuszczyku z danego obszaru, poza tym gdy przybierzesz na wadze, powiększą się też obwody w innych obszarach ciała. Aby utrzymać uzyskane efekty, zdrowo się odżywiaj i zadbaj o regularny ruch, to podstawa!

• Czy można poddać lipolizie od razu wiele obszarów ciała?

Nie jest to wskazane, ponieważ aby doprowadzić do uszkodzenia komórek tłuszczowych, musimy wywołać w tkankach miejscowy stan zapalny. Zbyt rozległy byłby dużym obciążeniem dla organizmu. Poza tym po zabiegu wątroba i nerki muszą pozbyć się rozbitego tłuszczu, a ich możliwości są jednorazowo ograniczone. Jest to więc kwestia bezpieczeństwa. Proces ten trwa ok. 4-8 tygodni i można go usprawnić pijąc duże ilości wody (nawet 3 l dziennie) i więcej się ruszając. Zwykle nie wykonuje się lipolizy na większej ilości obszarów niż 2-3 w trakcie jednej wizyty.

• Kto powinien wykonywać zabieg lipolizy?

Lipolizę iniekcyjną oraz lipolizę laserową wymagającą podskórnego wprowadzenia światłowodu lasera powinien wykonywać wyłącznie lekarz.

• Czy lipolizę można łączyć z innymi metodami modelowania ciała?

Jak najbardziej! To świetna metoda wspomagająca inne technologie, zalecana też jako uzupełnienie np. bardziej inwazyjnej liposukcji. Indywidualny program zabiegów powinien być ułożony na początku terapii. W przypadku podbródka lipolizę można połączyć z nićmi liftingującymi.

• Czy lipoliza daje efekt widoczny od razu?

Żadna metoda modelowania sylwetki (może poza liposukcją, która jednak wymaga rekonwalescencji), nie da natychmiastowego rezultatu. Widoczny czasami od razu luz w ubraniach, np. po masażu, jest związany z działaniem drenującym i pozbyciem się nadmiaru wody. Potrzeba ok. 4-8 tygodni, aby organizm pozbył się upłynnionej w trakcie liposukcji tkanki tłuszczowej. Wtedy widać pełen efekt i w razie potrzeby zabieg można powtórzyć.

Lipoliza efekty

Zobacz efekty lipolizy:

efekty - lipoliza podbródka - wirtualnaklinika.pl
Lipoliza umożliwiła skuteczną redukcję podwójnego podbródka, a zabiegi są bardzo satysfakcjonujące dla pacjentów.

efekty - lipoliza pośladków - wirtualnaklinika.pl
Lipoliza pozwala pozbyć się bryczesów, tzw. bananów pod pośladkami i jednocześnie cellulitu!

efekty - lipoliza pleców - wirtualnaklinika.pl
To też skuteczny sposób ba pozbycie się fałdów na plecach i pod pachami.

efekty - lipoliza talii - wirtualnaklinika.pl
Lipoliza pozwoli też wymodelować talię i pozbyć się boczków.

Źródła:

Lucyna Siemińska, Tkanka tłuszczowa. Patofizjologia, rozmieszczenie, różnice płciowe oraz znaczenie w procesach zapalnych i nowotworowych, Endokrynologia Polska/Polish Journal of Endocrinology Tom/Volume 58; Numer/Number 4/2007.

Eugenia Murawska-Ciałowicz, Tkanka tłuszczowa – charakterystyka morfologiczna i biochemiczna różnych depozytów, Postepy Hig Med Dosw (online), 2017; 71.

Dodaj komentarz