WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa – czy to działa?

Wokół mezoterapii bezigłowej narosło sporo kontrowersji, ponieważ według wielu ekspertów jedyna skuteczna mezoterapia to ta z użyciem co najmniej jednej igły. Czy zatem mezoterapia bezigłowa to tylko chwyt reklamowy czy rzeczywiście przynosi obiecywane efekty?

Mezoterapia bezigłowa przez niektórych uznawana jest za alternatywę dla klasycznej mezoterapii igłowej. Co prawda wykorzystywane podczas tych zabiegów urządzenia działają na zupełnie innej zasadzie, to już rezultat tego odmiennego działania ma być taki sam – wprowadzenie w głąb skóry wybranej substancji. W zależności od rodzaju zastosowanej ampułki, seria mezoterapii bezigłowej powinna doprowadzić do odmłodzenie skóry, zredukować cellulit czy zniwelować tkankę tłuszczową.

Co to jest mezoterapia bezigłowa?

Podczas klasycznej mezoterapii igłowej kosmetyki wprowadzane są w głąb skóry poprzez mikronakłucia. Tymczasem w trakcie mezoterapii bezigłowej dochodzi do otwarcia kanalików w skórze za sprawą potencjałów elektrycznych, mezoterapia bezigłowa wykorzystuje bowiem w swoim działaniu zjawisko elektroporacji. Spokojnie, to tylko tak groźnie brzmi! W trakcie mezoterapii nie dochodzi do przerwania błon komórkowych, natomiast dzięki ultradźwiękom w tkankach powstaje nadciśnienie. W ten sposób błony komórkowe zaczynają drgać, stając się bardziej przepuszczalnymi (przypomina to mikromasaż). Dzięki temu łatwiejszy jest także odwrotny proces, czyli zwiększone wydalanie przez komórki toksyn i produktów przemiany materii. W efekcie nie tylko skóra, ale także tkanka mięśniowa, stają się (w zależności od użytej substancji) bardziej sprężyste, rozjaśnione, młodsze.

Jak wygląda zabieg mezoterapii bezigłowej?

W trakcie mezoterapii bezigłowej nie dochodzi do przerwanie ciągłości skóry. Substancja z wybranej ampułki wmasowywana jest w skórę, która następnie pokrywana jest warstwą żelu (takiego jak do ultrasonografii). Jest to istotne, ponieważ gdyby głowica do mezoterapii dotknęła gołą skórę, mogłoby dojść do poparzenia – żel stanowi bufor bezpieczeństwa. Zarówno klientka, jak i kosmetyczka czy inna osoba wykonująca mezoterapię, muszę zdjąć metalowe przedmioty, m.in. biżuterię. Zabieg jest w pełni bezbolesny, jedyne możliwe odczucie to mrowienie. Zabieg składa się z czterech faz: podczas pierwszej koktajl, poprzez proces elektroporacji, wprowadzany jest do komórki; faza druga, czyli cyrkulacja, sprawia, że pod wpływem wytworzonego ciśnienia toksyny są wypychane z komórek; trzecia faza, czyli drenaż, ma na celu dalsze wprowadzenie substancji aktywnych i wstępne wyrównanie ciśnienia do stanu pierwotnego; czwartą fazą jest natomiast stymulacja, która zamyka kanaliki i wyrównuje końcowo ciśnienie komórkowe. Dlatego ważne jest, aby zabieg obejmował wszystkie te 4 fazy – jeśli niedoświadczona osoba poprzestanie na fazie cyrkulacji lub pomyli kolejność może okazać się, że po wyjściu z gabinetu nasza skóra będzie chłonęła wszystkie toksyny i zanieczyszczenia obecne w powietrzu.

Mezoterapia bezigłowa – wskazania

Mezoterapia bezigłowa może być wykonana na skórze twarzy, szyi i dekoltu, dłoniach, brzuchu, udach, pośladkach a także owłosionej skórze głowy.

Jeśli problemem jest cellulit czy nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, aplikuje się preparaty lipolityczne, dzięki którym po serii zabiegów można uzyskać efekt wyszczuplenia w danym miejscu. Pomaga to punktowo wymodelować sylwetkę. Jeżeli zaś mezoterapia bezigłowa będzie wykonana w obrębie twarzy, pozwoli zredukować zmarszczki i kurze łapki czy fałdy nosowo-wargowe, uelastycznić skórę, dając efekt liftingujący czy ujednolicić koloryt skóry, poprzez zniwelowanie przebarwień. Warto także wiedzieć, że mezoterapia bezigłowa pobudza komórki do tzw. pinocytozy, znanej także pod nazwą picie komórkowe. Chodzi o to, że czas działania użytych preparatów (w zależności od rodzaju) wydłuża się nawet do 48 godzin – teoretycznie zabieg się skończył, a tak naprawdę substancje aktywne z ampułek nadal działają w komórkach.

Ampułki do mezoterapii bezigłowej:

 • dekspantenol – regeneruje strukturę włosów,
 • kofeina – pobudza spalanie tkanki tłuszczowej,
 • krzemionka organiczna – regeneruje tkankę łączną, zapobiega starzeniu się skóry,
 • kwas hialuronowy – zatrzymuje wodę, wypełnia przestrzenie między włóknami kolagenu, poprawia nawilżenie skóry, redukuje zmarszczki,
 • pirogronian sodu – stymuluje wytwarzanie kolagenu, aktywuje proces spalania tłuszczów,
 • wyciąg z karczocha zwyczajnego – wpływa na przetwarzanie tłuszczów i cukrów,
 • wyciąg z nostrzyka żółtego z rutyną – zapobiega powstawaniu obrzęków, redukuje stany zapalne, poprawia mikrokrążenie
 • L-karnityna – przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej,
 • minoksydyl – wydłuża fazy wzrostu włosa, zapobiega wypadaniu,
 • oligoelementy i pierwiastki śladowe.

Mezoterapia bezigłowa – wskazania:

 • profilaktyka przeciwzmarszczkowa,
 • likwidacja cellulitu,
 • wygładzenie rozstępów,
 • niwelowanie blizn,
 • ujędrnienie skóry,
 • modelowanie punktowe sylwetki,
 • pobudzenie mikrokrążenia i obiegu limfy.

Mezoterapia bezigłowa – przeciwwskazania: metalowe elementy w ciele, rozrusznik serca, choroby serca i żył, epilepsja, aktywne stany zapalne skóry w miejscu planowanego zabiegu, alergia na składniki ampułek, ciąża i okres karmienia piersią, cukrzyca, infekcje bakteryjne wirusowe i grzybicze, stosowanie leków przeciwzakrzepowych, aktywna choroba nowotworowa.

Czas i cennik mezoterapii bezigłowej

Zabieg na twarz trwa ok. 20 minut, na ciało – 80 minut. Optymalna częstotliwość zabiegów to 5 do 10 w serii jeden w tygodniu. Koszt jednego zabiegu, w zależności od użytej ampułki, zaczyna się od 150 zł.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

mezoterapia mikroigłowa

Mezoterapia mikroigłowa – terapia rollerem?

W ofertach gabinetów medycyny estetycznej znaleźć możemy mezoterapię igłową oraz mikroigłową. Czym te zabiegi różnią się między sobą? Przede wszystkim ilością igieł […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki