WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

medycyna estetyczna

Kondycja rynku medycyny estetycznej okiem lekarzy

W 2021 roku Polacy jeszcze chętniej niż w poprzednich latach odwiedzali gabinety medycyny estetycznej, by zadbać o urodę i zdrowie. Z badania przeprowadzonego przez Laboratoires Vivacy Polska wynika, że niemal 83% ankietowanych lekarzy odnotowało wzrost zainteresowania zabiegami wśród pacjentów. To niemal 50 pp. więcej niż w roku poprzednim (2020: 38% zainteresowania). Poznajcie wyniki ankiety i zobaczcie, w jakim kierunku zmierza medycyna estetyczna w Polsce.

Najpopularniejsze zabiegi

Niemal 80% ankietowanych lekarzy zaobserwowało, że pacjenci w 2021 roku przeznaczali więcej środków na zabiegi medycyny estetycznej. Na zabiegi najchętniej decydowały się osoby w wieku 31-45 lat (63%) oraz 46-65 lat (41%). Zaobserwowano również rosnące zainteresowanie wśród młodszej grupy pacjentów, w wieku 18-30 lat (23%)*.

Wśród zabiegów na twarz, cieszących się największym zainteresowaniem pacjentów, znalazły się procedury przeprowadzane z wykorzystaniem toksyny botulinowej (92%) i kwasu hialuronowego (76%), w tym zabiegi mezoterapii (38%), a także zabiegi przy użyciu stymulatorów tkankowych (43%) W przypadku zabiegów na bazie preparatów z kwasem hialuronowym, zanotowano wzrost o niemal 6 pp. w stosunku do roku poprzedniego.

Pacjenci, którzy zdecydowali się na zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, najczęściej wybierali procedury mające na celu poprawę kondycji i wyglądu ust (65%), nawilżenia skóry (63%) oraz wypełnienia zmarszczek (50%). Stałą grupę klientów skupiały wokół siebie również zabiegi wolumetrii (34%) i konturowania twarzy (22,5%).
Zabiegi na twarz z kwasem hialuronowym które cieszyły się największą popularnością wśród pacjentów

– Obserwujemy stały wzrost zainteresowania zabiegami medycyny estetycznej. Pacjenci, zwłaszcza najmłodsi, często w ramach pierwszego zabiegu decydują się na korekcję ust. Daje on widoczne efekty już po pierwszej iniekcji, a pacjenci często wracają ponownie go wykonać – komentuje Joanna Szendzielorz, prezes zarządu Laboratoires VIVACY Polska, dodając: – Wraz z upływem czasu nasza skóra wymaga dodatkowej uwagi. Pacjenci chcąc zatrzymać naturalne piękno i zdrowo wyglądającą skórę chętnie wybierają zabiegi wolumetrii, wypełniania zmarszczek czy mezoterapii.

Ankietowani lekarze podkreślali również, że większość pacjentów, by zachować efekty zabiegu, regularnie odwiedza ich gabinety. Ponad 78% z nich przyjmuje pacjentów na wizycie co kilka miesięcy, z kolei prawie 12% z nich robi to zdecydowanie częściej – raz lub kilka razy w miesiącu.

Motywacja do korzystania z zabiegów

Aż 74% pytanych lekarzy wskazało, że dla ich pacjentów głównym motywatorem wizyty w gabinecie jest chęć uzyskania młodszego wyglądu. 72% z nich przyznało, że pacjenci chcą poprawić swoją urodę, a 54% odnotowało, że pacjenci odczuwają zwiększoną potrzebę troski o samych siebie.

W badaniu zaobserwowano również, że zabiegi dotyczące poprawy kondycji ust to najczęściej wybierany zabieg przez najmłodszą grupę pacjentów (18-30 lat). Z wiekiem zainteresowanie to spada, na rzecz wolumetrii i zabiegu konturowania twarzy. Wypełnieniem zmarszczek pacjenci zaczynają interesować się w wieku 31-45 lat. Zainteresowanie to tylko wzmacnia się wraz z upływem czasu. Najbardziej uniwersalnym zabiegiem wśród wszystkich grup wiekowych jest mezoterapia, zabieg mający na celu poprawę ogólnej kondycji skóry.
Zainteresowanie zabiegami w poszczególnych grupach wiekowych

Wśród zabiegów na ciało z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, lekarze zaobserwowali rosnące zainteresowanie iniekcjami w okolicach szyi (60%), dekoltu (50,5%) a także dłoni (45%).

2021 rok to również moment, w którym rosło zainteresowanie zabiegami wśród mężczyzn. Aż 64% ankietowanych lekarzy przyznało w badaniu, że coraz częściej zgłaszali się do nich mężczyźni. To niemal 20 pp. więcej niż w roku poprzednim (2020: 40% zainteresowania).

Czego obawiają się Polacy?

– Pacjenci, którzy zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej, przychodzą również z obawami. Rolą lekarza jest nie tylko wykonanie zabiegu zgodnie z najwyższymi standardami sztuki lekarskiej, ale również otoczenie ich troską i udzielenie odpowiedzi na wszystkie podnoszone przez pacjentów kwestie – dodaje Joanna Szendzielorz.

Lekarze wskazali, że wśród obaw najczęściej wskazywanych przez pacjentów był nienaturalny, wręcz przerysowany wygląd (70%) czy ból (49,5%). Dla znacznej części z nich powodem do obaw były również ewentualne powikłania po zabiegu (43%) oraz koszt jego wykonania (45%).

Trendy 2022

Specjaliści pytani o najważniejsze trendy 2022 roku w zabiegach medycyny estetycznej przy wykorzystaniu preparatów z kwasem hialuronowym wskazali nowoczesne techniki modelowania ust (aż 70% wskazań), a także cieszący się w ostatnich latach minimalizm. 56% ankietowanych lekarzy przyznało, że pacjenci chcą delikatnie podkreślać swoją urodę, bez uzyskiwania przesadnego efektu.

– Minimalizm to podejście, które jest szczególnie bliskie Laboratoires Vivacy. Od ponad 20 lat promujemy naturalne, autentyczne piękno. Każdy z nas jest piękny na swój własny, indywidualny sposób. Produkty Vivacy mają za zadanie podkreślać atuty urody, poprawiać kondycję skóry i korygować w subtelny sposób nasz wygląd bez nadmiernej ingerencji w rysy twarzy – komentuje Joanna Szendzielorz

Wśród największych hitów tego roku w zakresie poprawy kondycji i wyglądu ust lekarze zgodnie wskazali, że pacjenci będą dokonywali powiększania ust metodą „na płasko” (63%) i „French Kiss” (55%).

*W odniesieniu do badania Laboratoires Vivacy Polska z roku ubiegłego.

Wyniki na podstawie: Badanie własne Laboratoires Vivacy Polska, zrealizowane w lutym 2022 roku, na próbie 204 lekarzy specjalistów w zakresie medycyny estetycznej w całej Polsce, w tym ponad 38,2% prowadzących swoją praktykę lekarską powyżej 10 lat. Badanie zrealizowane metodą standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Dodaj komentarz

Podobne tematy

medycyna estetyczna dla każdego

Medycyna estetyczna dla każdego!

Chcesz poznać całą prawdę o zabiegach medycyny estetycznej? Oglądaj program „Medycyna estetyczna dla każdego” z dr Barbarą Jerschiną!

Mezoterapia skóry osoczem bogatopłytkowym

Osocze bogatopłytkowe PRP to naturalny, pozyskiwany z krwi pacjenta, „koktajl” do mezoterapii. Zabieg poleca dr n. med. Justyna Jończyk, specjalistka chirurgii plastycznej z One Clinic w Warszawie.


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki