WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

rozszerzone pory

Rozszerzone pory na twarzy

Gładka skóra to marzenie każdej kobiety. Naturalnie jednolita pod względem kolorytu i faktury cera zdarza się niezmiernie rzadko. Rozszerzone pory to najczęściej występujące niedoskonałości, z którymi można skutecznie walczyć. W jaki sposób?
Jeśli twoim problemem są rozszerzone pory, z pewnością próbowałaś już wielu kosmetyków i preparatów, które miały pomóc ci się z nimi uporać. Czy na pewno jednak próbowałaś wszystkiego?

Skąd się biorą rozszerzone pory?

Bez wątpienia osoby, które w wieku dojrzewania cierpiały na trądzik, częściej w dorosłości obserwują na swojej twarzy rozszerzone pory. Gruczoły łojowe produkujące sebum rozrosły się bowiem u nich do większych rozmiarów i chociaż już obecnie mogą nie wykazywać nadaktywności, w dalszym ciągu wpływają na wygląd skóry. Jednak nie tylko trądzik jest odpowiedzialny za rozszerzone pory, ale także brak higieny lub… jej nadmiar!

Oczyszczanie cery nie zawsze jest dobre

Każdego dnia co najmniej dwa razy dziennie należy oczyszczać twarz. Rano – z pozostałości nocnych kremów, które przeważnie są bogatsze, niż te na dzień oraz z sebum. Z kolei wieczorem – z makijażu, zanieczyszczeń zgromadzonych na skórze w ciągu dnia i potu. Do zabiegów oczyszczających zaliczają się także peelingi, które złuszczają martwy naskórek, będący często przyczyną powstawania zaskórników. Bardzo ważne jest jednak dostosowanie kosmetyków oraz harmonogramu pielęgnacyjnego do potrzeb cery. Przykładowo, skóra tłusta będzie potrzebowała znacznie częstszego oczyszczania (niekiedy także w ciągu dnia) i częstszego sięgania po peelingi. Skóra wrażliwa natomiast będzie “wolała” oczyszczanie płynami micelarnymi, niż wodą i znacznie lepiej będzie reagować na peelingi enzymatyczne, niż mechaniczne. Te z drobinkami mogą powodować podrażnienia skóry i ją przesuszać, a tym samym pobudzać do aktywności gruczoły łojowe. W takiej sytuacji nadmiar sebum będzie odkładać się w porach, znacznie je rozszerzając.

Parówki? Nie przesadzaj z częstotliwością!

Gorąca para pozwala rozpulchnić pory i jest idealnym wstępem do manualnego oczyszczania cery nie tylko w salonie kosmetycznym. Jeśli jednak zbyt często korzystamy z domowych lub specjalistycznych parówek, możemy paradoksalnie zwiększyć porowatość cery. Pory często rozszerzane mechanicznie, z czasem tracą zdolność do samodzielnego zwężania się, nawet pod wpływem specjalistycznych preparatów. Uwaga, gorące prysznice, kąpiele i sauna także się liczą!

Zwężanie porów w salonie kosmetycznym

Jest wiele profesjonalnych zabiegów, które pozwalają zmniejszyć widoczność porów. To, jak bardzo okazują się skuteczne, zależy od indywidualnych predyspozycji cery, częstotliwości powtarzania zabiegów i stosowania się do zaleceń pielęgnacyjnych. Do uznawanych za najlepsze, zaliczane są:
  • peelingi chemiczne –  podobnie jak peelingi stosowane w domu, złuszczają martwy naskórek i przyczyniają się do dogłębnego oczyszczenia cery. W wyniku ich regularnego stosowania, skóra uzyskuje jednolty koloryt, a pory widocznie stają się mniejsze;
  • kawitacja ultradźwiękowa – czyli inaczej peeling kawitacyjny, bazuje na ultradźwiękach, które dostają się w głąb skóry i bardzo dokładnie ją oczyszczają. Po serii zabiegów cera jest gładka, pory zamknięte, a nadmiar sebum nie stanowi już problemu;
  • fototerapia IPL – często mylona jest z oddziaływaniem laserem, tymczasem IPL to urządzenia wykorzystujące lampę ksenonową. Emituje ona wiązkę promieni, które mają różną długość fal – z tego powodu, docierają na różne głębokości skóry. Pulsujące światło pobudza skórę do naturalnych procesów regeneracyjnych, wysusza gruczoły łojowe i zamyka pory. Ze względu na to, że nie jest inwazyjna, jak mikrodermabrazja, może być stosowana u osób nawet z wrażliwą skórą;
  • laser frakcyjny CO2 – poprzez odparowywanie wierzchniej warstwy komórek skóry, pobudza ją do produkcji kolagenu. Pod wpływem lasera następuje wymiana komórek naskórka, przez co efekt jest wyjątkowo trwały. Laser frakcyjny jest wykorzystywany przy trądziku, ale także dojrzałej cerze, borykającej się z problemem zmarszczek. Wyraźnie wygładza skórę, zwęża pory i niweluje płytkie blizny.

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki