
Nutrikosmetyk na podrażnioną skórę
Data aktualizacji 16.11.2021
Nawet skóra bezproblemowa może w pewnych okresach ulegać podrażnieniu. Związane to jest z osłabieniem i uszkodzeniem bariery hydrolipidowej na przykład wskutek działania niekorzystnych czynników zewnętrznych. Wtedy z pomocą przychodzą kremy łagodzące stan zapalny, zaczerwienienie i inne objawy podrażnienia. Warto też wspomóc pielęgnację od środka, aby wzmocnić właściwości obronne skóry. Nowością jest naturalny nutrikosmetyk D-LAB – Kompleks Ukojonej Skóry.
Skóra nadreaktywna, czyli…
Szacuje się, że problem skóry wrażliwej może dotyczyć nawet 50-60% populacji, głównie mieszkańców krajów wysoko uprzemysłowionych. Jest to jedno z wyzwań współczesnej dermatologii i kosmetologii ze względu na szerokie spektrum czynników mogących powodować podrażnienia nawet na skórze uznawanej za zdrową – to generalnie środowisko, w jakim żyjemy: zanieczyszczenia, stres, nieodpowiednia dieta czy pielęgnacja. Ze względu na większą ilość i częstsze stosowanie kosmetyków – które należą do głównych substancji podrażniających – na ryzyko uwrażliwienia skóry najbardziej są narażone kobiety i to one cierpią z tego powodu najczęściej.
Objawami podrażnienia są przede wszystkim zaczerwienienie skóry, uczucie ściągania, pieczenia i swędzenia. Objawy te z reguły mają charakter subiektywny, początkowo mogą pojawiać się sporadycznie, a z czasem zamienić się w trudne do wyleczenia stany przewlekłe.
Czym dokładnie jest skóra wrażliwa i jak się ma do alergicznej? Skóra alergiczna to taka, która reaguje stanem zapalnym i podrażnieniem na określony czynnik uczulający, nawet jeżeli podamy go w niewielkim stężeniu. Ten problem dotyczy tak naprawdę stosunkowo niewielkiej ilości osób, a wyeliminowanie alergenu poprawia stan skóry. Natomiast skóra wrażliwa/nadreaktywna może reagować na wiele różnych czynników – i to nie zawsze tak samo. Czasami, gdy jej funkcje obronne są obniżone, reakcja skórna może być bardziej gwałtowna i odczuwalna, innym razem przebiegać łagodniej. Można więc powiedzieć, że skóra wrażliwa to nic innego jak powtarzający się lub stały stan podrażnienia.
Uważa się, że aż 45% nadmiernej reaktywności twarzy powodowane jest przez nieodpowiednią pielęgnację i drażniące substancje zawarte w kosmetykach. W pewnym momencie odporność skóry na nie spada, ponieważ pod wpływem powtarzających się uszkodzeń dochodzi do obniżenia progu jej wrażliwości. Do najczęściej podrażniających czynników należą:
- zanieczyszczenia i toksyny pochodzące z powietrza,
- składniki zawarte w pokarmach (konserwanty, pestycydy),
- substancje zapachowe i substancje konserwujące stosowane w kosmetykach i środkach chemicznych, emulgatory wykorzystywane w preparatach myjących,
- suche powietrze (np. w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach), które narusza ochronny płaszcz ochronny skóry, stanowiący naturalną barierę przed szkodliwymi czynnikami,
- promienie UV,
- zbyt często powtarzane zabiegi złuszczające naskórek.
Problem wrażliwości dotyka przede wszystkim osoby o skórze cienkiej, jasnej i przesuszonej, a także naczynkowej, ale może też pojawić się – na co coraz częściej zwracają uwagę dermatolodzy – na skórze tłustej, uchodzącej za bardziej grubą i odporną.
Jak pielęgnować skórę podrażnioną?
Generalnie skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień wymaga bardzo łagodnej pielęgnacji na co dzień – wedle zasady: im mniej, tym lepiej. Wybierane kosmetyki powinny przede wszystkim odbudowywać ochronną warstwę hydrolipidową oraz jednocześnie łagodzić stany zapalne, które pojawiają się wskutek podrażnienia. Formuły nie powinny zawierać konserwantów, środków barwiących i zapachowych. Należy też unikać eksperymentów z dużą ilością kosmetyków, częstej zmiany preparatów, stosowania produktów zawierających składniki potencjalnie drażniące. W przypadku wystąpienia podrażnienia konieczna jest pielęgnacja SOS – stosowanie kremów o działaniu łagodzącym i kojącym, np. z cynkiem. Warto też wzmocnić funkcje obronne skóry – nowością jest suplementacja doustna o działaniu wzmacniającym, łagodzącym i przeciwzapalnym. Jej regularne stosowanie zmniejsza też skłonność skóry do podrażnień.
Nutrikosmetyk o działaniu kojącym
Kompleks Ukojonej Skóry dzięki zawartości 8 supermocnych składników aktywnych – chronionych przez kapsułkę dojelitową – dociera do głębokich warstw skóry, znacząco zmniejszając stan zapalny, który powoduje problemy dermatologiczne. Łagodzi zaczerwienienia, regeneruje skórę oraz zapewnia pełną ochronę antyoksydacyjną. Kompleks wysoko dawkowanych i biodostępnych składników aktywnych został stworzony w celu uspokojenia i ukojenia skóry wrażliwej i reaktywnej. Dzień po dniu odzyskujesz zdrową i wyciszoną skórę.
Kompleks zawiera łagodzące składniki aktywne, takie jak:
- Ekstrakt z kurkumy standaryzowany na ponad 95% kurkuminoidów oraz ponad 50% kurkuminy – składniki te znane są z właściwości przeciwzapalnych, a w połączeniu z ekstraktem z rumianku rzymskiego skutecznie wyciszają zaczerwienioną skórę.
- Ekstrakt z wąkroty azjatyckiej o stężeniu 10-krotnie większym niż w suszonej roślinie skutecznie przyspiesza procesy regeneracyjne skóry.
- Olej konopny ma silne właściwości przeciwzapalne, uspokaja zaczerwienienia oraz wycisza skórę.
Kompleks wzbogacono o silne antyoksydanty zapobiegające powstawaniu podrażnień:
- SOD uzyskany z melona Charentais – to silny przeciwutleniacz o sile 37-krotnie większej niż sam melon; chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenia, toksyny i promienie UV. Skuteczność jego działania w nutrikosmetykach D-LAB została potwierdzona badaniami klinicznymi.
- Ekstrakt z aceroli dzięki naturalnej zawartości witaminy C, która jest 6 razy bardziej skoncentrowana niż w soku, chroni tkanki przed stresem oksydacyjnym i pobudza tworzenie kolagenu.
- Mikroenkapsulowany cynk i miedź to cenne minerały, które pomagają w ochronie antyoksydacyjnej komórek.