Skin Detox – oczyszczanie skóry od środka
Skóra wystawiana na działanie zanieczyszczeń reaguje nie tylko przyspieszonym starzeniem się, ale też niedoskonałościami, zaskórnikami i szarym, matowym kolorytem. Podobne objawy wywołuje długie noszenie maseczki ochronnej – objawy te są określane jako „maskne”. Co to dokładnie jest? I jak dbać o skórę, także od środka, aby im zapobiegać?
Maskne, czyli trądzik od maseczki
To określenie pojawiło się wraz z pandemią koronawirusa. Pochodzi od połączenia angielskich słów: „mask” + „acne” (trądzik) i oznacza niedoskonałości skórne pojawiające się głównie na brodzie, żuchwie, policzkach i nad ustami, a w więc na obszarach zakrywanych maseczką ochronną. Nawet u osób, które do tej pory nie miały problemów ze skórą!
Dlaczego tak się dzieje? Pod maseczką powstaje „mikroklimat” sprzyjający wypryskom – to skutek braku dostępu świeżego powietrza, mechanicznego podrażniania skóry i nieodpowiedniej higieny (zwłaszcza gdy po każdym użyciu nie zmieniasz maseczek jednorazowych albo nie pierzesz i nie prasujesz tych wielokrotnego użytku). Zanieczyszczenia mieszają się z makijażem i potem, zatykając pory, a ciepło i wilgoć spowodowana oddychaniem pod warstwą materiału tworzą „saunę”, a więc warunki idealne dla rozwoju bakterii odpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych. Ponadto ściśle przylegająca do skóry maseczka może powodować mechaniczne otarcia i podrażnienia, a jeśli jest prana w środkach dezynfekujących – nawet alergię kontaktową.
To wszystko nasila objawy maskne, ale nie tylko – noszenie maseczek może zaostrzać objawy trądziku dorosłych, rumień i podrażnienie w przebiegu trądziku różowatego, nasilać stany zapalne skóry, w tym zapalenie okołoustne, a nawet wywoływać alergie kontaktowe. Czasami objawy dosłownie układają się we wzór maseczki ochronnej!
Jak zmniejszyć ryzyko maskne?
- Staraj się nie dotykać twarzy brudnymi dłońmi – nie tylko ze względu na ochronę przed koronawirusem, ale też przed roznoszeniem po niej bakterii i zarazków sprzyjających niedoskonałościom.
- Tuż po przyjściu do domu i zdjęciu maseczki zrób demakijaż i dokładnie umyj twarz łagodnym środkiem myjącym.
- Pamiętaj o nawilżaniu skóry, aby wzmacniać jej funkcje obronne i zapobiegać przesuszeniu – po posmarowaniu twarzy chwilę odczekaj przed założeniem maseczki, aby się nie przykleiła do skóry.
- Zdecydowanie łatwiej utrzymać skórę w czystości, gdy stosujesz maseczki jednorazowe – i wymieniasz je po każdym użyciu (zgodnie z ich przeznaczeniem). Oddychającą, filtrującą maseczkę FP3 można nosić nawet przez kilkanaście godzin, ale maseczkę chirurgiczną, która tworzy na skórze fizyczną barierę, już tylko przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut, ponieważ szybko wytwarza się pod nią wilgoć.
- Jeśli wolisz nosić maseczki z materiału, pierz je po każdym użyciu w temperaturze min. 60 stopni C używając do tego delikatnego proszku lub płynu do skóry wrażliwej – aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii kontaktowych.
- Maseczkę zawsze nakładaj czystymi dłońmi, potem staraj się jej już nie dotykać. Zdejmując ją, chwyć za gumki bądź troczki.
- Unikaj mocno kryjących, ciężkich podkładów, które sprzyjają powstawaniu zaskórników, zwłaszcza w warunkach sauny powstających pod maską – wybieraj pudry mineralne lub lekkie kremy BB.
- Warto też zadbać o głębokie oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń i toksyn, aby odblokować zaskórniki i pozbyć się niedoskonałości. Pomocne będą tutaj profesjonalne zabiegi oczyszczające, np. mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne.
Oczyszczanie skóry od środka
Działanie oczyszczające
- Czarna rzodkiewka – oczyszcza skórę z zanieczyszczeń.
- Mikrokapsułkowany cynk – reguluje produkcję sebum.
- Ekstrakt z fiołka trójbarwnego – wyrównuje pH skóry tłustej i przyczynia się do długotrwałego oczyszczenia tkanek skóry.
- Perz – usuwa zanieczyszczenia z organów filtrujących.
- Biologicznie dostępne probiotyki – przywracają równowagę mikrobiomu skóry, wzmacniają jej odporność.
- Sole termalne z wody Vichy – koją i remineralizują.
Regulacja aktywności hormonalnej
- Niepokalanek i witamina B6 – regulują aktywność hormonalną i walkę z trądzikiem.
- Magnez morski – reguluje pracę układu nerwowego i spowalnia endogenną syntezę kortyzolu, hormonu stresu.
Działanie przeciwzapalne
- Opatentowane probiotyki – skutecznie chronią skórę przed zaczerwienieniami i stanami zapalnymi.
- Witamina C – chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, ma działanie przeciwzapalne, stymuluje też produkcję kolagenu w skórze i nadaje jej promienny wygląd.
- Kurkuma i selen – dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym chronią skórę przed wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za starzenie się komórek.
Skuteczność Skin Detox została potwierdzona testem samooceny przeprowadzonym w grupie 95 osób (po miesiącu stosowania):
- 81% – obserwowało, że ma dwa razy mniej podskórnych wyprysków
- 98% – że ma bardziej przejrzystą skórę
- 81% – że ma jaśniejszą cerę
- 97% satysfakcji