Makijaż medyczny po rozszczepie wargi
Rozszczep wargi i podniebienia to wady rozwojowe związane z nieprawidłowym rozwojem twarzoczaszki. Defekt ten leczy się chirurgicznie, jednak w wielu wypadkach – mimo wielu operacji – nie do końca udaje się uzyskać satysfakcjonujący efekt poprawy, a na skórze widoczne są blizny. Wtedy z pomocą może przyjść pigmentacja medyczna. Poleca nasz ekspert, Magdalena Bogulak, prekursorka makijażu permanentnego i medycznego w Polsce, właścicielka salonu Sharley i Centrum Makijażu i Centrum Szkoleniowego Long-Time-Liner.
Nasz ekspert: Magdalena Bogulak, prekursorka makijażu permanentnego i medycznego w Polsce, Elite Linergist, Medical Linergist, szkoleniowiec metody Long-Time-Liner. Od ponad 20 lat prowadzi Sharley Medical Clinic & Day Spa (www.sharley.pl), a od 2011 roku Centrum Makijażu Permanentnego Long-Time-Liner (www.permanentnywarszawa.pl). W swojej pracy pomaga innym kobietom spełniać marzenia o lepszym i piękniejszym życiu, poprzez poprawę wyglądu wzmacniając ich poczucie wartości i atrakcyjności.
Opis problemu
Rozszczep wargi i podniebienia to wrodzona wada rozwojowa, która spowodowana jest nieprawidłowym zespoleniem lub brakiem połączenia między częściami formującymi wargę (rozszczep wargi – tzw. zajęcza warga) lub podniebienie (rozszczep podniebienia – tzw. wilcza paszcza). Do powstania rozszczepu wargi dochodzi w trakcie rozwoju płodowego między 4. a 7. tygodniem ciąży, a do rozszczepu podniebienia między 5. a 12. tygodniem ciąży. Uważa się, że do wady tej przyczyniają się czynniki genetyczne (dziedziczne) i środowiskowe.
Rozszczep wargi – może obejmować jedną stronę (jednostronny) i być częściowy (wówczas powstaje mała przerwa w ciągłości wargi) lub całkowity (wówczas szczelina rozciąga się od wargi do nosa). Może również objąć obie strony wargi (rozszczep obustronny).
Rozszczep podniebienia – wyróżnia się rozszczep kompletny, gdy rozdzielone są podniebienie miękkie i twarde, a nawet wyrostek zębodołowy szczęki, i rozszczep niekompletny, gdy przerwa powstaje tylko w sklepieniu jamy ustnej (rozszczep podniebienia miękkiego).
Rozszczep wargi i podniebienia – obejmuje jedną (jednostronny) lub obie strony (obustronny) wargi, podstawy nosa, dziąsła oraz podniebienia.
Rozszczep leczy się z powodzeniem chirurgicznie. Najwcześniej może być operowany rozszczep wargi, bo już od 3. miesiąca życia niemowlęcia. W przypadku rozszczepu podniebienia zabieg można wykonać już od 4. miesiąca życia, jednak często czeka się do 1-2 lat, gdy szczęka górna osiąga prawidłowy wzrost. Po pierwszym zabiegu zwykle konieczne są kolejne, mające na celu dalszą rekonstrukcję tkanek w miejscu rozszczepu. Wówczas zwykle konieczna jest też pomoc innych specjalistów, w tym: chirurga plastyka lub chirurga twarzowo-szczękowego, audiologa (dziecko może cierpień na pewien stopień niedosłuchu), stomatologa i ortodonty (rozszczep zwykle doprowadza do wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych), logopedy i foniatry (aby dziecko nauczyło się poprawnie mówić), a czasami także psychologa.
Chirurgia plastyczna nie jest jednak w stanie całkowicie wyrównać asymetrii po rozszczepie, poza tym przebyte operacje zostawiają na skórze widoczne blizny. W tym momencie z pomocą może przyjść pigmentacja medyczna, która zatuszuje ich widoczność i pozwoli zniwelować asymetrię ust.
Kamuflaż makijażem medycznym
– Jest to rodzaj makijażu permanentnego, do którego stosuje się specjalne pigmenty kamuflujące o dużej mocy krycia – wyjaśnia nasz ekspert, Magdalena Bogulak. – Pigmenty idealnie stapiają się z kolorem skóry, a bogata gama kolorystyczna pozwala na ich idealne dopasowanie, są jak „druga skóra”. Pigmentację medyczną wykonuje się podobnie jak makijaż permanentny – w metodzie Long-Time-Liner barwnik podawany jest do aplikatora bezpośrednio z pojemniczka, co gwarantuje najlepsze efekty i bezpieczeństwo zabiegu. Barwniki są przebadane dermatologicznie i sterylne.
Odpowiednio dobrany kolor pigmentu kamuflującego pozwala pokryć bliznę nad wargą, do poprawy wyglądu ust stosuje się barwnik w odcieniu różu lub czerwieni. Dzięki temu można odtworzyć czerwień wargową w miejscu ubytku i wyregulować kształt ust. Usta stają się pełniejsze, bardziej symetryczne, a blizny mniej widoczne.
– Bardzo lubię pomagać innym kobietom i zawsze cieszę się, gdy nasze zabiegi dodają im pewności siebie i poprawiają ich samopoczucie. Na kamuflaż blizny po rozszczepie wargi i podniebienia zaprosiliśmy wiele kobiet w różnym wieku – mówi Magdalena Bogulak. – Efekty można obejrzeć na filmach, wiele z nich wprost rozkwitło przed kamerą!
Jak wygląda zabieg?
Podobnie jak zabieg makijażu permanentnego. Barwnik podawany jest płytko pod skórę specjalnym linerem, który pozwala na niezwykłą precyzję makijażu. W metodzie Long-Time-Liner – uznawanej za najlepszą na rynku – pigment bezpośrednio pobierany jest do linera, zachowuje więc idealną czystość (linergistka wlewa go do urządzenia, a nie nabiera każdorazowo z fiolki). Liner przypomina pióro zakończone cienką igiełką, a samo wprowadzanie barwnika pod skórę to bardziej „wdrapywanie” niż nakłuwanie. Tuż po wykonaniu zabiegu skóra może być lekko opuchnięta i podrażniona, a przez kolejne 3-4 dni lekko złuszcza się naskórek. Przez ok. 2 tygodnie po zabiegu nie wolno korzystać z basenu, zabiegów spa, sauny i solarium, należy natomiast chronić skórę przed mocnym słońcem. Warto ją też cały czas nawilżać i natłuszczać, aby zapobiec przesuszeniu.
Pamiętaj, że nowy pigment nie opala się, a jego aplikację najlepiej powtarzać raz w roku – aby odświeżyć kolor, który z czasem zanika na skutek naturalnych procesów złuszczania się naskórka.
Gdzie wykonać zabieg?
Pigmentacja medyczna została wprowadzona i opracowana przez twórców metody Long Time Liner. Dlatego myśląc o takim zabiegu, koniecznie szukaj linergistki doświadczonej i przeszkolonej w tej technice. To ważne, bo makijaż medyczny wymaga ogromnej precyzji i znajomości odpowiednich technik podawania pigmentu.