WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Egzema

Egzema – przyczyny, objawy i leczenie

Egzema pojawia się, gdy organizm ma kontakt z substancjami powodującymi nadwrażliwość. Mogą być one obecne w pożywieniu, kosmetykach, powietrzu lub tkaninach, z których są zrobione ubrania. W leczeniu egzemy dużą rolę odgrywa pielęgnacja.

Co to jest egzema?

Egzema jest nazywana także wypryskiem kontaktowym. Jest to schorzenie charakteryzujące się występowaniem zmian skórnych po kontakcie z substancjami, na które organizm jest nadwrażliwy. Za jego przyczynę uważa się zaburzenia pracy układu odpornościowego. Dużą rolę odgrywają też czynniki genetyczne.
Egzema może pojawić się u osób w każdym wieku. Najbardziej są na nią narażone osoby, które mają długotrwały kontakt z substancjami drażniącymi (np. ze względu na wykonywaną pracę). Najczęściej schorzenie przebiega z okresami zaostrzeń i remisji, czyli jego objawy mogą na pewien czas całkowicie ustąpić.
Objawy egzemy to:
  • zaczerwienienie skóry (najczęściej w miejscu, które miało kontakt z substancją drażniącą),
  • obrzęk skóry,
  • czerwone plamy wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry,
  • świąd skóry,
  • pieczenie,
  • pęcherzyki i grudki,
  • nadmierne przesuszenie skóry,
  • nadwrażliwość skóry na dotyk.
Objawy egzemy mogą być zlokalizowane w każdym miejscu na ciele. Najczęściej jednak obserwuje się je na dłoniach, przedramionach i twarzy. Ze względu na uporczywy świąd czasem dochodzi do powstawania małych ran naskórka, które mogą zostać zainfekowane.

Sposoby leczenia egzemy

Egzema jest schorzeniem, które wymaga terapii. Sposoby leczenia to:
  • farmakologia,
  • pielęgnacja,
  • wyeliminowanie czynników drażniących.
Środki na egzemę mają za zadanie złagodzić objawy, a nie wyeliminować je. Najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy w postaci maści. Niektórzy chorzy dobrze reagują na terapię światłem – nie jest ona jednak polecana dla wszystkich pacjentów.
Dużą rolę w leczeniu egzemy odgrywa odpowiednia pielęgnacja. Skórę należy nie tylko oczyszczać, ale także regularnie nawilżać. Dzięki temu zostaje odbudowana jej naturalna bariera ochronna i zmniejsza się wrażliwość na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Zalecane jest branie kąpieli w letniej wodzie oraz unikanie pocierania skóry ręcznikiem. Trzeba także nosić przewiewne ubrania z naturalnych tkanin.
Pielęgnacja musi odbywać się przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Powinny być one pozbawione substancji, które mogą wywołać nadwrażliwość (takich jak konserwanty, barwniki itp.). Najlepiej zdecydować się na dermokosmetyki, które są przebadane dermatologicznie, a tym samym bezpieczne dla skóry. Nie należy przy tym używać zbyt wielu produktów. Podstawą jest pianka do mycia, balsam do ciała oraz nawilżający krem do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym.

Czy egzema jest zaraźliwa?

Wiele osób zastanawia się, czy egzemą można się zarazić od chorego. Nie ma takiej możliwości. Jest to schorzenie nieinfekcyjne, czyli jego przyczyną nie są bakterie, wirusy ani grzyby. Trzeba jednak uważać, ponieważ drobnoustroje mogą spowodować zakażenie skóry u osób, u których już występuje egzema.
Artykuł Partnera

Dodaj komentarz

Podobne tematy

egzema na twarzy

Egzema na twarzy – objawy i leczenie

Czym jest egzema? Choroby skórne są nie tylko przyczyną wielu uporczywych dolegliwości, ale także źródłem kompleksów. Widoczne zmiany trudno jest […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki