WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

egzema na twarzy

Egzema na twarzy – objawy i leczenie

Czym jest egzema?

Choroby skórne są nie tylko przyczyną wielu uporczywych dolegliwości, ale także źródłem kompleksów. Widoczne zmiany trudno jest zakryć pod ubraniem czy warstwą makijażu. Dlatego też istotne jest dobranie odpowiedniego leczenia i skuteczne zwalczanie wszelkich objawów. Nie inaczej jest w przypadku egzemy – ponieważ schorzenie to ma charakter przewlekły, niezwykle ważne jest systematyczne likwidowanie symptomów. Co jest oznaką egzemy i w jaki sposób zniwelować jej skutki?

To choroba, która przyjmuje przede wszystkim postać rozległego stanu zapalnego na skutek kontaktu z alergenem. Często jest wiązana z AZS, zwanym też po prostu wypryskiem atopowym, ponieważ jej pochodzenie jest takie same. Styczność z substancją drażniącą powoduje, że na skórze pojawiają się czerwone grudki, a naskórek silnie się złuszcza.

Egzema nie jest schorzeniem zakaźnym, w związku z czym nie trzeba się obawiać, że się zarazimy. Nie zmienia to jednak faktu, że podłoże tej choroby jest dość złożone. Duży wpływ mają z pewnością czynniki genetyczne – egzemę można odziedziczyć po rodzicach lub też po innym członku rodziny. Innym istotnym elementem, który może wpływać na rozwój schorzenia, jest oczywiście środowisko. Dlatego też osoby zamieszkujący większe miasta, gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone, częściej słyszą właśnie taką diagnozę.

Ogromną rolę odgrywa również osłabienie naturalnego układu immunologicznego, przez co szkodliwe produkty powodują tak gwałtowną reakcję skóry. Potencjalnym alergenem może być niemalże wszystko: składniki zawarte w kosmetykach, metale, rośliny, niektóre elementy diety czy nawet leki.

Egzema na twarzy – w jaki sposób się objawia?

To, co może utrudnić prawidłowe rozpoznanie egzemy, to fakt, że symptomy mogą pojawić się nawet po 48 godzinach od kontaktu z alergenem. Na dodatek zmiany skórne mogą dotyczyć nie tylko rąk czy tułowia, ale także twarzy, co pod wieloma względami jest najbardziej problematyczne.

Defekt naskórka w przypadku egzemy to przede wszystkim grudki, rumień oraz pęcherzyki. Dodatkowo towarzyszy im bardzo uciążliwy świąd – do tego stopnia, że trudno powstrzymać się przed drapaniem, występują też problemy z zasypianiem, ponieważ swędzenie może się wzmagać nocą.

Jeśli chodzi o samą twarz, to objawy mogą przybierać różną postać. Wiele zależy od stopnia nasilenia choroby, na dodatek zmiany mogą zanikać, by po jakimś czasie ponownie się nasilić. Niemniej wszelkie symptomy są wyraźnie widoczne na tle zdrowej skóry (nie obejmują całej twarzy, a jedynie zmienionych chorobowo miejsc). W pierwszym etapie zazwyczaj mamy do czynienia z zaczerwienieniem, a pod palcami możemy wyczuć, że cera ma nierówną fakturę. Z czasem egzema na twarzy prowadzi do pojawienia się swędzących, a nawet bolących grudek. Skóra staje się zgrubiała i przesuszona, widoczne jest także łuszczenie się naskórka.

W zaawansowanym etapie egzemy na twarzy może dojść do tego, że rozdrapywane miejsca będą ciemniejsze od zdrowej skóry, na dodatek mogą uwydatnić się strupki.

Egzema na twarzy – leczenie

Leczenie egzemy na twarzy czy też objawiającej się na innej części ciała koniecznie musi zacząć się od rozpoznania jej przyczyny. Dlatego też lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad, a następnie zlecić obowiązkowe badania. Po wykluczeniu czynnika, który powoduje zmiany skórne, wdrażane są antybiotyki, sterydy oraz leki przeciwzapalne.

Ponadto istotna jest zmiana trybu życia. W diecie na stałe powinny zagościć lekkostrawne potrawy, które przyczynią się do tego, że działanie alergenów nie będzie tak silne. Warto do jadłospisu włączyć produkty bogate w witaminę E, która znacznie przyspiesza regenerację.

Dodatkowo w przypadku egzemy zalecane jest, by unikać stresu. Przemęczenie i chroniczna nerwowość mogą się przyczynić do nasilenia objawów. Dobrze zatem zawsze znaleźć chwilę na odpoczynek i nie rezygnować z przyjemności.

Niemal równie ważnym elementem leczenia jak prawidłowo dobrane leki jest poprawnie stosowana pielęgnacja. Jedynie używanie łagodnych kosmetyków sprawi, że symptomy się zmniejszą, ważna jest też delikatność podczas zabiegów pielęgnacyjnych – przykładowo nie powinno się pocierać twarzy ręcznikiem. Lepiej łagodnymi ruchami przyciskać materiał do skóry i w ten sposób ją osuszać. Dobrym rozwiązaniem będzie rezygnacja z tradycyjnego ręcznika na rzecz jednorazowego ręcznika papierowego.

Jakie produkty sprawdzą się w walce z egzemą?

Osoby, które starają się zniwelować objawy egzemy na twarzy i ciele, powinny się zainteresować produktami z gamy Lipikar od La Roche-Posay. Są one stworzone z myślą o skórze przesuszonej, podrażnionej i swędzącej. Dlatego warto używać kremu myjącego Lipikar Syndet AP+, który znakomicie przywraca równowagę mikrobiomu, działając łagodząco. Łagodny skład sprawia, że kosmetyk jest odpowiedni dla całej rodziny – nawet dla niemowląt od pierwszych dni życia.

Po umyciu twarzy można z kolei zastosować Lipikar Baume AP+M. To balsam regenerujący o potrójnym działaniu, który nie tylko przywraca funkcję ochronną skóry, ale też przynosi przyjemne uczucie komfortu oraz niweluje uporczywą suchość skóry. Produkt można stosować na całe ciało – po użyciu z pewnością odczujemy zmniejszenie swędzenia.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Egzema

Egzema – przyczyny, objawy i leczenie

Egzema pojawia się, gdy organizm ma kontakt z substancjami powodującymi nadwrażliwość. Mogą być one obecne w pożywieniu, kosmetykach, powietrzu lub […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki